Akaryakıtta zam yoldan çıkacak!

selim85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar epdk'nın tavan fiyat uygulamasının kalkması söz konusu.. bu duurmda fiyatların 10 kurus artması beklenmekte.. bilginizee ...:eek:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) akaryakıt dağıtım şirketleri
ve bayilerin fiyatları için iki aydır uygulamaya koyduğu tavan fiyatta sona gelindi. Bugün Ankara’da sektörü ağırlayacak olan kurumun, perşembe
günkü kurul toplantısında ‘devam ya da tamam’ yönünde karar alması söz
konusu olacak. Sektördeki beklenti, EPDK’nın şimdilik ‘tamam’ diyerek iyasayı izlemeye kısa süreli izlemeye alması. Bugün Petrol Sanayi
Derneği (PETDER), Akaryakıt Ana Dağıtım Şirketleri Derneği (ADER),
Petrol Ürünleri İşveren Sendikası (PÜİS), Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol
ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS), TÜPRAŞ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve akaryakıt bayi ve dağıtıcılarının temsilcileri ile bir
araya gelecek olan EPDK Başkanı Hasan Köktaş ve kurul üyeleri son bir kez daha sektör temsilcilerini dinleyecek. Toplantı öncesinde görüştüğümüz sektör temsilcilerinin beklentisi de tavan fiyattan vazgeçilerek bir an önce serbest piyasaya geçilmesi.
‘İHTARSA, İHTAR ALINMIŞTIR’
Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Başkanı Muhsin Alkan, tavan fiyat
uygulamasının devam etmemesi gerektiğinin altını çizerek, “Tavan
fiyat uygulandı da ne oldu? Eğer bir piyasaya bir ihtar verilmek
istendiyse o ihtar alınmıştır. Onun için artık tavan fiyat uygulaması kalkmalı liberal piyasaya geçilmeli” değerlendirmesinde bulundu. Alkan, “Daha önce EPDK’nın önüne yürüyüş yaptığınızda istasyonunuzu kapatacağınızı açıklamıştınız, kapattınız mı?” sorumuza ise şu yanıtı verdi: ”Hayır kapatmadım. Çünkü benim istasyonum İzmir’de ve nakliye masrafım çok fazla değil. Zarar etmediğim için de kapatmadım. Ama zarar etseydim mutlaka kapıya kilit vururdum.”
NAKLİYE EKLENEBİLİR
“Tavan fiyat uygulaması biterse, akaryakıtta yeniden fiyat artışı bekleyelimmi?”
sorusu üzerine ise Alkan, “Tavan fiyat uygulamasının ardından bayi aldığı brüt kârı 12.5 kuruşa indirdi. Bunun içine nakliyeyi koymadılar. Koyduk diyenler, hesap kitap bilmiyordur. Tavan fiyat uygulaması kalktığında rafineriye uzak olanlar nakliyesini ekleyecektir. Ama 20-30 kuruşluk fiyat artışları da olmayacaktır” dedi.
TAVAN FİYATLA GELEN ÖTV İLE GİTTİ
EPDK, haziran başında sektör oyuncularına bir yazı göndererek fiyat belirlerken en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumunu dikkate almadıklarını öne sürmüş ve kendilerine 20 Haziran tarihine kadar süre vermişti. 20 Haziran’a gelindiğinde sektör o dönemde 3.25 TL olan kurşunsuz benzinin fiyatında 4 kuruşluk indirim yaparak 3.21’e çekti. Bunun üzerine 27 Haziran tarihinde EPDK, tavan fiyat uygulamasını resmen başlatmış, bayi ve
dağıtıcıların benzindeki 40 kuruş olan kâr marjını 25 kuruşa, motorinde ise 30 kuruşa çekti. Haftada üç kez fiyat belirleyen EPDK, Cenova piyasasını baz
alıyordu. Tavan fiyat uygulaması ile ilk etapta fiyatlar 20 kuruşun üzerinde
inerken, 15 Temmuz günü akaryakıt fiyatlarında uygulanan ÖTV’nin
artırılması üzerine 2.93 TL’ye kadar inen benzinin fiyatı yeniden 3.16 TL’lere
tırmandı. Yani tavan fiyat ile inen benzine ÖTV artışı ile yeniden 20 kuruşun
üzerinde bir zam geldi.
Depoya 4 TL olarak yansır
Tavan fiyat uygulamasının kalkması halinde ilk etapta dağıtıcının da bayinin
de nakliye payını fiyata koyması bekleniyor. Bu rakam kimilerine göre 5, kimilerine göre 10 kuruş civarı. Yani 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatının
3.27’lerden 3.37’lere kadar tırmanması söz konusu. Bu da 40 litrelik depoda 2 - 4 TL fazla ödeme demek.
‘Herkes kendi fiyatını kendi belirleyecek’
TABGİS Başkanı Atıf Ketenci de Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Genel
Sekreteri Erol Metin de bir rakam telaffuz edilemeyeceğinin altını çiziyor.
“Serbest piyasa herkes kendi fiyatını kendi belirler” diyen Ketenci ve Metin
tavan fiyat uygulamasına son verilmesi gerektiğini dile getiriyor.
‘Tüketiciler Birliği olarak fiyatı takip edeceğiz’
Tavan fiyat uygulamasının kalkma ihtimaline karşı Tüketiciler Birliği de harekete geçmiş durumda. Birlik Başkanı Nazım Kaya, tavan fiyat uygulamasının kalkmasının hemen ardından fiyatları günü gününe takip
edeceklerini belirterek, “Anormal artışa karşı eylem hazırlığımız sürüyor” dedi.
‘Esnaf akaryakıta gelen zamdan artık bıktı’
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı
Bendevi Palandöken, şoför esnafının akaryakıta yapılan zamlardan bıktığını
belirterek, “Akaryakıt zammı artık hız kesmeli. Artık dayanma gücü kalmayan
taksici, dolmuşçu bu zamları ücretlere yansıtmak zorunda kalıyor” dedi.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gitti orucun sevapları :mad:

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
önümüz kış bi doğalgaza bi benzine bi doğalgaza bi benzine

sssguler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim kasko 850 tutmuştu. Mart ayında başlıodu. Bana 12 ye böleyim dedi. bende sen 8 e böl, malum kışın doğalgaz parası var dedim:)

bRk26

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tayyipsiz Hava Sahası +1903 :good:

Erkan DOĞU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
az önce izledim haberlerde ben oruçsuz bastım kalayı .D

ayrıca konuştum benzinci bi arkadaşla 300 bin kadar bir zam geliyomuş..

aSreG

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Halka eziyet yapmaktan başka bişey deqiL :mad: siyaset yapmak istemiyorum ama Konu$sam cok dertliyim :mad: