araç bakımı uygulamaları videolu anlatım

mrt54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
u1312.hizliresim.com
Ynt: araç bakımı uygulamaları videolu anlatım

NumberZOne link' Alıntı:
Size özelden de yazmıştım, SRP ve UDS' nin birlikte kullanılması elzem değil ama panel panel test edebilirsiniz. Ikinci yıkamadan sonra ipa ile geçmeniz de iyi olur. Eczanelerden temin edebilirsiniz sanırım.

045thumbsup

Şöyle Düşünmüştüm SRP ile Kılcal Çizikleri gideririm UDS ile derinlemesine bir parlaklık Son olarakta koruma HD wax

NumberZOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

SRP = Autoglym Super Resin Polish

UDS = Autoglym Ultra Deep Shine

İPA = İzopropil Alkol

Detailing konusunda tecrübem çok fazla olmasa da okuyarak bilgi edinmeye çalışıyorum, elimden geldiğince amatör seviye için yapılması gerekenleri yazayım;

֖ncelikle aracı çizmeden yıkamak için çift kova yöntemini öğrenmeliyiz.

Yine çizmemek adına tüylü mikrofiber havlular temin edip kurulamalıyız.

Kurulama sonrası quick detailer  bana mantıklı gelmiyor temiz araca quick wax (hızlı cila, likid wax) geçerek aracı parlatabiliriz.

şuan mobil yazdığım için daha detaylı olarak akşam birşeyler yazmaya çalışırım.

NumberZOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mrt54 link' Alıntı:
045thumbsup

Şöyle Düşünmüştüm SRP ile Kılcal Çizikleri gideririm UDS ile derinlemesine bir parlaklık Son olarakta koruma HD wax

Düşünce doğru fakat teoride... Bende ilk zamanlar bir liste yapmıştım 5-6 ürünü üstste uygulamak gibi :)

Birçok arkadaşın dediği gibi bende öğrendim ki boya koruma adına kaporta üzerine ne kadar az ürün ile parlaklık yakalanırsa o denli uzun ömürlü oluyor. Hatta bazı ürünler birbirini silebiliyorlar bile yada bir sonrakinin tutunmasını engelliyorlar.

mrt54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
u1312.hizliresim.com

NumberZOne link' Alıntı:
Düşünce doğru fakat teoride... Bende ilk zamanlar bir liste yapmıştım 5-6 ürünü üstste uygulamak gibi :)

Birçok arkadaşın dediği gibi bende öğrendim ki boya koruma adına kaporta üzerine ne kadar az ürün ile parlaklık yakalanırsa o denli uzun ömürlü oluyor. Hatta bazı ürünler birbirini silebiliyorlar bile yada bir sonrakinin tutunmasını engelliyorlar.

Ozaman srp mi uds mi ?

NumberZOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yaygın olarak kullanılan SRP fakat UDS de kullansanız bariz fark oluşacağını sanmam. Aracınız koyu renk olduğu için derinlik oluşacaktır. Bence kaputu ikiye bölün yarı yarıya uygulayın diğer bölgelere de keyfeder denemeler yapın zamanla test edersiniz. HD' yi aldınız mı?

Ben bu işlem için yeni formülasyon olan Autoglym radiant wax almayı düşünüyorum, alacak olanlara tavsiye ederim hem de daha ucuz.

mrt54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
u1312.hizliresim.com

NumberZOne link' Alıntı:
Yaygın olarak kullanılan SRP fakat UDS de kullansanız bariz fark oluşacağını sanmam. Aracınız koyu renk olduğu için derinlik oluşacaktır. Bence kaputu ikiye bölün yarı yarıya uygulayın diğer bölgelere de keyfeder denemeler yapın zamanla test edersiniz. HD' yi aldınız mı?

Ben bu işlem için yeni formülasyon olan Autoglym radiant wax almayı düşünüyorum, alacak olanlara tavsiye ederim hem de daha ucuz.

evet hd aldım

NumberZOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Isabetli karar, sonuçları 4 gözle bekliyorum :)

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

NumberZOne link' Alıntı:
SRP = Autoglym Super Resin Polish

UDS = Autoglym Ultra Deep Shine

İPA = İzopropil Alkol

Detailing konusunda tecrübem çok fazla olmasa da okuyarak bilgi edinmeye çalışıyorum, elimden geldiğince amatör seviye için yapılması gerekenleri yazayım;

֖ncelikle aracı çizmeden yıkamak için çift kova yöntemini öğrenmeliyiz.

Yine çizmemek adına tüylü mikrofiber havlular temin edip kurulamalıyız.

Kurulama sonrası quick detailer  bana mantıklı gelmiyor temiz araca quick wax (hızlı cila, likid wax) geçerek aracı parlatabiliriz.

şuan mobil yazdığım için daha detaylı olarak akşam birşeyler yazmaya çalışırım.

thnxx yıkama sonrası detayları bekliyoruz :)

NumberZOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ozgun88 link' Alıntı:
abi SPR, UDS, İPA bunlar nedir  032questn ya da elinizde link var mı acaba?

birde wax için öncelik sonralık durumunu açarsanız sevinirim.hatta boş bi zamanınızda adım adım yazmanızı rica etsem çok mu şey istemiş olurum  :-[

genelde meguiars'ın ürünlerini kullanıyorum ama şu an bu işte pek bilgim olduğu söylenemez.uygun zamanınızda yardımınızı esirgemezseniz sevinirim

Amatör bir kullanıcının (başlangıç seviyesinde olan) ilk kez aracına yapacağı boya koruma ve korumanın devamlılığı;

*İlk Yıkama: Araç öncelikle detaylı bir şekilde, sadece temizleyici amaçlı bir şampuan (bulaşık deterjanı pril öneririm) ile yıkanır ve durulanır,

*Detay Temizlik: Zift, reçine, demir tozları vb. yıkama ile çıkmayan kalıntıları temizlemek için araç mazotla silinir, gerekirse şampuanlanıp bol su ile durulanır (bu iş için mazot yerine özel ürünler temin etmeniz daha uygun olur ve uygulama esnasında hiçbir şekilde aşırıya kaçmayın),

*Kil Uygulama: Ardından kil uygulaması yapılır (kullanılan kilin yapısına ve markasına göre uygulama araçları değişir),

*İkinci Yıkama: Sonrasında araç tekrar yıkanır ve 1/1 sulandırılmış İPA ile yüzeysel olarak silinir.

