Araç satışı hakkında

furkan_guncu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugun aracımı satmak için biriyle buluştuk aracı ekspertize soktuk araçta söylediğimin dışında birşey çıkmadı ama şanzıman arızası esp sistem arızası ve airbag arızası verdi bu tür hataları hiç vermezdi neyse 10 dakika sonra araç normale döndü zaten kendi ustama götürdüm hatalar silindi falan arkadaş aracı almaya karar verdi saat 4.30 ödemeyi nasıl yapıcaksınız dedim bankaya gidelim dedik ama parayı ayırtmadığı için çekemeyeceğimizi söyledim ama yinede şansımızı deneyelim dedik neyse gittik bankaya bankada para yok eft saatide geçti dedi yarın yapalım artık dedim kabul etmedi arkadaştan garanti hesabı buldum o zaman oraya atalım dedim parayı onuda kabul etmedi notere gidelim satışı alalık sonra parayı atarız iki dakika dedi tekrar yarın yapalım dedim yok dedi neyse sonuç olarak ikimizde vazgeçtik arkadaşlar burda sorun kimde şuana kadar 3 araç sattım hepsini galeriye verdim o yüzden prosedürü bilmiyorum ama yanlış birşey yaptığımıda düşünmüyorum yorumlarınızı bekliyorum.
Not: Sattığım araç benim üzerime olan ama babamın kullandığı bir araçtı teknik servis konusunda geçen hafta insignia aldığımı yazdım sattığım araç yeni aldığım araç değil babamın kullandığı farklı model farklı bir araçtı beni kötü niyetli görmeyin diye belirtmek istedim.

wendor11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sen doğru olanı yapmış sın bende olsam parayı görmeden devri vermezdim ha bu öbür taraf içinde gecerli bu sektörde ne dolaplar dönüyor

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MyOpelAstraK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
parayı almadan arabanın devrini bir başkasına vermek, tanımadğın birisine arabanı hediye etmekten farksız :)

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
doğru olanı yapmışsınız.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Malesef insanların birbirine güveni kalmadı sahtekarlar yüzünden..İki tarafta endişeli tabi..Satıcı''ya para yatmazsa noter satışından sonra''..Alıcıda''ya para yattıktan sonra satış olmazsa''diye düşünüyor..Bu zamandada normal böyle düşünülmesi..Ama tabiki siz DOĞRU olanı yapmışsınız..Hayırlısı neyse o olsun..Çok fazla takılmayın..Herşey olacağına varır...

mehmetcan

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Araba almaya niyet eden adam parasını bankaya ayırtır, notere giderken çeker ve noterde işlem sırasında teslim eder. Eğer bunu yapmıyorsa noterde imza öncesi parayı hesaba geçer satıcı şubesinden yada internet üzerinden hesabını kontrol eder hesaba para düşmüşse imzayı atar. Benim prensibim budur. Siz doğru ve akıllıca olanı yapmışsınız.

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu tür işler çok sıkıntılı. Eskiden bir yasa vardı, 10.000 TL (Eski parayla 10.000.000.000 TL) üzeri alım satımlarda banka aracılığı şarttı. Şimdilerde böyle bir uygulama yok. Mesela, binlerce liralık bir mülk satışı için tapuya gidiyorsunuz, işlem aşamasında görevli paranızı aldınız mı diye soruyor, iyi hoş da günümüzde kaç kişi cebinde binlerce lira ile sokaklarda dolaşıyor? Ya da kaç kişi noterde 100.000-200.000 TL'lik bir satışın bedenli olan parayı ulu orta masaya koyup tek tek sayıyor? Devlet neden bu konuda bir yasa çıkartıp kişilerin mağdur olmasını önlemiyor, neden bu satışları resmi kayıt altına almıyor? Hem bu sayede vergi kayıplarının önüne geçilmez mi? (adamlar 300.000 TL lik evlerin satışını 100.000 TL üzerinden yapınca devlet vergiden dolayı gelir kaybına uğramıyor mu? )

meserrr78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu tür işler çok sıkıntılı. Eskiden bir yasa vardı, 10.000 TL (Eski parayla 10.000.000.000 TL) üzeri alım satımlarda banka aracılığı şarttı. Şimdilerde böyle bir uygulama yok. Mesela, binlerce liralık bir mülk satışı için tapuya gidiyorsunuz, işlem aşamasında görevli paranızı aldınız mı diye soruyor, iyi hoş da günümüzde kaç kişi cebinde binlerce lira ile sokaklarda dolaşıyor? Ya da kaç kişi noterde 100.000-200.000 TL'lik bir satışın bedenli olan parayı ulu orta masaya koyup tek tek sayıyor? Devlet neden bu konuda bir yasa çıkartıp kişilerin mağdur olmasını önlemiyor, neden bu satışları resmi kayıt altına almıyor? Hem bu sayede vergi kayıplarının önüne geçilmez mi? (adamlar 300.000 TL lik evlerin satışını 100.000 TL üzerinden yapınca devlet vergiden dolayı gelir kaybına uğramıyor mu? )
Takas-Bank diye bir sistem var..dilerseniz internetten arastirabilirsiniz.

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Takas-Bank diye bir sistem var..dilerseniz internetten arastirabilirsiniz.

Benim gariban Mehmet amcam, Ayşe teyzem bu tür imkanların varlığını, nasıl kullanılacağını nereden bilsin ki? O nedenle devletimiz her vatandaşını kolayca koruyan, çok basit bir sistem geliştirmelidir. Mesela bankalarda alıcı ve satıcı adına ortak bir hesap açılıp, (ürün hakkında gerekli açıklama not ederek, yani araç ise ruhsat bilgilerini, emlak ise tapu bilgilerini) satılan ürünün parasını bu hesaba yatırılarak işlemlere başlanır, satış işlemi bittiğinde satıcı ve alıcı bankaya giderek satış işleminin gerçekleştiğini gösteren belgeleri banka görevlisine vererek, açılan ortak hesabının ürünü satan kişiye aktarılması şeklinde olabilir.

meserrr78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim gariban Mehmet amcam, Ayşe teyzem bu tür imkanların varlığını, nasıl kullanılacağını nereden bilsin ki? O nedenle devletimiz her vatandaşını kolayca koruyan, çok basit bir sistem geliştirmelidir. Mesela bankalarda alıcı ve satıcı adına ortak bir hesap açılıp, (ürün hakkında gerekli açıklama not ederek, yani araç ise ruhsat bilgilerini, emlak ise tapu bilgilerini) satılan ürünün parasını bu hesaba yatırılarak işlemlere başlanır, satış işlemi bittiğinde satıcı ve alıcı bankaya giderek satış işleminin gerçekleştiğini gösteren belgeleri banka görevlisine vererek, açılan ortak hesabının ürünü satan kişiye aktarılması şeklinde olabilir.
Iste bahsettigim sey tam da dediginiz sekilde