Aracım benzini adeta İÇİYOR. Tavsiyeleriniz!

lakiska

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yeni fark ettim, ekzost emisyon ölçüm kağıdında Lambda değeri 1,25 gözüküyor. Normalde olması gereken 0,90 - 1,20.

Şimdi bu Lambda (Oksijen) sensörü ayarlanan birşey midir? yoksa ayar yapılamayan, bozulursa değiştirilen bir şey midir?

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bahsettiğin değerlerin abartılı yuksek oldugunu bende dusunmuyorum.Kullanım şartlarınıda incelemek lazım;

- sabah erken ve akşam geç saatlerde,sıcaklıgın aşırı düşük oldugu zamanlarda aracı kullanmak
- yol şartları gereği gideceğin yere sadece küçük vitesleri kullanarak gitmek
- aracın tam anlamıyla ısınmasına yetmeyecek kadar mesafelerde aracı kullanmak
- soguk motorla ilk hareketten itibaren sürekli yokuş yol almak
- araçta sürekli çok kişi ile (yüklü) seyahat etmek
- arka cam rezistansı, kalorifer fanı ,klima gibi elekrik sarfeden aparatları kullanmak

bunlar dan bir kaçı bir araya geldiğinde tüketimin gerçekten artıyor.Zaten kış şartları göz önüne alındıgında tüketim değerlerinin bir miktar artması bence normal.senin aracın için ise 0,33 ykr değeri kış ve şehiriçi için bence kabul edilebilir bir miktar.kendi aracım için (corsa c 1.2 80 hp ) sehir içinde (ekonomik kullanmaya çalışarak max. 0,22-,025 ykr) gibi tutabiliyorum.dikkat etmesem tüketim direkt 0,30-0,32 ykr ye fırlar.

orcinus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[
bunlar dan bir kaçı bir araya geldiğinde tüketimin gerçekten artıyor.Zaten kış şartları göz önüne alındıgında tüketim değerlerinin bir miktar artması bence normal.senin aracın için ise 0,33 ykr değeri kış ve şehiriçi için bence kabul edilebilir bir miktar.kendi aracım için (corsa c 1.2 80 hp ) sehir içinde (ekonomik kullanmaya çalışarak max. 0,22-,025 ykr) gibi tutabiliyorum.dikkat etmesem tüketim direkt 0,30-0,32 ykr ye fırlar.[/quote]

:good: aynen. benim değerlerle aynı. şehir içi 0,22 şehir dışı 0,165 ykr. motoru farklı o arabanın, o yüzden biraz daha fazla yemesi normal.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar sıhhatli bir şekilde şehir içi yakıt ölçümünü hiç bir Allahın kulu yapamaz. Farklı farklı arabalar, yollar, kullanım tarzları, benzinler, tekerlekler daha niceleri. Uzun yol ve şehir içi tüketimleri her zaman ne kadar dikkat edilirse edilsin fabrika verilerinden daima fazla olur. Bu verilere en yakın değerleri şehir dışı kullanımlarında yapabiliriz. Şehir içi tüketimleri ise fabrika verilerinin 2 katına kadar çıkabilir. Moralini bozma, aracını gereksiz yerlerde sıkıştırmadan sakin kullanman yeterli.

lakiska

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar söylediğiniz gibi havanın soğuk olduğu (sabah erken ve akşam geç saatlerde) aracı kullanıyorum. Malum işe gidiş geliş bu saatlere denk geliyor.

By-Corsa dostum normal kullanımda 0,22 - 0,25 ytl yaktığını yazmışsın. Senin söylediğin değer benim ulaşmak istediğim değerle aynı. Ama maalesef bu değerlerin yakınına bile uğrayamadım.

Opel Corsa servisindeki arkadaşlarda araç 90 beygir ve 16 valve olduğu için yakıt sarfiyatı normal dediler.

Savaş bey sizin söylediklerinize de katılıyorum. Şartlar değiştikçe benzin sarfiyatı da değişecektir.

Son söz olarak arkadaşlar ben aracı bu haliyle götürüp LPG taktırmalı mıyım, yoksa sorun olabilecek parçaları değiştirip öyle mi LPG taktırmalıyım?
LPG takıldıktan sonra da fazla yakıt tüketimi olmasını istemiyorum. :(

lakiska

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi bu Lambda (Oksijen) sensörü ayarlanan birşey midir? yoksa ayar yapılamayan, bozulursa değiştirilen bir şey midir?

Arkadaşlar bir de yukarıdaki sorunun cavabını bilen var mı?

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
oksijen sensörü ayar yapılan birşey değil.bozulunca değiştirilen birşey. bu parça bozulunca, garip gaz tepkileri ve fazla yakma gibi sorunlar oluşturabiliyor.

KAAN ARSLANLI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lambda 1,25 gözükmesi aracın yakıt sisteminin fakir çalıştığını göstermektedir.

Gaz Analiz Cihazında lambda değerinin 1 olması gerekmektedir. lambda 1 de araç ideal noktadadır.

aracın eksoz sisteminde kaçak varsa da lambda 1,25 görünebilir. normalde bu değerlerin görüldüğü bir araçta ben vakum kaçaklarına bakarım.

Diğer değerleri de bana yazarsanız (HC, CO, CO2, O2) aracınızda ne problem olduğunu size net söyleyebilirim.

İyi Akşamlar

Kaan Arslanlı

MOCAN OTOGAZ

Arkadaşlar yeni fark ettim, ekzost emisyon ölçüm kağıdında Lambda değeri 1,25 gözüküyor. Normalde olması gereken 0,90 - 1,20.

Kaanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.unicef.org
Konuyla alakali degilde, dikkat ettim Tr deki herkes yakit tuketimini ytl uzerinden yapiyor. Benzinin habire zamlandigi bir ortamda yaniltici olmuyor mu boyle bir birimleme? Genelde dunyanin cogu yerinde 100 km yeyaktigi litre kullanilir ama....