Aparman/Site Yonetimi isinden anlayan

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yav iyi de bu kedi köpek ve fareleri biz beslemiyoruz ki kendimize gelelim :rulet:
yok sizin için demedim. ya böyle bir apartmanda yaşasaydınız demek istedim ?
ya besleyen komşularınız olsaydı ?
fare, bildiğin küçük farelerden değil ki kedi kadar.

üst kattaki komşunun biride köpeğini apartmana pisletiyor. =)

böyle komşularla bir arada yaşamak mı ?
yoksa şimdiki haliniz mi daha iyi ? xD

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Apartman kaç haneli?

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1- Binaya yapı kullanım izni (eski tabir ile iskan) alınmış mı? Eğer alındıysa orası artık mesken sınıfına girdiğinden inşaat bitmiş demektir.
2- Yönetim kurulu kat malikleri (tapu sahipleri) tarafından veya onların vekalet verdiği kişilerce oluşturulur. Burada kat maliklerinin % 95 ini inşaat firması sahipleri gözüktüğüne göre eliniz kolunuz bağlı. Bildiğim kadarıyla firma yönetim için kendi içinden bir ekip kurabiliyor veya yönetimi profesyonel bir ekibe vekalet yolu ile paslıyabiliyor.
3- Binaların bakım, onarım, tamirat gibi giderlerine ve demirbaş ile ilgili harcamalarına kiracılar karışmaz, bu giderleri malikler (tapu sahipleri) karşılar.
4- Kiracılar yakıt, apartman görevlisi, su, elektrik, temizlik, bahçe bakımı gibi ortak giderleri ödemekle yükümlüdür.
5- Kanal tıkanmasının nedeni neye bağlı? İmalat hatası mı yoksa kişilerin kötü kullanım hatası mı? Logora düşürülen havlu, temizlik bezi, çocuk bezi gibi şeylerin neden olduğu tıkanıklar imalat hatasına girmez.
6- Mal sahibi olsaydınız giderler hakkında kuşku duyduğunuzda yönetimden ayrıntılı bilgi isteme hakkınız vardı ama bu sözlü olarak değil de yazılı olarak istenmeli ki elde delil olsun. Kiracı olduğunuz için bu tür bir hakkınız yok diye biliyorum.
7- Yani Nadir'in de dediği gibi maalesef bir çok gidere katılmak zorunda kalacaksınız. Kiracılar olarak elinizde kontrat varsa tek yapmanız gereken şey firmanın kira geliri için vergi verip vermediğini takip etmek, vermiyorsa ihbarda bulunarak intikam almak ;).

Savaş abi ilave olarak birde apartmanlarda denetim kurulu olması lazım . denetim kuruluda yönetimin yaptığı harcamaları kontrol edecek (Gerçi %95 i adamlara aitse denetim kuruluda onlardandır.)

Kısaca arkadaş kiracı eli kolu bağlı . Ya paraları ödeyecek yada çıkacak. Malisef durum bu.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Durum kadı durumu, kimi kime şikayet edeceksin ki? Kiracı yasal olarak (mal sahibinin vekalet verdiği durum hariç) yönetime iştirak edemiyor, yönetim de denetim de mal sahiplerinden teşkil edildiği için arkadaşın durumu çıkmaza girmiş :(

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi.. Haksızlık tarafı ayrı bi konuda, burası tabiri caizse aile apartmanı gibi bi kişiye ait , onların açısından baktığında şartlar bu işine geliyorsa dur diyebilirler. malisef yapacak birşey yok. Vicdan.... Vicdan ... Vicdan...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
semıh abınınde dedıgı gıbı oturma raporu alınmış mı ?

buyuk ıhtımal orası kooparatıf olarak tahsıs edılıp baslanmıstır projeye 7 ortakta kendılerıdır akrabaları felan yonetımde bunların elındedır oturma raporu aldı ıse koppratıften sıte yonetımıne gecılmıstır ve para yedıklerı ıcın ferdılesşmeye gıtmıyolardır gıdılemezde çunku daıre satmamalarının nedenı salt cogunlugu olusturmaları

