Araç bilgisayarından verileri gerçek zamanlı göstermek

onurody

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Araç bilgisayarından verileri gerçek zamanlı göstermek

ben antalyada olunca tarık abiye ulaşmak zor olacak general_hoho böyle bir konu acılmıştı kulandıgı malzemeye yayınlamıştı araca extra birşey yapıyormu onu merak ediyorum eger aracın foksiyonlarıyla oynaya biliyor yazılım  değiştire biliyorsa benim bircok projemin başlangıcı olacak 023hm

corsa_1990

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

umarım başarırsınız

yildirim11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhaba, Bugün Odak'a uğradım. Tarık bey ile beraber videodaki sistemi aracıma takarak test ettik. Oldukça profesyonel bir uygulama olmuş. Gerçekten aracın tüm ışıkları, camları vs telefon ile kontrol edilebiliyor. Ancak 700 TL fiyat istediler. Bu tür fonksiyonalite düşünenler için bence uygun fiyatlı. Ancak dediğim gibi ben daha çok sürüş istatistikleri ile ilgili bilgiler toplamayı ve bu bilgilerden çıkarım yapmayı düşünüyorum. (ayrıca kendim yapabiliyorsam para ödemek de istemiyorum)

Bu arada dün opel'in OBD-II üzerinden hangi komutlarını kullanabileceğimi araştırdım, herhangi bir döküman bulamadım. Bu tarz bir döküman bulamazsam cam açma kapama gibi özellikleri içeren bir uygulama yapamayacağım. Ancak her durumda (protokolde bazı kısımlar standart olduğundan) en başından beri bahsettiğim yakıt, hız, devir vs bilgileri kullanabileceğimi düşünüyorum.

hasanacar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

araçlarımıza neler yapılabileceği yönünde araştırma içerisinde bulunman beni cok memnun ediyor anladığım kadarıyla proğram ve proğramlama vs konularında  iyisin bende iyi kötü donanım ve elektronik bilgilere sahibim istanbulda oluşumuz + bilgilerimizi birleştirerek araclar üzerinde bir çok seyler ortaya koyabiliriz hem bizler hemde forumumuzdaki arkadaşlara bir şeyler verebiliriz  başarılar  dilerim ayrıca buradan onurody ninde projeleri ve gayretleri içinde onurody e teşekkür ederim

yildirim11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hasanacar link' Alıntı:
araçlarımıza neler yapılabileceği yönünde araştırma içerisinde bulunman beni cok memnun ediyor anladığım kadarıyla proğram ve proğramlama vs konularında  iyisin bende iyi kötü donanım ve elektronik bilgilere sahibim istanbulda oluşumuz + bilgilerimizi birleştirerek araclar üzerinde bir çok seyler ortaya koyabiliriz hem bizler hemde forumumuzdaki arkadaşlara bir şeyler verebiliriz  başarılar  dilerim ayrıca buradan onurody ninde projeleri ve gayretleri içinde onurody e teşekkür ederim

Aklıma donanımla ilgili birşey gelirse ilk sizden yardım isteyeceğim ;) Sizinde yazılımsal konularda yardıma ihtiyacınız olursa çekinmeyin.

onurody

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yıldırım bey konun basında ebay limki paylaşmışsınız. tarık beyin sizin aracınıza takmış oldugu cihaza beziyormuydu yada nasıl birşeydi marka modeli varmıydı.
bu arada hasan abi  saygılar bizden bugun senin yaptıgın aynanın oraya kablo cekmeyle ugrastım iphone için ayarlıyorum bende

yildirim11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

onurody link' Alıntı:
yıldırım bey konun basında ebay limki paylaşmışsınız. tarık beyin sizin aracınıza takmış oldugu cihaza beziyormuydu yada nasıl birşeydi marka modeli varmıydı.
bu arada hasan abi  saygılar bizden bugun senin yaptıgın aynanın oraya kablo cekmeyle ugrastım iphone için ayarlıyorum bende

Türkiye'den bir arkadaşın yaptığı bir cihazdı. ֜rün kozmetik olarak linktekine benzemiyor. Ayrıca videoda bahsedildiği gibi araç 3 km uzaklaştıktan sonra arabayı stop ettirme gibi bir özelliği yok. Temel fonksiyonalite tamamen aynı, üzerinde fazladan RS232 çıkışı var.

onurody

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Türkiye'den bir arkadas yapmış demek ilginç kafamı kurcalayan seylervar bu arkadas yazılıma nasıl girdi acaba almanların servislere bile vermediği yazılımı nerden bulduğunu merak ediyorum

yildirim11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

onurody link' Alıntı:
Türkiye'den bir arkadas yapmış demek ilginç kafamı kurcalayan seylervar bu arkadas yazılıma nasıl girdi acaba almanların servislere bile vermediği yazılımı nerden bulduğunu merak ediyorum

Onur anladığım kadarıyla sen de teknoloji ile iç içesin, biraz detaylı anlatayım madem. OBD-II portu üzerinden ELM327 chipsetli adaptör yardımıyla aracın bilgisayarı ile iletişim kurabiliyorsun. http://en.wikipedia.org/wiki/OBD-II_PIDs adresinden bakarsan aracın hızı, rpm değeri gibi verilerini sorgulamak protokol ile belirlenmiş ve standart. Ancak CAN Bus üzerinden araca özel sorgulamalar (vehicle specific query) yapılabiliyor ve bu değerler set edilebiliyor. Bu işi yapan kişi gözünü karartıp deneme yanılma yöntemiyle de bişeyler yapmış olabilir, gerçekten datasheet'de bulmuş olabilir. Zira GM bu verileri yıllık 50.000 dolar karşılığında sağlıyormuş(verdiğim linkte Non-standard PIDs başlığı altında yazıyor.

onurody

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yaklaşık 4 opel servisin servis şefleriyle bazı kişiler yardımıyla irtibat kurdum hatta aracımı servis pc ne baglayıp kulanmama izinverdiler lakin network üzerinden sadece günceleme yapmaya izin veriyor araya  bi aparat yaparak network üzerinden gelen verileri kayıt etmek istedim ama başaramadım.voswagende 2011 kadar olan araclarda yazılımı istediğin gibi değiştire biliyorsun ama 2012 aracları opel gibi network üzerinden şifreli olarak yönetecek.
işin garibi araç yazılımını satan firma yada yapan kişi sizce bu verileri bir türk vatandaşına verirmi..
kendi fikrimi söylüyorum yazılımda bir açık var ama biz bilmiyoruz...