Akü Markası

Aracımın aküsü bitmek üzere sizce hangi marka akü tercih etmeliyim

• Kullanılan toplam oy
    43

ünal

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Kemalın söylediği gibi akü şans işi ama aracınızın marş ve şarz dinamosu ilede alakalı...aracınızın dinamı sistemi sağlıklı çalışıyorsa (akünün ömrünü kısaltacak fazla şarz ,marş basmama vs...yoksa) aküde kolay kolay sorun çıkmıyor.Ben aldığımda siyah noktada olan aküyü su ve asit kontrolü yaparak 4 sene kullandım ve opelimi sattığımda canavar gibiydi.

Marka önemli tabii ama,sulu aküler için söylüyorum , su seviyesini kontrol etmediğiniz sürece randıman almak zor...

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2003 yılında sıfır aracımızla verilen sanırsam GM marka aküyü 2005 yılında arabada temizlik yaparken komple bitirdim camlar kapanmıyordu o derece :) sonra aracı vurdurarak çalıştırdık ve o günden beri hiç marş almamazlık yapmadı ,geçtigimiz kışın bornova merkezde hava sogukken çigkofte asermem sonucu geceleyın marsa bastıgımda tıktıktıktık sesını duyunca degıstırme vaktının geldıgı anladık ve opelin su anda araclarına taktıgı Varta marka akü aldık maşallah dıyelım bi en az 10 yıldan fazlada bu gider bize :)
yani kıssadan hisse = opel takıyorsa vardır bi bildigi ;) Varta forever :)

Son düzenleme:

aytac55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
serviste aküyü ölçtürdüğümde araca gelen akım normalmiş ama akünün akımı düşükmüş geçen günde muayene istasyonunda 5 dakika falan farlar açık kaldı marş basmadı 10 dakika falan bekledik sonra çalıştı yakında nasipse Ankara ya gidecem yolda bırakabilir dedi servis oranın soğuk olmasından dolayı ama şimdi tereddütte kaldım mutlu ile varta arasında

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
serviste aküyü ölçtürdüğümde araca gelen akım normalmiş ama akünün akımı düşükmüş geçen günde muayene istasyonunda 5 dakika falan farlar açık kaldı marş basmadı 10 dakika falan bekledik sonra çalıştı yakında nasipse Ankara ya gidecem yolda bırakabilir dedi servis oranın soğuk olmasından dolayı ama şimdi tereddütte kaldım mutlu ile varta arasında

Aküyle tam olarka sorunun nedir arkadaşım.Marşa basmama falan gibi bir durum var mı?

teoman2580

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aküde marş basarken sıkıntı yapmağa başlamıştı aracım 2004 model üzerinde hala fabrika çıkışı gm marka aküsü vardı.malum önümüzde kış soguklar iyden iyiye boy göstertmeğe başladığında beni yolda bırakır endişesi ile değiştirmeğe karar verdim.bu konu ile ilgili opelim.net formunada danıştım seçimim yine gm oldu.şuan 2. gününde bakalım ilerleyen zaman neyi gösterecek.umarım ilk aküsü gibi 8 sene beni yolda bırakmaz:D(60 amper gm akü. yetkili serviste değişti 2 yıl garantili, 160 tl)

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar.Sizlere bir konuda bilgi vermek istiyorum.Arabada farları, parkları, iç aydınlatmaları, teybi açık unuttuğumuzda, elektrik ssiteminde bir kaçak olduğunda akülerimiz çok zayıf basar.Bir çoğumuzun başına gelmiştir bu.Bir şekilde çalıştırırız aracı ve marş dinamosu nasılsa şarj eder diye umarak aküyü aracı kullandığımız süre içinde şarj edeceği düşüncesiyle içimiz rahat olur.Akşam eve geldiğimizde arabayı stop eder ve eve çıkarız.Sabah arabayı çalıştırmaya kalktığımızda araç çok zor marş basar.Bu özelliklede kış şartlarında daha çok başımıza gelir.Çünkü kış şartları aküleri fiziki yapıları ötürü biraz daha zorlar.Elektrikçiye gittiğimizde aracın şarjını ölçer ve araç şarj ediyor senin akün şarj almıyor derler.Hemen sizi bir oto yedek parçacıya gönderirler.

Hiç bir zaman aracınızın neden aküsünün gücünün zayıf düştüğünü yada günde kaç saat araç kullandığınızı sormazlar.Hepiniz en fazla 1 saat araba kullanırız ve yukarıda saydığım sebeplerle akımı düşen aküyü şarj etmesi için marş dinamosunu yeterince çalıştırmayız.Bu nedenle akü şarj olmaz.

Akü almadan önce akülerinizi sabah erken saatte elektrikçinize bırakın.ÖRneğin sabah 8 de elektrikçi açtığında bırakın ve örneğin akşam saat 4 e kadar şarj olması konusunda anlaşın.Böylelikle aküleriniz tam akım doyun seviyesine ulaşacak ve akünüzü sorunsuz uzun seneler kullanabileceksiniz.

Asla ihmal etmemeniz gereken konu, yukarıda saydığım sebeplerden dolayı akünüz zayıfsa hiç bekletmeden akünüzü şarja verin, asit oranı ve su oranını ölçtürün, bakım ve şarjının tam olmasını sağlayın.Böylelikle akünüz uzun süre dayanır.Aksi taktirde akülerinizin ömrü zorlandığı için kısa olur.

Yedek parçacılara verdiğiniz pek çok akünün şarj edilip ikinci el olarak satılıp pek çok araçta daha uzun süreler kullanıldığınızı biliyormuydunuz?

aytac55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aküyle tam olarka sorunun nedir arkadaşım.Marşa basmama falan gibi bir durum var mı?
şimdiye kadar hiç marş basmamazlık yapmadı yola gidecegimden bi kontrol ettirim dedim usta akün zayıf ama sarjı normal dedi sadece muayenede farlar 5 dakka kadar açık kaldı o zaman marş basmadı başka bir sorunda olmadı

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdiye kadar hiç marş basmamazlık yapmadı yola gidecegimden bi kontrol ettirim dedim usta akün zayıf ama sarjı normal dedi sadece muayenede farlar 5 dakka kadar açık kaldı o zaman marş basmadı başka bir sorunda olmadı

Ver aküyü şarja, yukarıda anlattığım gibi uzun süre şarjda kalsın tak arabana hiç birşey olmaz.Akün bozuk olsa arızalı olsa şu anda basmazdı.Havalar yaz havası değili kış havasında basan akü bu.Yaptır akünün bakımını ver şarja daha da bişi olmaz.

aytac55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ver aküyü şarja, yukarıda anlattığım gibi uzun süre şarjda kalsın tak arabana hiç birşey olmaz.Akün bozuk olsa arızalı olsa şu anda basmazdı.Havalar yaz havası değili kış havasında basan akü bu.Yaptır akünün bakımını ver şarja daha da bişi olmaz.
Deneyecem inşallah sorun çıkarmaz tavsiyede bulunan herkeze teşekkürler