Amörtisör sorunu ve kartere yağ akıntısı??

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugun lpg bakımında aracı kaldırmıstık. 1-2 bisey dikkatimi çekti foto çektim hemen. pek kaliteli fotolar degil ama. nedenleri hakkında bilgileri olan varsa sevinirim.
Amörtisorden sanki biseyler akıyor.
karter ise komple yag. nerdne akar bilmiyorum. yag keçesi olabilirmis. ama bilmiyorum. servis yolu gozuktu sanirim.
tahmini fiyatta yazarsaniz sevirim.

27082009002.jpg

27082009004z.jpg

27082009003i.jpg

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardesim,
Amortisödeki yag lekesinden amortisörün yag akitiyor belli oluyor bak ön tarafindan arabayi salladigin zaman araba ilk sallantida yutmasi lazim eger salaniyorsa amortisörün kusura bakma tebiri caiz ise ayvayi yemis...
karterden akan yag meselesine gelince motoru sogukken yikat iyice temizlet sonra arabayi sürünce bir bak o zaman iyi belli olur nerden kacirdigi yoksa karter dersin baska yerden cikar iki masraf yamis olursun...
Bu kadar yas olduguna göre derimki motorun altinda yag basinc musuru var
resmini koyuyorum parcanin insallah dogru ismini verdim türkce
http://cgi.ebay.de/Oldruckschalter-OPEL-ASTRA-H_W0QQitemZ320417204409QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item4a9a5a88b9&_trksid=p3286.c0.m14
bundan eger kacirirsa motorun her yeri islanir sanirsinki keceden veya contadan kaciriyor...basima geldi bende conta sandim yikadim baktim araci kaldirip o zaman bundan oldugunu gördüm....insallah budur ucuz bir parca kendinde takabilirsin...net bi netice icin motoru tazyikli su ile yika unutma motor soguk olacak...veya sicak su ile tazyikli ki bunu türkiyede zor bulursun...
gecmis olsun birde motor yagini devamli kontrol et unutma
selim

Son düzenleme:

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abicim motora su vurulurmu ya :) karter muhafazasını söktür kontrol ettir tecrübeli usta zaten anlar nerden kaçırdığını merak etme . Amortisördeki yağ o kadar fazla değil gibi görünüyor terletmede olabilir yani ama Semia abimizin de dediği gibi aracı esnettir kontrol et eğer inip durmuyor hep esniyorsa anlaki patlamıştır amortisör.Karter muhafazasını söktür muhafazayı yıkat motoru yıkatma derim ben suyu alttan da vursanız dahi şahsen yıkanmaması tarafındayım ben. Motor yağınıda rütin olarak kontrol et.Muhafazayı söktürdüğündede krank ön ve arka keçelerini ve karter contasını kontrol ettir müşir den gelmeesi bi ihtimal .

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motora su vurmayi bende tercih etmem. ama karteri sokup temizleriz artik yapacak bisey yok. araç zaten pek konforlu gelmiyor bana. amortisörler patlamis olabilir valla..
bazen arkadasların seat VW arabalarına biniyorum. ayni gittigimiz yollarda onlarda bisey hissedilmiyor bende tak tuk..

1-2 hafta içinde bi servise gidelim bakalım..

astraction

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar konu açılmılken sorayım... bende düz asfaltta giderken amartisörden tıkırtı geliyor.ama bu ses çok rahatsız edici değil.acaba bu tıkırtılar amartisörün patlak olduğunumu gösteriyor.amartisör lastiklerinide yeni değiştim üstelik.

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar konu açılmılken sorayım... bende düz asfaltta giderken amartisörden tıkırtı geliyor.ama bu ses çok rahatsız edici değil.acaba bu tıkırtılar amartisörün patlak olduğunumu gösteriyor.amartisör lastiklerinide yeni değiştim üstelik.

amortisör tıkırtı şeklinde ses yapmaz. en fazla araba çukurlara girdikçe aşırı yaylanma yapar. ön takım ses yapabilir. viraj rotillleri yapabilir.
en fazla amortisör komple arızalı olsa araba çukurlarda esnediğinde luk luk diye tok bi vurma sesi yapar.

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motora su vurmayi bende tercih etmem. ama karteri sokup temizleriz artik yapacak bisey yok. araç zaten pek konforlu gelmiyor bana. amortisörler patlamis olabilir valla..
bazen arkadasların seat VW arabalarına biniyorum. ayni gittigimiz yollarda onlarda bisey hissedilmiyor bende tak tuk..

1-2 hafta içinde bi servise gidelim bakalım..

kardeş amortisör daha idare eder. fazla yağ akıtmamış. bi temizle o yağı... sonra ara ara gözlemle. hala akıtıyormu..
alttaki yağa gelince.... direksiyon hidroliğide olabilir. o kadar yağ aktıysa arabanın yol bilgisayarı uyarı verirdi.. yağ,fren hidroliği seviyelerine hiç baktınmı.. biraz zor yerde ama direksiyon hidroliği seviyenede bi bak.
korkutmak istemem ama direksiyon hidroliği çıkarsa yandın. bi 300 kaat çıkar cebinden ama 1 günün sanayide geçer.

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yol bilgisyari yok hocam bende. fren hidroligi makul degerlerde baktım. ama direksiyonu bilmiyorum. geçen yil direksiyon hidroligi koymustuk serviste. onda da sıkıntı oldugunu sanmiyorum. çünkü gozuken belliki yag.

amörtisorlerde herhalde 5-6 ay daha gider. bu ara çok masraf yaptik arabaya biraz beklesinler :)

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabaya inince su aracı sallama olayi yapayim. bakalım yutacak mi sarsintiyi..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Amortisörü 60bin km de kontrol edilmesi lazim gerekiyorsa degisilmesi lazim...
bozuk amortisör yol sattinda aracin yeterince sabit olmasini engeller ki hakimiyet en ufak yas ve ya reaktionda kaybedililmesine sebep olur...esp abs ve fren buna baglidir ki bu sartlarda funktionunlarini yeterince yerine getirmez fren mesafesi %20 artar...tekerleklerin eskimesi kismi olur balans bozulmalarina sebebiyet verir...yagmurlu havalarda güzel kizak kaydirir..(isin sakasi) Allah göstermesin kazaya sebebiyet verir...
virajlarda ön cok savurulur yatar ki direksion kontrolu ve hakimiyeti bozar..ön aks aksamlarina zarar verir....
evet görüldügü gibi ciddiye alinacak bir durum...sonucta 300 tl ...ama????