*Glaze:ևiziklere dolgu yapan ve aracın parlaklığını artıracak Glaze ürünü olarak fiyat performans adına Autoglym Radiant Wax öneririm, bu ürün talimatlarına uygun olarak araca tatbik edilir ve wax uygulamadan önce birkaç saat mümkünse bir gün kürleşmesi beklenir (bu süre zarfında aracın tozlanmadığına emin olun, tozlanmışsa su tutup kurulayın),

*Wax:Fiyat performans adına açık renk araçlara FK1000P koyu renk araçlara Collinite915 öneririm, ulaşabileceğiniz bir tık daha iyi bir ürün Autoglym High Definition Wax olabilir.

*Genel Yıkama: Boya korumanın devamlılığı adına cilalı bir şampuan (Sonax Turuncu öneririm) ile çift kova yöntemiyle araç ihtiyaç duyuldukça yıkanır, uzun tüylü mikrofiber havu ile kurulanır.

*Hızlı Cila: Genel yıkama sonralarında boya korumayı uzatmak adına keyfe keder hızlı cila uygulayabilirsiniz. Genelde  mikrofiber bez ile kuru araca sık, sil, parlat olarak uygulanır (Tavsiye edebileceğim bir ürün yok henüz :) )

Not: Yazdıklarım tecrübelerime dayanır ve takipçisi olduğum birkaç forumlardan derleme niteliğindedir, bir çok yerde benzer şeyler okuyabilirsiniz. ֖ğrendiklerim kadarı ile yardımcı olmak adına yazdım.

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

NumberZOne link' Alıntı:
Amatör bir kullanıcının (başlangıç seviyesinde olan) ilk kez aracına yapacağı boya koruma ve korumanın devamlılığı;

*İlk Yıkama: Araç öncelikle detaylı bir şekilde, sadece temizleyici amaçlı bir şampuan (bulaşık deterjanı pril öneririm) ile yıkanır ve durulanır,

*Detay Temizlik: Zift, reçine, demir tozları vb. yıkama ile çıkmayan kalıntıları temizlemek için araç mazotla silinir, gerekirse şampuanlanıp bol su ile durulanır (bu iş için mazot yerine özel ürünler temin etmeniz daha uygun olur ve uygulama esnasında hiçbir şekilde aşırıya kaçmayın),

*Kil Uygulama: Ardından kil uygulaması yapılır (kullanılan kilin yapısına ve markasına göre uygulama araçları değişir),

*İkinci Yıkama: Sonrasında araç tekrar yıkanır ve 1/1 sulandırılmış İPA ile yüzeysel olarak silinir.

*Glaze:ևiziklere dolgu yapan ve aracın parlaklığını artıracak Glaze ürünü olarak fiyat performans adına Autoglym Radiant Wax öneririm, bu ürün talimatlarına uygun olarak araca tatbik edilir ve wax uygulamadan önce birkaç saat mümkünse bir gün kürleşmesi beklenir (bu süre zarfında aracın tozlanmadığına emin olun, tozlanmışsa su tutup kurulayın),

*Wax:Fiyat performans adına açık renk araçlara FK1000P koyu renk araçlara Collinite915 öneririm, ulaşabileceğiniz bir tık daha iyi bir ürün Autoglym High Definition Wax olabilir.

*Genel Yıkama: Boya korumanın devamlılığı adına cilalı bir şampuan (Sonax Turuncu öneririm) ile çift kova yöntemiyle araç ihtiyaç duyuldukça yıkanır, uzun tüylü mikrofiber havu ile kurulanır.

*Hızlı Cila: Genel yıkama sonralarında boya korumayı uzatmak adına keyfe keder hızlı cila uygulayabilirsiniz. Genelde  mikrofiber bez ile kuru araca sık, sil, parlat olarak uygulanır (Tavsiye edebileceğim bir ürün yok henüz :) )

Not: Yazdıklarım tecrübelerime dayanır ve takipçisi olduğum birkaç forumlardan derleme niteliğindedir, bir çok yerde benzer şeyler okuyabilirsiniz. ֖ğrendiklerim kadarı ile yardımcı olmak adına yazdım.

֖ncelikle emeğiniz ve yardım sever duruşunuz için çok teşekkür ederim butona basılmıştır :)

Bu arada aracım beyaz tavsiyeniz olursa diye yazmsk istedim :)

Birkaç sorum olacak ben hep meguiars kullandım şimdiye dek Autogylm ile karşılaştırma fırsatınız olduysa hangisi tavsiyeniz olur?

İpa nedir? Gözkararı mı 1/1 e yapıyoruz?

Birde pril ve benzeri bulaşık deterjanı uygulama yanlış diye okumuştum sanki kafam karıştı  032questn

Ben şampuan olarak meguiars wax & şampuan (sarı),  jantlara sonax, zift ve böcek temizleyici sonax ve meguiars quick detailer kullanıyordum yazın elimde de hala var.

Birde bu uygulamalar uzun süreceğinden günlere bölmem ya da kapalı alan bulmam lazım. Son çare bulutlu bi hava için dua etmem gerek :) güneş işi bozacak yoksa