Apartmanımıza baz istasyonu kurmak istiyorlar

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
insan sağlığına doğrudan zararı, en azından tüketici elektroniğinde kullanılan cihazların, henüz netleştirilebilmiş değil.
adı "radyasyon" olunca nükleer radyasonla karıştırıldığından daha korkutucu geliyor.

röntgen çektirmenin nükleer santralde uzun süre çalışmaktan daha fazla radyason verdiğini de düşünmek lazım.

sağlığa etkisi halen tartışılsa da kurulu olduğu bölgedeki elektronik cihazlara etkisini de düşünmek lazım, sıkıntı yaratabileceği durumlar olabilir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
........röntgen çektirmenin nükleer santralde uzun süre çalışmaktan daha fazla radyason verdiğini de düşünmek lazım..............
Valla doktor arkadaşlar hastalarından röntgen, MR gibi radyolojik tetkikler istemedikleri zaman ilgisizlikle suçlanırlardı, onlara göre iyi doktor mutlaka röntgen istemelidir :D.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla doktor arkadaşlar hastalarından röntgen, MR gibi radyolojik tetkikler istemedikleri zaman ilgisizlikle suçlanırlardı, onlara göre iyi doktor mutlaka röntgen istemelidir :D.

bana göre de röntgen fena bişeydir :D

taa öğrencilik zamanımda nükleer enerji konulu tez hazırlarken karşılaşmıştım bu bilgiyle :confused:, hatta miktarlarıyla birlikte kullanmıştım tezimde, nükleerin avantajlarını epey yüksek bulmuştum sonuç kısmında, nükleer reaktör tasarımında uzman 2 profa sununca da dersten tam notu kapmıştım :D:D:D o sebepten aklımda kalmış, sunarken acayip tırsmıştım.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Ne kadar az radyasyon o kadar sağlıklı yaşam!

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Türkiye'nin cep telefonu pazarına girmesiyle baz istasyonu cennetine dönüşmesi çok çabuk oldu. Artık okul, hastane ve evlerin çatılarında gördüğümüz metal çubuklar sanki hep oradalarmış gibi garipsenmez hale geldi. Oysa baz istasyonlarının insan hayatı üzerindeki kalıcı zararları giderek artıyor. İsterseniz Türkiye'nin baz istasyonları ile ilgili sürecine kısaca göz atalım.
• Bazı çalışanlarına kanser teşhisi konulması üzerine Yargıtay'ın çatısındaki baz istasyonları kaldırıldı. Yargıtay Başkanlığı ile Bir Gsm firması arasında 2003'te imzalanan protokolle ana binanın 3 noktasına baz istasyonu yerleştirilmişti. İstasyonların, personel üzerinde olumsuz etki yarattığı iddiaları üzerine Başkanlık, harekete geçti. Odası baz istasyonuna yakın olan bir Yargıtay üyesine 'ilik kanseri' teşhisi konulması üzerine, 26 Eylül'de 3 baz istasyonu söküldü.
• Ordu Fatsa'da yaşayan Osman Güvenalp, 3 Kasım 2004 tarihinde ilçede bir GSM operatörünün Yeni Kumru Caddesi'nde bir apartmanın terasına yaptığı baz istasyonunun kaldırılması için Fatsa Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Şikayeti görüşen Fatsa Asliye Hukuk Mahkemesi, 23 Kasım 2006 tarihinde, "Baz istasyonunun durdurulması, sökülmesi ve müdahalesinin önlenmesi şeklinde" karar aldı.(Bu kararla baz istasyonlarından rahatsız olan her vatandaşa bunlardan kurtulma yolunun açık olduğu gösterilmiş oldu.)

Baz istasyonlarının sağlığa zararları
• Baz istasyonları tarafından da yayınlanabilen mikrodalgaların dokulara iki temel etkisi bulunmaktadır:
• Mikrodalga dokuları ısıtır. (termal etki)
• Mikrodalga hücrelerin kimyasını bozar (termal olmayan ya da kimyasal etki)
• Mikrodalgaların özellikle ikinci etkisi,yani hücrelerin kimyasını bozarak oluşturduğu etki insan sağlığı açısından önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalarda hücrelerin -kimyasal etkiye maruz kalması ile şu sonuçların meydana gelebileceği saptanmıştır:
• Hücrelerde büyük moleküllerin (proteinler vb.) deforme oluşu.
• Hücre zarlarının birbirine yapışması.
• Hücre zarlarında delikler açılması (elektro-porasyon)
• Ca-ATPaz ve Na-K-ATPaz enzimlerinin bozulması sonucu hücre dışına Ca”, Na’ ve K’ kaçışı.
• Sinir zarlarının bozuluşu: Sinir zarlarının bozulması ile REM uykusu adı verilen rüya görmenin azalışı, EEG değişimleri, uykusuzluk, sinirlilik, unutkanlık, depresyon, başağrısı, başdönmesi, Alzheimer, Parkinson, Multipl Skleroz gibi dejeneratif beyin hastalıkları meydana gelir.
• Hücre enzimlerinde bozulmalar.
• DNA tahribi

