araç bakımı uygulamaları videolu anlatım

NumberZOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: araç bakımı uygulamaları videolu anlatım

ozgun88 link' Alıntı:
֖ncelikle emeğiniz ve yardım sever duruşunuz için çok teşekkür ederim butona basılmıştır :)

Bu arada aracım beyaz tavsiyeniz olursa diye yazmsk istedim :)

Birkaç sorum olacak ben hep meguiars kullandım şimdiye dek Autogylm ile karşılaştırma fırsatınız olduysa hangisi tavsiyeniz olur?

İpa nedir? Gözkararı mı 1/1 e yapıyoruz?

Birde pril ve benzeri bulaşık deterjanı uygulama yanlış diye okumuştum sanki kafam karıştı  032questn

Ben şampuan olarak meguiars wax & şampuan (sarı),  jantlara sonax, zift ve böcek temizleyici sonax ve meguiars quick detailer kullanıyordum yazın elimde de hala var.

Birde bu uygulamalar uzun süreceğinden günlere bölmem ya da kapalı alan bulmam lazım. Son çare bulutlu bi hava için dua etmem gerek :) güneş işi bozacak yoksa

Yardımım dokunursa ne ala :)

Beyaz araçta işiniz hem zor hem kolay...

Meguiars' de kullanılan iyi bir marka ancak amaca yönelik yazdım o ürünleri.

İPA daha önce de yazmıştım izopropil alkol, eczanelerde bulabilirsiniz göz kararı su ile yarı yarıya karıştırıp sprey şişe ile püskürtün ve silin.

Aracın boya koruması varsa Pril kesinlikle kullanılmaz ama sıfırdan başlıyorsanız ilk aşama temizlik için bulaşık deterjanı en iyisi, sonraki kullanımlarınız için sonax yazdım ama elinizdeki üründe çok güzeldir.

Gözünüzde büyütmeyin en dikkat edeceğiniz nokta SRP uygulaması. İlk yıkama 20dk + Detay temizlik 20dk + kil uygulama 15dk + ikinci yıkama ve ipa 10dk yani yüzey yazırlığı 1 saat kadar sürer. Aracın genel temizliğini birkaç gün önce yapabilirsiniz bu gün sadece bu işlemleri yapın; jantlara, kapı içlerine, davlumbazlara, aracın içine ve motora hiç el sürmeyin süre çok kısalacak.

Beyaz araçta işiniz kolay diye yazmıştım çünkü polisaj yapmayacaksınız, çok çizik yoksa boyada glaze' i homojen bir şekilde uygulasanız bile yeter. Makineniz yoksa çizikleri gizilemek zor zaten beyaz araçta da çok göze batmaz.

Beyaz aracın zorluğu, ürünü uyguladığınız bölgeyi farkedemiyorsunuz. Glaze işlemi birkaç saat sürebilir bu süre sizin isteğinize bağlı hatta SRP işlemini atlasanız bile olur...

Wax atmak da en fazla 1 saat sürer. Panel panel sırayla Wax' ı çok ince sürün, nereye sürdüğünüzü kestirebilmeniz zor o sebeple panelleri de 2' ye ve 4' e bölün. Tüm araca 20 dk' da sürseniz bu işlem sonunda zaten ilk sürdüğünüz nokta kurumaya başlamış olacak gerekirse 5-10 dk bekleyip başladığınız yerden silebilirsiniz.

Totalde işlemler en fazla 4-5 saat sürer, sadece temizlik ve wax yaparsanız 2-3 saate bitirirsiniz.

Kolay gelsin, konu başlığı açar resimlerle desteklersiniz artık :)

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

NumberZOne link' Alıntı:
Yardımım dokunursa ne ala :)

Beyaz araçta işiniz hem zor hem kolay...

Meguiars' de kullanılan iyi bir marka ancak amaca yönelik yazdım o ürünleri.

İPA daha önce de yazmıştım izopropil alkol, eczanelerde bulabilirsiniz göz kararı su ile yarı yarıya karıştırıp sprey şişe ile püskürtün ve silin.

