Active Select yokuş aşağı gitme sorusu

Seattle

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Malum otomatik viteslerde boşa atma yoktur. Eski manuel vitesli aracımla Toroslardan Adanaya inerken boşa atıp 40 km gidiyordum. Tabi bunu şimdi yapamıyorum. Yanlız otomatik aracımla yokuş aşağı inerken hız arttıkca araç vites küçültüyor. tabi motor devri de maksimuma geliyor. Bu durumda hareketimiz nasıl olmalı.?
A) Vitesi N konumuna alıp gitmelimiz
B) Vitesi manual konumuna alıp vitesi büyüterek deviri düşürüp motoru rahatlatmalıyız.
C) Araç hızını düşürerek 30 - 40 km ile yokuşu inmeliyiz.
D) Hepsi
E) Hiç biri diyip başka önerisi olanlar.

konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlar bizi aydınlatırsa sevinirim.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Active Select yokuş aşağı gitme sorusu

zaten cutoff  sistemi var bosa almanin size yakit vs olarak faydasi yok frene binen yukle zarari var hatta. devrin yukselmesi ise ses olarak rahatsiz ediyorsa manuel e alip vites buyutebilirsiniz.

Seattle

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
zaten cutoff  sistemi var bosa almanin size yakit vs olarak faydasi yok frene binen yukle zarari var hatta. devrin yukselmesi ise ses olarak rahatsiz ediyorsa manuel e alip vites buyutebilirsiniz.

Yakıt tasarrufu değilde otomatik viteste sorun yaşamamak açısından bakıyorum. Devir artınca motoru sanki kucağıma alacakmışım gibi geliyor. manuelde vites artırınca da sanki tork konvertörü için yokuş bittiğinde servise gitmek zorunda kalacakmışım gibi geliyor

bayrak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben aracı manuale alıp iniyorum otoda bırakırsam (nedenini anlayamadım ) vites küçültüyor bazen  ve doğal olrak motor komprasyonu yüzünden hız kaybı 

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Seattle link' Alıntı:
Yakıt tasarrufu değilde otomatik viteste sorun yaşamamak açısından bakıyorum. Devir artınca motoru sanki kucağıma alacakmışım gibi geliyor. manuelde vites artırınca da sanki tork konvertörü için yokuş bittiğinde servise gitmek zorunda kalacakmışım gibi geliyor
bir sorun yasayacaginiz sanmiyorum. zaten d konumunda vites kucultmesi motor freni icin sorun cikarcak bise olsa o sekilde programlamazlar. ayrica manuel kullaniminda hic bir zarari yok rahatca kullanabilirsiniz.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bayrak link' Alıntı:
ben aracı manuale alıp iniyorum otoda bırakırsam (nedenini anlayamadım ) vites küçültüyor bazen   ve doğal olrak motor komprasyonu yüzünden hız kaybı 
nedeni motor freni cogu otomatik arac yapar.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Otomatik viteste boşa alinmaz. 
Sanziman yaglamayi keser zararlidir.

bayrak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

geçen gün yolda  vitesi boşa aldım istemsiz  tekrar  d konumuna aldım   vitesi boşa almanın zararı nedir  ? birde  manual kullanırken  daldırıp 6. vitesdeyken çok düşük hızlara iniyoruz  bu durumlarda vites küçültüyormu   otomatik  ?

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Araç hareket halinde kesinlikle boşa alınmaz. Şanzıman içinde hareketten doğan bir yağ sirkülasyonu vardır. Siz bu yağlamayı keser sonrasında vitese alarak aniden tüm sistemi harekete geçirirseniz yağsız çalışacak tüm dişliler zarar görecektir. Bu zarar uzun süreli kullanımda çok ciddi sorunlara yol açacaktır.

Seattle

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bayrak link' Alıntı:
geçen gün yolda  vitesi boşa aldım istemsiz  tekrar  d konumuna aldım   vitesi boşa almanın zararı nedir  ? birde  manual kullanırken  daldırıp 6. vitesdeyken çok düşük hızlara iniyoruz  bu durumlarda vites küçültüyormu   otomatik  ?

Evet küçültüyor. Bunu birkere yaşadım altıncı vitesteyken durmam gerekti o aradada vitesi unuttum tabi, hareket ederken baktım bire kendisi takmış