4 sene evvel evimin karsısına trafo üstüne baz istasyonu kuruldu. ardından her gün baş ağrısı şikayetim başladı.evdeki muzik seti açtığımda muzık harıcınde devamlı uğultu sesi veriyordu.4 yıl bunu çektik .eve mesafesi 25 metre bazın. 4 sene bu baz istasyonu kuranlara en derin saygılarımızı sunduk ...biiip.4 yıl sonun da söküldü gitti . baş ağrısı biiti muzık seti normal çalışıyo uğultu bitti. fakat apartmanda 2 hastamız var kanser teşhisi kondu.tedavideler .baz istasyonu zararsızmış diyenlere duyrulur.

ben daha önce hatda çalısmıs bir insan olarak bu baz istasyonları metre kareye 300 dalga yayarak insanlarının sağlına ciddi derecede zarar veren kısırlastıran ve kansere yol acan bir tehlikedir baz istasyonu kimse yoğurdum eksi demez ,hatta o malum hat görevlileri burda bile sizi kandırmaya çalısıyor baz istasyonun güya sözde zarar olmadıgını size benimsetmek istiyor sizden ricam kendiniz aileniz için mahallenize çatınıza sokmayın onların vereceği az para sizi ilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir

Alıntıdır..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yukarıdaki metni yazan kimse çok fazla abartmış. Yargıtay olayı doğrudur ama sökülmesinin altındaki gerçek resmi kurumlarım bu tür şeylerden para almalarının etik olmaması mıdır yoksa gerçekten radyasyon olayı mıdır? Cep telefonları abartıldığı gibi zararlıysa o zaman devlet bürokratlarına neden boy boy, çeşit çeşit cep telefonları tahsis ediyor? Bana en saçma gelenlerin başında müzik seti olayı geldi, çünkü Ankara'daki eski evimizin iki yanında bulunan apartmanların çatılarında farklı firmaların baz istasyonları vardı bizler buna benzer sıkıntıları yaşamadık, üstelik Ankara'da çatır çatır çalışan video cihazım İzmir'de çalışmıyor, uyku düzensizliğim ise İzmir'de başladı.
Çevremizde emniyet, Jandarma, PTT, TV kanalları ............ vb. birtakım kurumların binaları var, hepsinin çatıları maşallah dinleme merkezi gibi. Acaba bu binalar ne kadar masum, hiç araştırılmış mıdır?

(Arkadaşımızın eklediği buradaki http://www.biltek.tubitak.gov.tr/sandik/gsm.pdf bilgilerin okunmasında fayda var)

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kurulması durumunda size malesef büyük bir zararı olacaktır. ayrıca baz istasyonunun sinyal panallerinin yaptığı 60 derecelik açı içersinde kalanlar en büyük riskte olan demektir bilginiz olsun.
6b4c1b4bd15832c97660ac35313c0eb6_1278338196.jpg

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bana en saçma gelenlerin başında müzik seti olayı geldi, çünkü Ankara'daki eski evimizin iki yanında bulunan apartmanların çatılarında farklı firmaların baz istasyonları vardı bizler buna benzer sıkıntıları yaşamadık, üstelik Ankara'da çatır çatır çalışan video cihazım İzmir'de çalışmıyor, uyku düzensizliğim ise İzmir'de başladı.
(Arkadaşımızın eklediği buradaki http://www.biltek.tubitak.gov.tr/sandik/gsm.pdf bilgilerin okunmasında fayda var)
abi en yüksek ihtimal olan o müzik setinin sorun çıkarması.
bütün elektrikli cihazlar elektromanyetik radyasyondan etkilenir, ama herbiri farklı derecede etkilenir, o müzik seti komple de bozulabilirdi.
tübitakın çalışması mantıklı geldi bana da, orada da dikkat edersek yine de dikkatli olmakta yarar var diyor.

benim de doğrudan kansere neden olması aklıma yatmıyor, zaten herşey kanser yapıyor deniyor, ama bu söylenenlerle hayatta işi olmamış biçok büyüğümüz, %100 doğal köy yaşantısında yaşlanmış insanlar, kansere yakalandılar :(

orucreis

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
baz istasyonunun zararlı olduğunu düşünüpte cep telefonu ve sigara kullananları anlamak mümkün değil :)

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şöyle düşünün bir sigara içen vardır birde sigara içilen ortamda bulunmak vardır biri direk içiçidir biri pasifr içiçidir ortamdaki dumanı soluduğu için..

tel kullanan kişi belli bir miktar tabiki dalgaya yada ışına maruz kalabilir ama o antenin altında yada çevresindekiler direk ana kaynağa yakın olucaklarından daha fazla ışına dalgaya maruz kalıcaklardır.