Aracın boya koruması varsa Pril kesinlikle kullanılmaz ama sıfırdan başlıyorsanız ilk aşama temizlik için bulaşık deterjanı en iyisi, sonraki kullanımlarınız için sonax yazdım ama elinizdeki üründe çok güzeldir.

Gözünüzde büyütmeyin en dikkat edeceğiniz nokta SRP uygulaması. İlk yıkama 20dk + Detay temizlik 20dk + kil uygulama 15dk + ikinci yıkama ve ipa 10dk yani yüzey yazırlığı 1 saat kadar sürer. Aracın genel temizliğini birkaç gün önce yapabilirsiniz bu gün sadece bu işlemleri yapın; jantlara, kapı içlerine, davlumbazlara, aracın içine ve motora hiç el sürmeyin süre çok kısalacak.

Beyaz araçta işiniz kolay diye yazmıştım çünkü polisaj yapmayacaksınız, çok çizik yoksa boyada glaze' i homojen bir şekilde uygulasanız bile yeter. Makineniz yoksa çizikleri gizilemek zor zaten beyaz araçta da çok göze batmaz.

Beyaz aracın zorluğu, ürünü uyguladığınız bölgeyi farkedemiyorsunuz. Glaze işlemi birkaç saat sürebilir bu süre sizin isteğinize bağlı hatta SRP işlemini atlasanız bile olur...

Wax atmak da en fazla 1 saat sürer. Panel panel sırayla Wax' ı çok ince sürün, nereye sürdüğünüzü kestirebilmeniz zor o sebeple panelleri de 2' ye ve 4' e bölün. Tüm araca 20 dk' da sürseniz bu işlem sonunda zaten ilk sürdüğünüz nokta kurumaya başlamış olacak gerekirse 5-10 dk bekleyip başladığınız yerden silebilirsiniz.

Totalde işlemler en fazla 4-5 saat sürer, sadece temizlik ve wax yaparsanız 2-3 saate bitirirsiniz.

Kolay gelsin, konu başlığı açar resimlerle desteklersiniz artık :)

Çok teşekkür ederim abi special_Yeah

Burda apartmandaki arkadaşlarla anlaşabilirsek beraber hortum, hortum tabancası, malzemeler vb alıp yapacağım ilk fırsatta. Eğer burda olmazsa yazın memlekette yapacağım inşallah.

Birde bu uygulamalar için gölge bi mekan bulmam ya da o tarz bi havaya denk getirmem gerekecek

Abi kil dediğiniz ürünün işlevi nedir? Nasıl uygulanır? birde kil deyince gözümde zor bir işlem gibi canlandı

NumberZOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kapalı alan yoksa gölge olması gerekir. Kil uygulamak çok faydalı bir işlem, google' da aratın detaylı bilgiler var.

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Meguiar's Türkiye'den öğrenmiş olduğum tavsiye edilen uygulama sırası şu şekildedir :

1) Yıkama
2) kil uygulaması
3) çizik giderme (Ultimate Compund veya ScratchX)
4) hare giderme (SwirlX)
5) wax

------------------------------

inşallah uygun zamanda bunları sırasıyla yapmayı planlıyorum :)

firstemperor1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ozgun88 link' Alıntı:
Meguiar's Türkiye'den öğrenmiş olduğum tavsiye edilen uygulama sırası şu şekildedir :

1) Yıkama
2) kil uygulaması
3) çizik giderme (Ultimate Compund veya ScratchX)
4) hare giderme (SwirlX)
5) wax

------------------------------
֖
inşallah uygun zamanda bunları sırasıyla yapmayı planlıyorum :)
bence compound  kullanmayın,  aşırı derecede aşındırıcı içerir.

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

firstemperor link' Alıntı:
bence compound  kullanmayın,  aşırı derecede aşındırıcı içerir.

teşekkür ederim bilgilendirmenize o zaman bunu gerçekten araç yıpranınca kullanmak gerekir aracım daha 1 yaşına bu ay sonu basacak.

peki ScratchX ve SwirlX için ne dersiniz?