Aracım kendi kendine frende kalıyor sanki

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar geçen gün uzun yol yaparken cruise controlü açtım 100km/h a sabitledim ancak normalde 3.5 ile 4 litre ortalama yakıt gösterirken 5.7 ye çıktı yokuş yukarı da değildi cruise controlü kapattım araç aniden yavaşlamaya başladı hızlanması da yavaşladı.cruise controlü tekrar açtım kapattım düzeldi yakıt harcaması da normale döndü.Sanki aracın frenleri takılı kaldı gibi geldi.sizin başınıza böyle bişe geldi mi?Bu arada tork kontrolünün buna bi etkisi var mıdır hani kaygan yollarda kapalı tutun diyorlar ya yol ıslaktı tork kontrolünü de kapatmamıştım

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Aracım kendi kendine frende kalıyor sanki

En sondan başlayayım. Tork kontrolünü kaygan yollarda kapatın sonra açarsınız diyen opel ustalarına buradan sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.  dancee
Arabayı teslim alırken bana aracı tanıtan çalışan aynı şeyi bana da söyledi. Ben de ne kadar yanlış ve tehlikeli bir şey söylediğini bilmeme rağmen arabayı teslim alıyor olmamın heyecanı ve nasıl olsa doğrusunu biliyorum düşüncesiyle hiç ses etmedim. Allahtan ESP'yi de virajlı yollarda kapatın düz yolda açarsınız demiyorlar  exclaim
Tork kontrolünün amacı aracın kaygan yollarda çekişini kontrol etmektir, kaygan olmayan ya da daha doğru bir deyişle tekerlerin patinaj çekme eğiliminde olmadığı durumlarda zaten herhangi bir müdahalede bulunmaz. şahsi fikrim her daim açık kalmalıdır. Ancak ben arabama patinaj çektirerek kalkış yapmak istiyorum derseniz kapatırsınız o ayrı.
Zaten sistem aktif müdahalede bulunduğunda gösterge panelinde ışık yanıp sönüyor.
İlk sorunuza gelince muhtemelen çok hafif eğimli bir yolda yolun düz olduğunu düşündünüz. Aynı şey benim de başıma geldi düz yol sabit hız ama yakıt tüketimini yüksek okuyor neden acaba diyordum. Sonra navigasyon bilgi ekranında aracın deniz seviyesinden yüksekliğinin sürekli arttığını görünce tırmandığımı anladım. ևok hafif bir eğimdi çünkü.
Ancak siz ben düz yoldaydım eminim diyorsanız o ayrı tabii, tork kontrolü ve esp gibi sistemlerin aktif müdahalesi çekişi ve yakıt tüketimini olumsuz etkileyebilir. Bu bilinen birşey. Gösterge panelinde sistem uyarı ışığının yanıp söndüğünü gördünüz mü?

selimy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

selamlar,
bu tork kontrolünün kapatılması dizellere has bir özellik mi? ben kapatılabildiğini bilmiyordum  ???

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

ESP yazan tuşa kısa birkere basarsanız TC yani Traction Control(anti patinaj) sistemini kapatmış oluyorusunuz, buna tork kontrol'de diyebiliriz.

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Newpa1n arkadaşımızın da dediği gibi konsoldaki tuşa bir kere basınca uyarı ekranında TC kapalı yazısını görürsünüz ve gösterge panelinde ışığı yanar. basıp bırakmak yerine 7 saniye boyunca basılı tutarsanız Stabilitrak (ESP'nin GM'deki ticari adı) kapalı uyarısını görürsünüz ve hem tc hem de esp kapanır ve gösterge panelinde ışıkları yanar. tekrar bastığınızda tüm kapalı sistemler tekrar aktive edilir. Veya kontağı kapatıp yeniden açtığınızda tekrar aktive edilmiş olur.

selimy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

evet şimdi hatırladım kitapçıkta bahsediyordu bunlardan
teşekkürler  greatt