Adrese Gelen Trafik Cezası

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
Bugün Postacı evime bir trafik cezası bildirimi tebliğ etti. Tebliğe göre Ankara Yozgat bulvarında 100 km ile hızı sınırını aştığımdan 319 tl ceza yediğimi yazıyordu. O yolu bilenler bilir. 4 şeritli ve son zamanlarda yolun yapısından dolayı yarış yapanlar çok oluyor. Bildirime göre radar ekibi cezayı yazmış. Daha önce Emniyet genel müdürü plakaya ceza yazılmamasını istemiş ve caydırıcı olmadığını söylemişti. Bu Gazetelerde artık plakaya ceza yazılmayacak diye duyurulmuştu. Bende cezaya itiraz etmek istiyorum. Bu konuda böyle bir şey başına gelen var mı? İtiraz edip cezadan kurtulan var mı?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ümit o yolu iyi bilirim, o yolda hız limiti 70 km/h dir. Orası meskun mahal kapsamında yer alır. O yolda otopazarı, karşısında büyük bir AVM vardır, üstelik o yolda sürücü adayları çalıştırılır ve sürücü sınavları yapılır. Yakın zamana kadar o yolda sabit radar bulunurdu ve cezalar anında kesilirdi, eğer kameralar devreye alındıysa cezalar adreslere gönderilmeye başlanmıştır. Cezaya itiraz etme hakkın var ama bu sefer de görüntüler devreye giriyor. O nedenle belirtilen hızı yaptıysan yapacak bir şey yok, ama ben o hıza çıkmadım diyorsan itiraz et derim.

ilave;

"Daha önce Emniyet genel müdürü plakaya ceza yazılmamasını istemiş ve caydırıcı olmadığını söylemişti."
Emniyet müdürünün isteği sadece bir dilek temenni sayılır, yani yasal bir dayanağı olmayan bir şey. Bana kalırsa asıl plakaya ceza yazılmaması (fotoğraf/görüntü/mobese kayıtları yani ispatı olduğu sürece) saçma. Çünkü polisler Toros'larla/Doblo'larla olay yerinden kaçan hızlı araçları haklı olarak yakalayamıyorlar, yollarda yarışan/trafik suç işleyen bu araçların plakalarına ceza yazamamaları sürücüleri suça teşvik etmez mi?

Son düzenleme:

tahtaravalli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yozgat bulvarı forum ankaranın olduğu yer degilmi? otobana çıkılacak yerde sabit kamera var.Ankarada yolun üzerindeki kameralar affetmez bilginize

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
Arkadaşlar soruyu sordum ama bugün sıkı bir araştırmadan sonra cevabı buldum. Lütfen iyi okuyun zira birçok kişinin başına gelebiliyor. Umarım aynı duruma düşen arkadaşlara da yardımcı olur.
Konumuz Plakaya yazılan cezanın sonradan adrese gelmesi;
1-Burada ilk dikkat edilecek şey suçun işlenildiği iddia edilen tarih ile postaya verilen tarihin süresi.
Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkındaki Yönetmelik’ in ilgili hükümleri uyarınca 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerektiği belirtilmiştir. Bu süre aşıldı ise Kendinizi savunmanız için mahkemeye sunabileceğiniz delilleri toplamanız zorlaşacağından. Savunma hakkınız da kısıtlanmış demektir. (1.İptal sebebi)
2-Cezaların şahsiliği ilkesi gereği bizzat trafik suçunu işleyen kişinin tespiti gerekir. (2. iptal sebebi)
3-Yine "Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanılacak Usuller İle Kullanılacak Belgeler Hakkında Yönetmelik” 7/b maddesi gereğince tutanak "en az iki görevli" tarafından düzenlenmiş olmalıdır. Bu eksiklik de tutanağın iptali sebebidir.
Tutanak elinize ulaştıktan sonra 15 gün içerisinde trafik mahkemelerine. Trafik mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise Sulh ceza mahkemelerine dava açmanız gerekmektedir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
.........
1-Burada ilk dikkat edilecek şey suçun işlenildiği iddia edilen tarih ile postaya verilen tarihin süresi.
Trafik Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Esas ve Usuller ile Kullanılacak Belgeler Hakkındaki Yönetmelik’ in ilgili hükümleri uyarınca 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerektiği belirtilmiştir. Bu süre aşıldı ise Kendinizi savunmanız için mahkemeye sunabileceğiniz delilleri toplamanız zorlaşacağından. Savunma hakkınız da kısıtlanmış demektir. (1.İptal sebebi)
............

Bu durumla ilgili bilgileri formda paylaşmıştık (belki form arızalı olduğu dönemde silinmiş de olabilir :( ) . Arşivde denk gelirsem lingini paylaşırım.

hdereli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kameralı radar cezaları vatandaşı durdurarak değil, adrese tebliğ şeklinde geliyor.

artık yollarda o kadar çok araç varki, hepsini de durdurup, muhabbet ederek ceza yazılmasının da anlamı yok bence. "beni hiçbir polis durdurmadı" diyerek cezaya itiraz çok saçma olur. aracını yanlış yere park ederek, aracını terkeden sürücüye hiçbir zaman ceza yazılamazdı o zaman.

