Aparman/Site Yonetimi isinden anlayan

mustafa_atr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Site yonetimi isinden anlayan var mi? Suan oturdugum site 5 yasinda ve evlerin %95 halen insaati yapan firmaya ait, ben kiraciyim, site yonetimini insaat firmasinin calisani yapiyor, oturanlardan secilmis bir yonetim yok, site toplantisi da yok. Boyle olunca firma kafasina gore aidat belirliyor, yapilacak isleri istedi firmaya yaptiriyor ve oturanlara fatura ediyor. Son olarak atik su borusu tikanmis bunun maliyetini oturanlara fatura ettiler, simdi ben kiraciyim demirbasa ait bir gider bana fatura edilebilirmi? yonetim isini halen insaat firmasinin yapmasi yasal mi? bu konularda fikri olanlarin bilgisine ihtiyacim var. Nadir abi senden umutluyum

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
İnşaat firması halen işine devam ediyor ise apartman genelinde çıkacak sorunların tamamı firmaya ait benim bildiğim belli bir zamana kadar firma yaptığı dailerin bazı sorunlarından sorumludur. Şimdi atık su giderinin tıkanması demek belki de inşaat atıklarından oldu. Niye ödeme yapsın ki? Apartman sakinleri? Kuruş ödemeyin çünkü bitmemiş bir inşaat söz konusu.

mustafa_atr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi insaat bitmis halde 5 yildir da kullanimda suan bos daire yok, oturanlar bende dahil insaati yapan firmanin kiracisiyiz, ev satmamislar bir kac daire haric. Ana Giderin (benim dairem degil aparmanin alt katindaki ana boru) tikanmasini kullanici hatasi olarak belirmisler ve bayada kabarik bir fatura cikartmislar. Ben simdi pecete bile atmiyorum gidere bir baskasi tikanmasina neden olacak bir sey attiysa bunun maliyetini paylasmak zorundamiyim?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Vay anasına adamlar tezgahı kurmuş demek ki. Şimdi adamlara ödemiyorum desen daire bizim o zaman çık diyecekler. Bende kiracıyım su boruları dahil havalandırma borularına kadar değişti sonra ev sahibinden aldılar. Neticede o borular benim değil neticede şimdi çıksan muhalif olsan diğer oturanlar ne yapar? Eğer bbirlik içinde hareket edilir ise adamlar yaptırır ulan işte milletin gözünü para hırsı bürümüş durumda kendileri yaptırsa bile bu kezde kira zamlarından çıkarmaya kalkarlar. Birde apartman olsun site olsun bir karar defteri filan olması gerek ama bina yada site bir adama ait ise kiracı olan kişiler karar defterine imza atmaya yetkisi de yok ki? İşte bu yüzden adamlar kafasına göre takılıyor.

mustafa_atr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"Ver kurtul" diyorsun :) Abi bu arada Adanada kiralar yillik. Boyle de sacma bir aliskanligi var butaraflarin.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
"Ver kurtul" diyorsun :) Abi bu arada Adanada kiralar yillik. Boyle de sacma bir aliskanligi var butaraflarin.
O işin biraz çakallığı aslında baktılar işine gelmiyor o zaman ellerinde koz olacak kira sözleşmen bitti hadi bakalım çık diyecekler. Baktılar hiç bir şeye karışmıyor adam kira al aidat al diyor hiç muhalefet etmiyor o zaman otur diyecekler. ;) Kardeşim kişisel fikrim ver. Ya değilse ileri de olacak olan belli. Ama ev sahipleri ağırlık da olsa idi adamın dişini sökerdiniz.

selefkos3334

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Apartmanin ortak giderleri ev sahibinden alinir. Kiraci vermez. Kiraci sadece ortak kullanimda olan giderleri oder. Yani boru patlamis asansor bozulmus ev sahibi oder.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
1- Binaya yapı kullanım izni (eski tabir ile iskan) alınmış mı? Eğer alındıysa orası artık mesken sınıfına girdiğinden inşaat bitmiş demektir.
2- Yönetim kurulu kat malikleri (tapu sahipleri) tarafından veya onların vekalet verdiği kişilerce oluşturulur. Burada kat maliklerinin % 95 ini inşaat firması sahipleri gözüktüğüne göre eliniz kolunuz bağlı. Bildiğim kadarıyla firma yönetim için kendi içinden bir ekip kurabiliyor veya yönetimi profesyonel bir ekibe vekalet yolu ile paslıyabiliyor.
3- Binaların bakım, onarım, tamirat gibi giderlerine ve demirbaş ile ilgili harcamalarına kiracılar karışmaz, bu giderleri malikler (tapu sahipleri) karşılar.
4- Kiracılar yakıt, apartman görevlisi, su, elektrik, temizlik, bahçe bakımı gibi ortak giderleri ödemekle yükümlüdür.
5- Kanal tıkanmasının nedeni neye bağlı? İmalat hatası mı yoksa kişilerin kötü kullanım hatası mı? Logora düşürülen havlu, temizlik bezi, çocuk bezi gibi şeylerin neden olduğu tıkanıklar imalat hatasına girmez.
6- Mal sahibi olsaydınız giderler hakkında kuşku duyduğunuzda yönetimden ayrıntılı bilgi isteme hakkınız vardı ama bu sözlü olarak değil de yazılı olarak istenmeli ki elde delil olsun. Kiracı olduğunuz için bu tür bir hakkınız yok diye biliyorum.
7- Yani Nadir'in de dediği gibi maalesef bir çok gidere katılmak zorunda kalacaksınız. Kiracılar olarak elinizde kontrat varsa tek yapmanız gereken şey firmanın kira geliri için vergi verip vermediğini takip etmek, vermiyorsa ihbarda bulunarak intikam almak ;).

Ahmet_77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ndipi, smihci, mustafa_atr,
size bir şey anlatayım kendinize gelirsiniz ? xD

alt komşumuz kedi ve köpek besliyor. sokak kedilerinede kendi köpek mamasından veriyor. ne var ne yok aşağı atıyorlar. (köpek mamasınıda ücretsiz alıyor zaten.)

En sonunda lağım farelerini beslemeye kalkmışlar. kadın kendisi söyledi; bizim kız kedilere yem atarken fareleride besledi. (kızıda 25 yaşında.) yani resmen lağım faresi besliyorlar.

apartmanın otoparkında top büyüklüğünde yarıklar var. ve içlerinde fareler çıkıyor lağım fareleri =)

(Apartmanda yönetici yok. apartman yıkanmıyor. millet 10 lira vermemek için kapıcı, yani apartman yıkayan eleman tutmadılar. 3-4 yıldır apartman pislik içerisinde.)

Son düzenleme:

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com