Active Select yokuş aşağı gitme sorusu

bayrak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Active Select yokuş aşağı gitme sorusu

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Seattle

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
bir sorun yasayacaginiz sanmiyorum. zaten d konumunda vites kucultmesi motor freni icin sorun cikarcak bise olsa o sekilde programlamazlar. ayrica manuel kullaniminda hic bir zarari yok rahatca kullanabilirsiniz.

Ustadım bu konuda kafama takılan bir soru var. Aracın kitapcığında 50 km den fazla hızda araç çekilmez diyor tork konvertörüne zarar vermemek için. ama yokuş aşağı 120 ile gidiyorum bunun bir zararı olmuyormudur. sonuçta iki durumda da dışarıdan gelen kuvvet ile arac hareket ediyor yani hareket motordan ve tork konvertöründen gelmiyor.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Seattle link' Alıntı:
Ustadım bu konuda kafama takılan bir soru var. Aracın kitapcığında 50 km den fazla hızda araç çekilmez diyor tork konvertörüne zarar vermemek için. ama yokuş aşağı 120 ile gidiyorum bunun bir zararı olmuyormudur. sonuçta iki durumda da dışarıdan gelen kuvvet ile arac hareket ediyor yani hareket motordan ve tork konvertöründen gelmiyor.

bunu muhendis gibi cevaplayamam ancak cok uzun sure otomatik vites kullandim boyle bir sorun hic yasamadim. n konumuna almak cok daha buyuk zararlar verdigine gore tek seceneginiz zaten viteste tutmak bunun onlemini almislardir bir sorun yasayacaginiz sanmiyorum.ama tabiki boyle bir garanti veremem.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Araç hareket halinde kesinlikle boşa alınmaz. Şanzıman içinde hareketten doğan bir yağ sirkülasyonu vardır. Siz bu yağlamayı keser sonrasında vitese alarak aniden tüm sistemi harekete geçirirseniz yağsız çalışacak tüm dişliler zarar görecektir. Bu zarar uzun süreli kullanımda çok ciddi sorunlara yol açacaktır.
045thumbsup 045thumbsup

mtaner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Seattle link' Alıntı:
Merhaba. Malum otomatik viteslerde boşa atma yoktur. Eski manuel vitesli aracımla Toroslardan Adanaya inerken boşa atıp 40 km gidiyordum. Tabi bunu şimdi yapamıyorum. Yanlız otomatik aracımla yokuş aşağı inerken hız arttıkca araç vites küçültüyor. tabi motor devri de maksimuma geliyor. Bu durumda hareketimiz nasıl olmalı.?
A) Vitesi N konumuna alıp gitmelimiz
B) Vitesi manual konumuna alıp vitesi büyüterek deviri düşürüp motoru rahatlatmalıyız.
C) Araç hızını düşürerek 30 - 40 km ile yokuşu inmeliyiz.
D) Hepsi
E) Hiç biri diyip başka önerisi olanlar.

konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlar bizi aydınlatırsa sevinirim.
Yokuşun eğim derecesi fazlaysa aracınız motor freni yapıyordur. Tavsiyem araca müdahale etmeyin. Yüksek devirin bir zararı yok.
Eğer ki eğimin hızınızı arttırmaya müsait olduğu kanaatine varırsanız vitesi manuele alarak yükseltebilirsiniz. Ama kesinlikle aracınızı N konumunda sürmeyin.

Seattle

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bizi aydınlatan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

akheron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracım 15.000 km de şimdiye kadar bütün inişlerde aracımı n konumuna aldım iniş bitmek üzereyken bir anda d konumuna alıyorum bunu hemen hemen her gün yapıyorum kırmızı ışığa yaklaşırken de mutlaka n konumuna alıyorum yani haraket halinde iken günde en az 6 - 7 km n konumunda kullanıyorum fakat şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım servise sorduğumda da hiç bir sorun yaşamayacağımı söylediler  023hm  032questn

nihat1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bugüne kadar yaşamamış olmanız bugünden sonra yaşamayacağınız anlamına gelmez konu zaten 2 sayfa sakıncalı olduğunu okumuşunuzdur.
Nacizane fikrim en azından bundan sonra bu alışkanlığınızdan vazgeçin  ;)

MuratS2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

oradaki n vitesi aracı acil durumlarda itebilmek için sanırım... Zaten manuelde bile artık boşa almak zararlı yeni araçlarda... Bnim ev 1 km tepede yokuş çıkıp iniyorum ve genelde manuele atıp 3 yada 4. Vitesde gidiyorum.. Herzaman şunu savunurum hangi viteste yokuşu çıkıyorsan o vitesle ineceksin...

akheron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar bu güne kadar n ye atmanın zararlı olduğunu gerçekten bilmiyordum iyiki konuya rastgeldim ama bundan sonra kesinlikle yapmayacağım ama kırmızı ışıkta falan vites d deyken firene basılı durmak da zararlı diye biliyordum ben bu zararlı değil mi peki  032questn