araç çalışırken motor arıza lambasının yanması ve sönmemesi

elmyrdc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
2005 model Astra lpgli olan aracımı ilk çalıştırırken motor arızası lambası yanıyor ve sönmüyor. Bazen aracı hareket ettirip 3-4 dak. gittikten sonra durdurup stop ettiriyorum ve ışık sönüyor. Işık yandığı sırada gaza ne kadar basarsam basayım araç zorlanıyor ve gazın çoğunu yemiyor.
Bu sorun geçen yıl başladı, (önde park lambası yanmıyor uyarısı veriyordu, ben de önemsememiştim nasılsa kullanmıyorum park lambasını diye. bu uyarıyı aldıktan hemen sonra motor arıza lambası yanmaya başladı. servise götürdüm önemsiz bir hata dedi. ilk etapta 4-5 ay fark etmedim sonra şu park lambasını değiştireyim dedim. lambayı değiştirdikten bir süre sonra motor arıza lambası da söndü.) kış döneminde hiç yanmadı, geçen hafta yine başladı. bu sefer aracı hareket ettirdikten bir süre sonra stop ettirip tekrar çalıştırsam da arıza lambası sönmüyor.
Bu sorunla hiç karşılaşan var mı? motor beyni diye okuyorum ama açıkçası hata o değilse de bir sürü parayı boştan yere vermek istemiyorum.. ??

ufuk45

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
basınç valfini kontrol ettir cihaza baglattır ışık yanar vaziyette . hortumlara felan iyice baksınlar aynı olay bende de oldu ben sorunu buldum ama daha değiştirmedim bnm de 120 yi geçince ışık yanıyor ve araz gaza ne kadar basarsan basayım gaz yemiyor.

elmyrdc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
haklısın,
Astra 1.6 hp elegance tw. z16xep tipi

derincece

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
2005 model Astra lpgli olan aracımı ilk çalıştırırken motor arızası lambası yanıyor ve sönmüyor. Bazen aracı hareket ettirip 3-4 dak. gittikten sonra durdurup stop ettiriyorum ve ışık sönüyor. Işık yandığı sırada gaza ne kadar basarsam basayım araç zorlanıyor ve gazın çoğunu yemiyor.
Bu sorun geçen yıl başladı, (önde park lambası yanmıyor uyarısı veriyordu, ben de önemsememiştim nasılsa kullanmıyorum park lambasını diye. bu uyarıyı aldıktan hemen sonra motor arıza lambası yanmaya başladı. servise götürdüm önemsiz bir hata dedi. ilk etapta 4-5 ay fark etmedim sonra şu park lambasını değiştireyim dedim. lambayı değiştirdikten bir süre sonra motor arıza lambası da söndü.) kış döneminde hiç yanmadı, geçen hafta yine başladı. bu sefer aracı hareket ettirdikten bir süre sonra stop ettirip tekrar çalıştırsam da arıza lambası sönmüyor.
Bu sorunla hiç karşılaşan var mı? motor beyni diye okuyorum ama açıkçası hata o değilse de bir sürü parayı boştan yere vermek istemiyorum.. ??
benim aracımdada başıma gelmişti. arıza lambası yandı ,motor 3000 deviri geçmiyordu. turbo arızalandı diye korktum. sonra kitapçığı incelediğimde buna araçta olan bir sistemin neden olduğunu ve aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda kendi kendne düzeleceğini yazıyordu. denedim düzeldi. bir dahada yanmadı.

elmyrdc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aracımdada başıma gelmişti. arıza lambası yandı ,motor 3000 deviri geçmiyordu. turbo arızalandı diye korktum. sonra kitapçığı incelediğimde buna araçta olan bir sistemin neden olduğunu ve aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda kendi kendne düzeleceğini yazıyordu. denedim düzeldi. bir dahada yanmadı.

bir daha hiç yaşamadınızmı bu sorunu??
ben neredeyse hergün yaşıyorum..biraz gittikten sonra duruyorum, stop edip tekrar çalıştırıyorum o sırada düzeliyor, sonra ertesi gün yine başlıyor..

bu sorun yakıtla ilgili olabilir miii?

elmyrdc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir süredir(neredeyse bu sorun başladığından beri) aracımı takip ediyorum sorunun geçici çözümünü buldum galiba.
sorunum yol bilgisayarının verdiği bir uyarıyla başlamıştı. şimdi dikkat ediyorum yine yol bilgisayarı bir uyarı verirse ve bununla ilgili birşey yapmadığım sürece motor arızasına geçiyor. en son cam suyu azalmış onun uyarısını verdi bir de göstergede çeyrek depo benzin olmasına rağmen kalan yakıt 0 km uyarısı başladı. cam suyunu doldurdum, benzini de ekleyince hata kesildi. daha önce de bu şekilde motor arızasını geçici olarak durdurmuştum. şimdi yine işe yarıyor..

okan1622

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba, vectra 1,9 diesel aracım var ve bugün hızlanmak isterken aracım gaz yemedi ve sabit bir hizda seyir etti tam gaz vermeme ragmen aracım kendini kastı ve göstergede motor arızası göstergesi yandi sebebi nedir bir bilgisi olan varmidir ?

memoli007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Merhabalar öncelikle Tech 2 den arıza koduna baktırsanız çözüm yolu açılmış olur.
Yoksa arabanın verdiği tepkilerden anlamak yada tahmin etmek zor.
Ama şunu söyliyim park lambası uyarısı, cam suyu uyarısı vs. uyarılar ile alakalı olamaz. onlar farklı sistemler. Tech 2 Cihazında verdiği arıza koduna baktırırsanız daha rahat çözülür arıza