Araci boşta kullanmak

REİS38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Araci boşta kullanmak

makanik olarak her hangi bir sorun teşkil etmez sadece güvenlik açısından sıkıntılıdır,,,

blackswords

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hem düz viteste hem otomatikte  aracın seyir ahlinde viteste olması;

1. Yakıt tasarrufu sağlar. ֖zellikle yokuş aşağı gidişlerde aracınız viteste ise benzin otomatiği kesecek ve "SIFIR" tüketimle yolalacaktır. Boşa attığınızda rolanti devri ile yakıt tüketirsiniz.

2. Fren mesafesini kısaltır. Durma yada yavaşlama ihtiyacı hissettiğinizde yükü sadece balatalara bindirmeyerek motor freni yardımı ile dsaha kısa mesafede daha güvenli duruş sağlar.

3. Stabilizasyondan dolayı Yol tutuşunu ve araç hakimiyetini artırır. Viteste giden aracın çekiş tekerleklerinde ( özellikle önden çekişli araçlarda ) sürekli devinim vardır ve bu stabilizasyon sağlar. Bu durumda aracınızın yol tutuşu ve direksiyon hakimiyeti boş viteste gidişe oranla çok daha rahat ve sağlıklıdır.

4. Boştan vitese attığınızda devirden dolayı aracı yorar , özellikle yokuş aşağı gidişlerde o anki hızınız ile motor devri eşit olmadığından aniden vitese attığınızda araç bir anda 3 misline yakın devir artışına girer, bu durumda da egzantrikten kranga, balatadan sübaplara kadar tüm aksam aniden yüklenmeyle karşı karşıya kalır.

Tüm bunlara rağmen aracı boşa atmanın mantığı nedir ?

Ve yazdıklarım aniden motorun durması ile alakalı değildir. Motor çalışmakta iken sözkonusu olan risklerdir.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hsy link' Alıntı:
Hem düz viteste hem otomatikte  aracın seyir ahlinde viteste olması;

1. Yakıt tasarrufu sağlar. ֖zellikle yokuş aşağı gidişlerde aracınız viteste ise benzin otomatiği kesecek ve "SIFIR" tüketimle yolalacaktır. Boşa attığınızda rolanti devri ile yakıt tüketirsiniz.

2. Fren mesafesini kısaltır. Durma yada yavaşlama ihtiyacı hissettiğinizde yükü sadece balatalara bindirmeyerek motor freni yardımı ile dsaha kısa mesafede daha güvenli duruş sağlar.

3. Stabilizasyondan dolayı Yol tutuşunu ve araç hakimiyetini artırır. Viteste giden aracın çekiş tekerleklerinde ( özellikle önden çekişli araçlarda ) sürekli devinim vardır ve bu stabilizasyon sağlar. Bu durumda aracınızın yol tutuşu ve direksiyon hakimiyeti boş viteste gidişe oranla çok daha rahat ve sağlıklıdır.

4. Boştan vitese attığınızda devirden dolayı aracı yorar , özellikle yokuş aşağı gidişlerde o anki hızınız ile motor devri eşit olmadığından aniden vitese attığınızda araç bir anda 3 misline yakın devir artışına girer, bu durumda da egzantrikten kranga, balatadan sübaplara kadar tüm aksam aniden yüklenmeyle karşı karşıya kalır.

Tüm bunlara rağmen aracı boşa atmanın mantığı nedir ?

Ve yazdıklarım aniden motorun durması ile alakalı değildir. Motor çalışmakta iken sözkonusu olan risklerdir.

Tüm söylediklerinize katılıyorum Sadece fren mesafesi hariç :) Motor freni sadece fren sistemini yormadan hız artışını kontrol etmek için kullanılır. Duruş için frenle birlikte kullanılması fren mesafesini uzatıyor. ևünkü motor kademeli olarak devir düşüreceği için aktarma ile alakasını kesmediğinizde her devirde o devirdeki tork gücü ile de uğraşmak zorunda fren sistemi. Bu da aktarma gücüne maruz kalmayan fren sistemi ile hiçbir zaman aynı performansta olmaz demektir. Kısaca viteste fren yapmak fren mesafesini motorun tork gücüne orantılı olarak uzatan bir kullanım biçimi.

Sting

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Araci boşta kullanmak

aeozbay link' Alıntı:
Dostlar sordugum soruyla alakası olan cevaplar verirseniz daha çok yardımcı olursunuz.  Ben mekaniki olarak şanzıman da, yada yaglamada bir sıkıntı olur mu diye merak ediyorum. Sürüş tekniklerini ben de biliyorum. Teşekkürler.
Teknik ve mekanik acıdan hiç bir acıdan sakıncası yoktur araç çalışıyor oldugundan gerekli bütün yaglamayi yaptığından hiç sorun olmaz çıktığın vitese inin gibi sözlere ben inanmıyorum sadece otomatik araçlarda sıkıntı olacağını ustam söylemişti ğ˜”ğ˜”ğ˜”

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Araci boşta kullanmak

aeozbay link' Alıntı:
Dostlar sordugum soruyla alakası olan cevaplar verirseniz daha çok yardımcı olursunuz.  Ben mekaniki olarak şanzıman da, yada yaglamada bir sıkıntı olur mu diye merak ediyorum. Sürüş tekniklerini ben de biliyorum. Teşekkürler.

Sorduğunuz soru ile alakalı olarak teoride sıkıntı yok. Ama sürüş tekniği olarak görebileceğiniz fakat aslında mekaniğin babası olabilecek stop etme durumunda pratikte epey sıkıntı yaşayabileceğiniz aşikar.