kusadasında 30 senelık sıteler var adamlar sıte yonetımınde hala fesh etmıyolar bılerek para yemek ıcın sıte yonetımı oldugu ıcınde yonetıcı olmuyor ve aıdat olarakta verılen para sıte yonetımınde cok olur ve ıstedıklerı adama ıstedıklerı sekılde yaptırrlar bunu..
ev sahıbınızle konusun o parayı sız vermez zorunda degılsınız dıcem ama ev sahıbınızde onlar.. en guzelı ordan tasının derım bılıyorum malıyetlı bısey ama 90 ların o yaslaarı ıle kurulan sıtelrdekı dolandırıcılıktan baska bısey degıl 3 gun sonra catı aktı derler bı ton para alırlar mantolama derler alırlar dıs cephe boya derler alırlar sesınızıde cıkaramazsınız yasa bolugunu cok guzel kullanıyolar zamannda aldıkları
ben ınsaat teknık. ve tum ısım resmı beledıye ıslerı bıldıgım ıcın soyluyorum cogunluk ellerınde yapabılecegınız hıc bısey yok
yorulursunuz yorarlar beledıyeye zabıtaya sıkayet yazarsınız bılırkısı ıcın oda gene sıze zarar bu defa cıkın dıye baskı yaparlar kı buyuk ıhtımal sız tasınırken kıra kontratınn yannda sıze tahlıye kagıdıda ımzalatmıslardır..

sakura71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kat mulkiyetine gecilmis ise tapuda kayitli bir yonetim plani vardir. Yonetim plani sitenin apartmanin anayasisidir. Giderler gelirler secim filan nasil olacagi orda yazilir. Yonetim plani degisikligi icin 5/4 cogunluk sarttir. Cogunluk firmada oldugu icin hukuken yapacak bir sey yok. Tum ortak giderlere katilmak zorundasin. Giderlere ev sahibi ile birlikte muteelsilen katilmak zorundasin. Yani ev sahibi ve kiraci ortaktir. Kira kontratina eklenecek bir madde ile sorunu cozebilirsin. Aidatlarin tamami ev sahibine aittir gibi. Sizde kiranizi payiniza dusen gider kadar ekleme yaparsiniz. Ornegin 600 tl kiraniz var ise 650 odersiniz aidata karismazsiniz. Bu arada site yoneticisiyim.

mustafa_atr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplar icin tesekkurler. Hernekadar adaletsiz bulsam ve gicik olsam da pasa pasa vermekten baska care gorunmuyor. Bu da bir deneyim oldu bana; Ev tutulmayacak yerler listesine ilave ediyorum.
1- Okul yani (cocuk ziriltisi:
)
2- Dugun salonu yani (ayni sacma sarkilari dinlemek gec saatlere kadar)
3- Cadde uzeri otoyol yani ( lastik ugultusu)
4- tren yolu yani (ozellikle de makas gecisi olan yerler, istasyon yakinlari)
5- Kamu binalari yani (jenerator sesi dumani)
6- Park bahce yani ( sarhos serseri nagrasi)
7- kuzey cephesi olan evler, giris kat evler ( soguk oluyor)
8- Her kat tek daire olan evler ( hirsizlik vakalari)
9- Ev sahibi tuzel kisi olan evler ( haksizliga ugruyorsunuz)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
* Süpermarket vb yerler (24 saat market dolapların kompresör sesi ile yaz mevsimindeki klima sesleri, manav reyonu yüzünden bol sinek ve arı)
* Sağlık ocağı, banka, PTT ...... (otopark sorunu, gürültü)
* Kahve, cafe, matbaa, oto tamir hanesi
* Kebapçı, fırın (kebap kokular, alttan gelen sıcaklık, sıcağı çok seven hamam böcekleri)
* Okul servisi ve taksi durağı ofislerinin olduğu apartmanlar.
* Altında oto galerisi olan binalar
* Kısaca altında her türlü dükkan olan binalar (bina bahçesini komple kendilerinin sanıyorlar, dükkandaki malların neredeyse yarısını apartmanın önüne, kullanmadıkları döküntüleri binanın arkasına yığıyorlar, sık sık araba parkı yüzünden kavga çıkartıyorlar, aidat vermemek için her türlü taklayı atıyorlar, 17 sene boyunca zemin katında 6 dükkan bulunan bir yerde oturdum, bir daha tövbe dedim. Şimdi oturduğum binanın boş duran giriş katını dükkana çevirip kiraya verelim dediler ilk karşı çıkan ben oldum)