Anlık Yakıt Tüketimi Gösterge Sorunu

bhdrkrks

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkese merhaba. İki gündür fark ettiğim bir durum mevcut, bu normal bir durum mu ? yoksa anormal mi ? karar veremedim. Sorunumu şu; araçla hareket anındayken anlık yakıt tüketimi değerim söz gelimi 10,5 lt gösteriyor burda sorun yok ama diyelimki sağa dönüş yapacağım ayağımı gazdan çekiyorum anlık yakıt tüketimi 0,0 lt oluyor frene basıp sağa dönerken birden 3,5 5,6 7,0 lt ye yükseliyor (Bu yükselme esnasında kesinlikle gaza basmıyorum) bu durum normal mi ? Eğer bu bir sorunsa aynı sorunu yaşayan arkaşlarım var mı ? Cevaplarsanız memnun olurum.

delikadir24

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Anlık Yakıt Tüketimi Gösterge Sorunu

Benimde bazen sapıtıyor anlık tüketim. Manuel benimki boşa attığımda 7 lt gösteriyor bazen  :D

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

gazdan çektiğinde 0 yada 0,5 lt falan göstermesi normalde, gaza hiç basmazken 4 - 5 gibi bi değer göstermesi anormal geldi bana. bende bi dikkat edeyim bakayım, bendede oluyor muydu böyle bi şey merak ettim, siz diyince..

@ftertezzek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Fren merkezi (westinghouse)'un belirli bir basınç altında çalışması gerekir bu basıncı da emme manifoldu üzerinden diyafram vasıtası ile gerçekleştirir.

belirtilen değerleri bu sebepten dolayı görürsünüz. basıncı dengelemek için araç emme manifoldundan hava çektiğinden yakıt değerinde değişim
görürsünüz.

küçük bir deneme yapın araç rölantide çalışırken anlık yakıt tüketiminiz 0,5-0,8 lt/s olarak görünür 5-6 defa fren pedalına tam basıp çektiğinizde motor devrinizin değiştiğini ve anlık yakıt tüketiminizin yükseldiğini görebilirsiniz.

aynı şekilde elektro servo direksyonlar, araç üzerindeki tüm elektrikli aksamları açtığınızda alternatörünüze yük bineceğinizden yine yakıt değişimini gözlemleyebilirsiniz.  ;)

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

@ftertezzek link' Alıntı:
Fren merkezi (westinghouse)'un belirli bir basınç altında çalışması gerekir bu basıncı da emme manifoldu üzerinden diyafram vasıtası ile gerçekleştirir.

belirtilen değerleri bu sebepten dolayı görürsünüz. basıncı dengelemek için araç emme manifoldundan hava çektiğinden yakıt değerinde değişim
görürsünüz.

küçük bir deneme yapın araç rölantide çalışırken anlık yakıt tüketiminiz 0,5-0,8 lt/s olarak görünür 5-6 defa fren pedalına tam basıp çektiğinizde motor devrinizin değiştiğini ve anlık yakıt tüketiminizin yükseldiğini görebilirsiniz.

aynı şekilde elektro servo direksyonlar, araç üzerindeki tüm elektrikli aksamları açtığınızda alternatörünüze yük bineceğinizden yine yakıt değişimini gözlemleyebilirsiniz.  ;)

Detaylı açıklama çok iyiydi, patlattım bir teşekkür. (:)

locke1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Anlık Yakıt Tüketimi Gösterge Sorunu

Bir de ilk zamanları benim gibi durumu bir türlü anlamayan var mı bilmiyorum. ..
Işıkta dururken veya 1. Viteste hiç gaza basmadan giderken gösterdiği yakıt tüketimi l/100km yerine l/saat mış. .. :)
Ne güzel ne kadar az yakıyor diyordum kendime :)

bhdrkrks

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Rolantide en az 10 kere frene sonuna kadar bastım tüketim kımıldamadı bile :s

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bhdrkrks link' Alıntı:
Rolantide en az 10 kere frene sonuna kadar bastım tüketim kımıldamadı bile :s
anlık yakıt tüketim göstergesi %100 dogru çalışamaz.küçük oynamaları bazen atlayabiliyor.bence aracınızda bir sıkıntı yok

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yokuş aşağı veya düzde gazdan çekince motor freninde anlık yakıt tüketimi 0 gösterir burası normal, buna ek olarak bizim araçlar vitesteyken gidiyor gaz vererek hatta herkes deneyebilir 1.vites 7-8 2.vites 15 civarı hızda araç gaz vererek gidiyor km lerce gaza dokunmadan böyle gidebilirsiniz o onlarda anlık yakıt tüketimi 10 lt lerde gösteriyor sizin böyle olmuş olabilir rölantiye düşene kadar motor freni anında 0 göstermiştir bu hızlara düşüncede gaz vermeye başlamıştır sağa gaz vermeden döndüğünüzü ve hızın çok düşük olduğunu ve aracın viteste olduğunu varsayarak yazıyorum