araba giderken oluşan radyodaki parazit...

warsem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar, dun pioneer teyp aldım ve pmx otomatik anten taktırdım. araba durgun haldeyken rölantide yani radyo çok iyi çalıyor hiç parazit falan yok. ama hareket etmeye hızlanmaya başlayınca bi çok kanalda parazitler olmaya başlıyor. nedeni nedir acaba?

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Parazit olayı hız ile doğru orantılı artan bir zırıltı şeklinde ise, elektrik tesisatının kontrolü gerekir. Araç boşta iken gaz verip kontrol et. Devirle birlikte parazit artıyorsa bi elektrikciye uğraman lazım.

Boşta iken gaz verdiğinde parazit yoksa veya haraket halinde alakasız olarak frekans kayması şeklinde bir parazit var ise antenin sağlıklı çalışmadığı için yayını kaçırıyor olabilir.

warsem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayır öle artan bi şekilde olmuyor. sadece araba hızlanmalı.boşta araba 60 70 le bile gitse küçük küçük parazitler oluyor..peki antenin sağlıklı çalışmaması demek yeni anten işe yaramaz mı demek?

orucreis

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanlış bilmiyorsam buji kabloları ile alakalı bir durum.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buji kaplosuna değil ama radio bağlantısı için filitre var türkcesini bilmiyorum elektrikten anlayan ustalar söyler ben bir yol hatırlatayım :)

warsem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet bende duydum ama ne işe yaradığnı ve kesin çözüm olup olamıcağını bilemiyorum

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buji kaplosuna değil ama radio bağlantısı için filitre var türkcesini bilmiyorum elektrikten anlayan ustalar söyler ben bir yol hatırlatayım :)

selim abi türkçesine parazit engelleyici diyorlar :) yada sanayi ağzı ile cızırtı kesici :) siyah küçük bir kutu .... teybin güç kablosuna bağlıyorlar sanırım...

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Buji kabloların orjinal mi ? 1K ohm luk antiparazit özelliğe sahiptir normalde buji kabloları.Bundan harici ; ana ünitenin şasesini çok uzatmadan en kısay oldan almak önemlidir.Bunlara rağmen devam ediyor ise 12v besleme girişine noise-filter koymak gerekebilir.Ama zaten bir çok teyp te zaten o filtre beraberinde geliyor.Bence başka bir yerde daha kontrol ettirmelisin.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
akımı başka sigortadan alarak deneyebilir artı anten kaplosu veya antende sorun olabilir..önce akımı başka sigortadan denemekte yarar görürüm.
Emre kardeşimin dediği gibi buji kaplolarında normalde anti parazit özellik olması lazım