şu an en güzeli bir an önce cezayı indirimden faydalanarak ödemektir

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
kameralı radar cezaları vatandaşı durdurarak değil, adrese tebliğ şeklinde geliyor.

artık yollarda o kadar çok araç varki, hepsini de durdurup, muhabbet ederek ceza yazılmasının da anlamı yok bence. "beni hiçbir polis durdurmadı" diyerek cezaya itiraz çok saçma olur. aracını yanlış yere park ederek, aracını terkeden sürücüye hiçbir zaman ceza yazılamazdı o zaman.

şu an en güzeli bir an önce cezayı indirimden faydalanarak ödemektir

Bana gelen ceza bildiriminde radar ekibinin tespiti sonucu olduğunu söylüyor. Fakat benim burada dikkat çektiğim konu istenildiği kadar görüntü kaydı olsun. Mevzuata aykırı davranılarak. Zamanında tebliğ edilmeyen, Tutanakta bir kişinin imzası olması ve suçun bireyselliği ilkesine dikkat edilmemesi sonucu gelen cezanın iptal edilmesinin son derece kolay olduğudur. Suçun bireysel olarak tespiti çok önemli. Geçenlerde bir tanıdığıma bir kaç defa tebligat geliyor. Kendisi istanbulda yaşıyor. Ömründe hiç gitmediği Muğladan hız, ve park cezaları geliyor. Kendisi mahkemede bi hayli uğraştı. Meğer kendi aracının plakası sahte olarak başka bir araçta çıktı.

vectra38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence radar sistemleri çok basit kalıyor. Size başımdan geçen bir olayı anlatayım.
Bir radar gördüm. Tabi ki uzun yolda 110 km/h hızı geçmediğim için ben tabi tasa etmedim. Yalnız;
8mbwy.png

Burada gördüğünüz gibi , ben mareayla 100 km/h ile gidiyorum. Çapraz geçiyoruz. Arkamdan gelen freelander çok hızlı geldiği için hemen sağa kaçıp ona yol verdim. Tabi ben kendimden eminim.İlerde 1 km sonra çevirme vardı ve freelander'ı çevirmedi ve beni durdurdu. Beynimden vurulmuşa döndüm.Ehliyet ruhsat verdim.Memur bey :" 130 ile radara girdiniz Tolga bey" dedi.Hemen ekip otosuna gittik. Tabi hemen cezayı yazmaya başladılar. Fakat ben kendimi ve durumu anlattım. En son uygulama size oldu şimdi radar aracı yanımıza gelecek bakalım dediler. Neyse oto geldi ve izlemeye başladık. Bana dedikleri ekranda gözüken hızlaerdan 1. gösterilen hız öndekinin , 2. gösterilen hız arkada gidenin hızı oluyormuş. Tabi önce ben çaprazda giderken beni görmüyor cihaz. 1. gösterilen mareanın , 2. gösterilen 130 ile giden freelanderın hızıydı. Ben freelandera yol verince onun hızını benim üzerime yıktı radar cihazı. Tabi 3-4 kere izlemeden sonra herhangi bir hız ihlalimin olmadığını gördük ve ceza yemedim.Yani cihazlar çaprazdakini görmüyor sonra da böyle istisnai durumlar ortaya çıkıyor.

Konuyu değiştirmek değl amacım , bu radar cihazlarının ne kadar doğru bir ölçüm ve tespit yapabildiği.

Son düzenleme:

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
Bence radar sistemleri çok basit kalıyor. Size başımdan geçen bir olayı anlatayım.
Bir radar gördüm. Tabi ki uzun yolda 110 km/h hızı geçmediğim için ben tabi tasa etmedim. Yalnız;
8mbwy.png

Burada gördüğünüz gibi , ben mareayla 100 km/h ile gidiyorum. Çapraz geçiyoruz. Arkamdan gelen freelander çok hızlı geldiği için hemen sağa kaçıp ona yol verdim. Tabi ben kendimden eminim.İlerde 1 km sonra çevirme vardı ve freelander'ı çevirmedi ve beni durdurdu. Beynimden vurulmuşa döndüm.Ehliyet ruhsat verdim.Memur bey :" 130 ile radara girdiniz Tolga bey" dedi.Hemen ekip otosuna gittik. Tabi hemen cezayı yazmaya başladılar. Fakat ben kendimi ve durumu anlattım. En son uygulama size oldu şimdi radar aracı yanımıza gelecek bakalım dediler. Neyse oto geldi ve izlemeye başladık. Bana dedikleri ekranda gözüken hızlaerdan 1. gösterilen hız öndekinin , 2. gösterilen hız arkada gidenin hızı oluyormuş. Tabi önce ben çaprazda giderken beni görmüyor cihaz. 1. gösterilen mareanın , 2. gösterilen 130 ile giden freelanderın hızıydı. Ben freelandera yol verince onun hızını benim üzerime yıktı radar cihazı. Tabi 3-4 kere izlemeden sonra herhangi bir hız ihlalimin olmadığını gördük ve ceza yemedim.Yani cihazlar çaprazdakini görmüyor sonra da böyle istisnai durumlar ortaya çıkıyor.

Konuyu değiştirmek değl amacım , bu radar cihazlarının ne kadar doğru bir ölçüm ve tespit yapabildiği.
Geçmiş olsun. Sizin durumunuzda yapacak pek bişey kalmıyor. Kuzu kuzu cezayı ödemek zorunda kalıyorsunuz. Diklenseniz bu sefer başınıza daha fazla dert alıyorsunuz.