akü yardım

opel_zede

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sabah arabayı çalıştırmak istedim sanayiye gidecektim radyatörleri göstermeye ekranda 01.01.1992 00:00 yazdı.araba çalışmadı takviyeyle tek marşta çalıştırdım.

sorularım

1 )ekrandaki 01.01.1992 00:00 nedir arabanın beyni değiştirilmiş midir?

2)bir arabanın aküsü 5 günde biter mi normalmidir ?genellikle kısa mesafe kullanıyorum alarm ve merkezi kilit var FM transmitter bunlar etkiler mi?

3)aküyü ölçtürmeye gittiğimde uygun ölçüm değeri nedir?neyin altında çıkarsa değişmeliyim

4)akümü değişmezsem seyir halinde arabanın stop etmesi gerçekmidir?

mutlu akü 60 amper 130 tl fiyatı nasıl ?araba opel corsa gls 1,4 16v 1999 model .

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
* ekrandaki 01.01.1992 00:00 nedir arabanın beyni değiştirilmiş midir?= aracın elektriği kesildiği için bilgi ekranı resetlenerek ilk günkü değerlere gelmiş, tarihi ve saati yeniden ayarlarsan sorun kalmaz.
* bir arabanın aküsü 5 günde biter mi normalmidir ?genellikle kısa mesafe kullanıyorum alarm ve merkezi kilit var FM transmitter bunlar etkiler mi?= Normal şartlarda bir aracın aküsü beş günde bitmez, kısa mesafelerde kullandığın için yeteri kadar şarj olmamış olabilir ya da bir yerde elektrik kaçağı vardır.
* aküyü ölçtürmeye gittiğimde uygun ölçüm değeri nedir?neyin altında çıkarsa değişmeliyim= 14 volt yeterli olur.
* akümü değişmezsem seyir halinde arabanın stop etmesi gerçekmidir?= gerekli elektirik üretilemezse benim gibi yolda bile kalabilirsin.

Akü fiyatları diğer ürünlerde olduğu gibi değişiklik gösteriyor. Önerilen fiyat ortalama değerler arasında, biraz daha araştırma yaparsan daha hesaplı olarak da temin edebilirsin.(mesela burada http://www.firmasayfasi.com/sirketler/elorp/star-oto-eksoz-aku/ adrese teslim 120 TL diyorlar)

opel_zede

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benden önceki sahibi aküyü 2 sene önce değiştirdiğini söylemişti 2009 da değiştirilmiş delphi marka akü var 12 w/ 60 AM.ne kadar kaliteli bir akü bilmiyorum bağlantı yerlerinde pas var geçen yağmur yağdı acaba yağmurdan kısa devre yapıp boşalmış olabilirmi.

bugüne kadar hep kısa mesafe kullandım en uzun mesafem izmir manisa arası.genellikle 10-15km kullanıyorum.malum akaryakıt fiyatları arabayı sürekli kaldıramıyorum.

benim akü 12w yalnız 14 wolt u anlayamadım

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
benden önceki sahibi aküyü 2 sene önce değiştirdiğini söylemişti 2009 da değiştirilmiş delphi marka akü var 12 w/ 60 AM.ne kadar kaliteli bir akü bilmiyorum bağlantı yerlerinde pas var geçen yağmur yağdı acaba yağmurdan kısa devre yapıp boşalmış olabilirmi.

bugüne kadar hep kısa mesafe kullandım en uzun mesafem izmir manisa arası.genellikle 10-15km kullanıyorum.malum akaryakıt fiyatları arabayı sürekli kaldıramıyorum.

benim akü 12w yalnız 14 wolt u anlayamadım
Ben 8 sene kullandığım akü bilirim. Şu an eşimin aracındaki akü zayıfladığı için kendi aracımdaki akü ile yer değiştirdim, bir aydır idare ediyorum. Ben de aracı fazla kullanmıyorum, akü zayıf olduğu için de tedbir amaçlı gündüzleri alarmı devreye almıyorum. Akünün durumu araç çalışırken ölçülür, ustaya bir ölçtür bakalım kaç volt çıkacak ;).

opel_zede

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
savaş bey çok teşekkür ederim.

şimdi diğer forumlarda okuyorum vatandaşın biri akü değiştirmiş teyp kodu alarm kodu vs bir ton şeyin sıfırlandığı söylüyor.opel yetkili servislerinde yaptırın falan demiş .adamın ya parası çok yada opel yetkili servislerinin fiyatlarından haberi yok ben bunu otoelektrikçiye değiştirecem.

şimdi benim arabada merkezi kilit var akü değiştirirsem bunun şifreside değişirmi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sadece teyp kodunu bilmiyorsan sorun yaşarsın o kadar. Teyp kodunu bilmiyorsan elektrikçine bu durumu söyle aküyü değiştirirken tedbir alsın.

opel_zede

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
savaş bey akü bitince değerler ilk günkü değerine geliyor dediniz doğrudur ancak araba 1999 model ekrandaki değerler 01,01,1992. bu durumda arabama 1992 model bir opelin beyni takılmış olabilir mi.

şayet beyin 1992 model araçtan alındıysa ve bu beyin 1,6 motor bir aracın beyniyse araç 1,6 gibi yakar mı.yani benim 1,4 lük corsam kendini 1,6 yada 2,00 gibi araç sanabilir mi?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
savaş bey akü bitince değerler ilk günkü değerine geliyor dediniz doğrudur ancak araba 1999 model ekrandaki değerler 01,01,1992. bu durumda arabama 1992 model bir opelin beyni takılmış olabilir mi.

şayet beyin 1992 model araçtan alındıysa ve bu beyin 1,6 motor bir aracın beyniyse araç 1,6 gibi yakar mı.yani benim 1,4 lük corsam kendini 1,6 yada 2,00 gibi araç sanabilir mi?
O konuda için rahat olsun, bilgi ekranı veya yol bilgisayarı ekranı araca monte edildikten sonra aracın güncel değerlerine göre güncellenir. Elektirik kesintilerinde sadece tarih ve saat kısmının yeniden ayarlanması gerekir o kadar.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Savaş Abi, herşeyi söylemiş, sanırım siz ekrandaki tarihe takılı kaldınız. Bende onu açayım. Onun aracınızın beyni ile hiçbir bağlantısı yok. Beyin tarih saati kaydetmiyor. O ekranı kolunuzdaki digital saat olarak düşünün ve pil yerine aküye bağlandığını düşünün. Mid ekran ise de bağlantı ile arızaları gösterir. Aracınızda kullanılan serideki ekran hangi model yılındaki aracın üzerinde takılı olsa da gene o tarihe sıfırlanacaktır. Basit bir display komplike düşünmeyin, çift taraflı haberleşiyor beyin ile vs.

opel_zede

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugün renault servisinde 12/60 w lik mutlu aküyü 135 tl değiştirdim.ölçümler yapıldı şarj dinamosu 12,8 13,1 12,9 13,2 gibi değerler verdi.rölantide 12,9 çıkıyor.elektrikçiye yönlerdiler şarj dinamosunun kömürünü rulmanları diyot tablosunu değişmesinin gerekli olabileceğini 150 tl kadar bir masrafının olabileceğini söylediler rakam çok yüksek geldi.

12,9 gibi değer çokta düşük gelmedi tamam 14 w değil ama şarj etmeye yetmez mi?

12W /60 AM lik mutlu akü 135 tl fiyatı nasıl.şaka gibi ama renault servisinde değiştim