Aracı çalıştırırken ışıkların sönmesini beklemek

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Aracımızın motorunu çalıştırmadan önce, anahtarı 1 konumuna getirdiğimizde yanan gösterge ışıklarının sönmesini beklemek gerekiyor mu? Birçok yerde beklenmesinin iyi olacağını okudum; ancak bunun neden yapılması gerektiği ile ilgili tatmin edici bir açıklama bulamadım. Hem meraktan soruyorum, hem de bu tip dikkat edilmesi gereken konularda neden dikkat etmemiz gerektiği konusunda ikna olmadığım zaman böyle şeyleri uygulamak daha zor oluyor benim için. Bu konuda teknik bilgisi olan var mı?

Birçok farklı yerde ışıkların yanık konumda olduğu 4-5 saniyelik sürede aracın çeşitli sistemlerinin çalışmaya başladığını ve bu zaman zarfında motorun hemen çalıştırılmasının zararlı olabileceğini okudum. Eğer gerçekten motoru bu ışıkların sönmesini beklemeden çalıştırmak zararlıysa, debriyaja basmadan motoru çalıştırmamıza izin vermeyen aracımız burada neden motoru çalıştırmamıza izin veriyor?

Bu konuda kitapçıkta herhangi birşey yazıyor mu? Kitapçığı okudum ancak gözümden kaçmış olabilir diye soruyorum.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Aracı çalıştırırken ışıkların sönmesini beklemek

debriyaja basmak yanlışlıkla bir çocuk vs çalıştırmasına karşı koruma diye biliyorum ışıkların sönmesine gelince araç bu süre içinde herşeyi test ediyor siz çalıştırarak bu testi yarıda kesmiş oluyorsunuz

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ışıklar sönene kadar zaten ekranda checking ya da kontrol ediliyor diyor
yani sistemde ufak da olsa herhangi bir arıza vs var mı bunu kontrol ediyor
acele ile çalıştırıp sisteme göz atmadan yol alırsanız belki de arızayı gözden kaçırıp aracınıza zarar verebilirsiniz
yani 1-2 sn beklemekte fayda var ki araç çalışmadan herhangi bir aksaklık var mı kontrol etsin

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla ışıkların sönmesini beklemeden motoru çalıştırmak yeni bir arızaya sebep olmuyor ve motorun ömrünü kısaltmıyor, sadece zaten olan bir sorunu gözden kaçırma riskiniz var.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xylent link' Alıntı:
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla ışıkların sönmesini beklemeden motoru çalıştırmak yeni bir arızaya sebep olmuyor ve motorun ömrünü kısaltmıyor, sadece zaten olan bir sorunu gözden kaçırma riskiniz var.
aynen katılıyorum

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hakan Bey in de dediği gibi araç ışıklar yanarken herhangi bir sorun olup olmadığını da kontrol ediyor aynı zamanda, birde ben kontağı açarken de kapatırkende kademe kademe yapıyorum, açarken zaten ışıkların sönmesini bekliyorsunuz, ama kontağı kapatırkende bir anda çevirmeyin anahtarı bence.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kapatırken kademe kademe kapatmak hiç aklıma gelmemişti, hiçbir yerde de böyle bir tavsiye okumadım. İlginç bir noktaya değinmişsiniz. Acaba o anda da herhangi bir kontrol işlemi yapılıyor mudur? Bir dahaki sefere bunu da inceleyeceğim.

myoruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ikaz lambaları yanarken araba ön ısıtma yapar , sistemler test edilir ve devreye girer..beklemekte fayda var

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

myoruk link' Alıntı:
ikaz lambaları yanarken araba ön ısıtma yapar , sistemler test edilir ve devreye girer..beklemekte fayda var
kesinlikle bu ön ısıtma özellikle dizel araçlarda mevcut ve kışın dikkat edilmesi gerekiyor

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

beklemekte fayda var ,aracın yağ pompası  motoru ön yağlama ile yağlar bu süre içerisinde ve aracın ilk çalıştırma sırasında göreceği hasarı en aza indirir eğer beklemezseniz motor yağlama yapamadan start alacağı için ilk çalıştırmada oluşacak aşınma daha fazla olur.