Alttan gelen Garip ses. :)

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba.

Şanssızlıkmıdır, artık 5. yılın getirdiği bir yorgunlukmudur adını koyamadım. Halbuki bu aracıda oldukça iyi tanırım. Ben bile alırken bunları farketmedim. Yada bende kendisin gösteriveriyor. Neyse ki alt takım ile veya sürten bir yer ile alakalı bir mevzu olduğunu düşünüyorum.

Malumunuz, daha evvel, ön tekerler sökülüp diskler tornalanmıştı. Balatalar yenilenmişti.
Arka sağ porya uğultu nedeniyle. değişmişti. Baya zor söküldü kendisi.

Şimdiki Ses bundan sonra kendisini baş gösterdiğini düşünüyorum. Daha evvel yoktu. Yada farketmedim bilemiyorum.

Tariflersem;

Video; BASS lı bir sistemde ses kayboluyor. Telefon, veya kulaklık ile dinlenebilir.
https://www.youtube.com/watch?v=KFTBhRts7Tc
6.sn 'den 7. sn 'ye geçtiği anda,
10-11 sn arası,
13. sn de.
15. sn ye geçerken,

Uğultu türü, ama uğultu gibi hıza bağlı tonu değişmiyor. TON tamamen her daim aynı. KEsik kesik, vuruntu şeklinde. Genelde sürkeli hissediliyor. 2 / 3 saniyede bir 2 sn lik vuruntu veriyor. Uğultu tonunda.

Seyir halinde 10-20 hızlarda başlayıp, 120 lere kadar kendisini ara ara düzensiz şekilde gösteriyor. Gaz pedalında bile verdiği titreşimi ince ince hissettiriyor. Belirgin bir şekilde.
Tamamen düzensiz. Gaz verme, frenleme, boşa atma ile alakası yok. Özellikle 60 km hızlarda belli ediyor.
Şundan eminim, Kavşak ışıklarına yaklaşırken asfalt üzerindeki beyaz sıra sıra çizgilerden geçerlen misal, 7 çizgi varsa 7 kere bu sesi bariz duyuyorum. Normalde O bölüme hızla girdiğimizde teker sesini tırrrrr diye alırız. Tırrrr ile beraber bu ses de geliyor.

Lastikler yeni, Jant Şöyle böyle düzgün. KArter koruma takıldı. Acaba o deymektemi bir yerlere bakacağım.
Amortisör etrafında bir şeyler olabilir.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rulman dagilmasi kesik bir ses yaparmi bilmiyorum ama biraz arastirabilirsiniz

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

garbis

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
iyi bir ustada balans yaptır, sanırım arka lastiklerde balansszılıktan olabilir

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben sesi anlamadım fakat yakıt pompası olabilir mi?

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba.

62 km hzıda belli ediyor kendini net.

PArkeli yola girdim. 62 km hız da accayip derecede fazla uğultu geliyor.

Alta baktık balanscıda, bir ihtimal disklerin arkasındaki toz engelleme saçından geliyor olabilir dedik. Bilemedim.

Aprcc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam bendede vectra c var 130 ustune cıkdıgımda buna benzer bı ses arkadan geliyor sizinkide arkadanmı bilmiyorum . ama ben kıslık lastikleri sokup yazlıkları takınca sadece onlere balans yapdırdım arkayı elletmedım bende ondan supheleniyorum takipteyim umarım cozulur .

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu gün bir başka insignia ile deneme yaptık.
Sırasıyla;
Önce 4 lastiği benimkine taktık. Sesi düz yolda almadık gibi. Parkeli yolda ses var.

Diğer insignia ya kendi lastiklerini takıp denedik. Düz yolda yok. PArkeli yolda ses var.

LİFT üzerinde, diğer insignianın latikleri benim araçta takılıyken tekere vurduğumuzda malum ses yok.

LİFT üzerinde, kendi tekerlerim ile kendi aracımda takılıyken tekere vurduğumuzda malum sesi içeriden net aldık.

Lastikleri dışarıda vurduğumuzda, yada serbestçe bıraktığımızda diğer aracınki tok ses veriyorken, benimki sanki içinde yaylar varmış gibi ses vermekte.

Bu, birebir yolda duyduğum asfalt değişimlerinde, beyaz çizgilerde, genel olarak şehir içinde duyduğum ses ile örtüşmekte.

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sesi çözdük sanırım %98 lastikler.
Öncesinde de belli etmişti, adını koyamadık. E hadi lastik deyip değiştirelim diyemiyoruz ki malum fiyatları.

İki lastik arasındaki ses farkı:

https://www.youtube.com/watch?v=wN6mroWz6h0

Biri, tok ses verirken, goodyear lar içine yay kaçmış gibi yankılı ses vermekte. Bu, konuda paylaştığım videolardaki sesin kaynağı.
Şehir içi artık rahatsız bir hal almaya başladı. Tüm testleri yaptık artık.
Solda, goodyearlar, sağ da bir başka lastik takılı iken içeri geçtik. Lift' e aldık. Sağa ve sola ayrı ayrı çekiç vurduğumuzda diğer lastik içeri tok ses verirken goodyearlar gayet uğultulu yankılı ses veriyor. Düz yolda, ve asıl şikayetim olan uğultu tamda bu uğultu.

Mercanlar, yetkilisi ile telefon görüşmem oldu uzun bir süre. Alt takımdan her hangibir parçanın bozukluğu uğultu değil, tamamen tıkırtı lakırtı şeklinde geribildirim oluşturdunu belirttiler. ( zaten bildiğim bir konu )

Lasitikleri aldığım bayii ile telefonda görüştüm. Lastikler yeni desen olduğundan, geri bildirimlerin ne olduğunu bilmediklerini, kendilerinde test sistemi olduğunu, Bayii'ye davet edip kontrol edeceklerini söylediler. Sizi memnun edeceğiz teidini söylediler. Tabi ne kadar olumlu geçer bilemem.

İzmirde ustalarda, burada, bir çok latikçide, kendi deneyimlerim sonucunda lastik olduğuna net karar verdiğimiz bir durumda, Bayii, bunda birşey yok diyebilir. Normal de diyebilir.

Hay hay, buyrun hemen değişelim demiyecekleri belli. Uğraşacağız anlaşılan biraz.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Numune olarak lastikleri alabiliyorlar. Fabrika cikisi lastiklerimizin olur olmadik yanaklarinin yarilmasindan dolayi 40 bin km de continentale gonderdik 1 ay gibi bi sure incelediler ve lastiklerin iceriginin yanlis oldugunu soylediler tum lastiklerimizi ucretsiz degistirdiler.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi