active select şanzuman yağı hk.

ze623

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bilgi almak için soruyorum.60 bin bakımda active select yağını değiştirmeyi düşünüyorum.
-yağ değişimi yapan var mı?değişimden sonra bir farklılık oldu mu?
-aracımızın şanzumanı kaç litre yağ alıyor?yağın litresi, ismi-cismi +işçilik ne kadar tutuyor?
-yağ değişiminden kaynaklanan sorun çıkabilir mi?
bilgisi olan arkadaş varsa yazarsa sevinirim malum serviste bilerek hareket etmek daha doğru oluyor

ASTRA0724

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: active select şanzuman yağı hk.

ze623 link' Alıntı:
arkadaşlar bilgi almak için soruyorum.60 bin bakımda active select yağını değiştirmeyi düşünüyorum.
-yağ değişimi yapan var mı?değişimden sonra bir farklılık oldu mu?
-aracımızın şanzumanı kaç litre yağ alıyor?yağın litresi, ismi-cismi +işçilik ne kadar tutuyor?
-yağ değişiminden kaynaklanan sorun çıkabilir mi?
bilgisi olan arkadaş varsa yazarsa sevinirim malum serviste bilerek hareket etmek daha doğru oluyor

3 ayrı tip otomatik şanzıman yağı var;

1.ilk nesil ATF 1 1950-85 arası üretilen ve şanzumanı tamamen hidrolik ve mekanik olan araçlar içim uygundur.. örnek olarak Mercedes W123

2.ikinci nesil 1985-1998 ATF2 Dexron 2 olarak bilinir D ve E olarak bilinir D ve E arasındaki fark D hidroliktir E ise Elektroniktir.

3.üçüncü nesil ise ATF3 Dexron 3 olarak bilinir. 99 model ve üstü araçlar ve çoğunlukla elektronik vites kutuları için uygundur.

opel servisi hangi markayı kullanıyor bilmiyorum ama yaptığım araştırmalarda şanzumana Nano Power BOR katkısı kullanın önerisi aldım.
bende active select kullanıcısıyım bu arada umarım yardımcı olabilmişimdir.
Not: otomatik şanzuman yağı ve filtresi kitapçıkta değişir yazsa da değişmez diyen bir çok usta var) 

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

yarın aklımda olsun servisi arayayım size buradan bilgi vereyim ,sorularınızın yanıtlarını tam olarak alayım.

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

"otomatik şanzımanların yağ değişim periyodu 60,000 km veya 6 senedir.eğer araç çok sıkışık trafik şartlarında(İstanbul trafiği) gibi şartlarda kullanılıyorsa 4 sene sonra veya 40 bin km sonra değiştirilmelidir.servislerin klasik yalanı olan şanzıman yağının değişmesine gerek yok ifadesi daha sonra arıza durumunda servislerin cebinizdeki ya da kredi kartınızdaki paralara göz koyması sebebiyledir..

o yüzden lütfen şanzıman yağı değişmez zırvalığına kimse inanmasın. hatta ve hatta manuel şanzımanlı araçlarda dahi şanzıman yağı ve aynı zamanda fren hidrloliği olan sıvı değişmelidir. çünkü debriyaj ve fren sistemi aynı sıvıyı kullanırlar. bunun değişim periyodu da 2 sene veya 30,000 km dir.

günümüzde en çok 4 ileri, 5 ileri ve 6 ileri otomatik şanzımanlar vardır.bunların her birinin yağ gereksinimi birbirinden farklıdır ve birbirlerinin yerine kullanılamazlar.. şanzımanınız 4 ileri ise dexron3g 5 ileri ise jws 3309, 6 ileri ise firmaın önerdiği yağı kullanmalısınız.bunların her birinin kimyasal yapı ve özellikleri birbirinden farklıdır.Türkiyede arızalanan otomatik şanzımanlaron %60 ı eksik veya hiç yapılmayan bakımdan, %30 u hatalı yağ kullanımından, %10 ise üretim hatasından arızalanmaktadır. "

NOT:ALINTIDIR.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

gradient link' Alıntı:
"otomatik şanzımanların yağ değişim periyodu 60,000 km veya 6 senedir.eğer araç çok sıkışık trafik şartlarında(İstanbul trafiği) gibi şartlarda kullanılıyorsa 4 sene sonra veya 40 bin km sonra değiştirilmelidir.servislerin klasik yalanı olan şanzıman yağının değişmesine gerek yok ifadesi daha sonra arıza durumunda servislerin cebinizdeki ya da kredi kartınızdaki paralara göz koyması sebebiyledir..

o yüzden lütfen şanzıman yağı değişmez zırvalığına kimse inanmasın. hatta ve hatta manuel şanzımanlı araçlarda dahi şanzıman yağı ve aynı zamanda fren hidrloliği olan sıvı değişmelidir. çünkü debriyaj ve fren sistemi aynı sıvıyı kullanırlar. bunun değişim periyodu da 2 sene veya 30,000 km dir.

günümüzde en çok 4 ileri, 5 ileri ve 6 ileri otomatik şanzımanlar vardır.bunların her birinin yağ gereksinimi birbirinden farklıdır ve birbirlerinin yerine kullanılamazlar.. şanzımanınız 4 ileri ise dexron3g 5 ileri ise jws 3309, 6 ileri ise firmaın önerdiği yağı kullanmalısınız.bunların her birinin kimyasal yapı ve özellikleri birbirinden farklıdır.Türkiyede arızalanan otomatik şanzımanlaron %60 ı eksik veya hiç yapılmayan bakımdan, %30 u hatalı yağ kullanımından, %10 ise üretim hatasından arızalanmaktadır. "

NOT:ALINTIDIR.
zaten abi forumda araştırırsan ben hep değişim yapılmalı demişimdir çünkü yağ sürekli ısı ve devinim görüyor ve sarsıntısız kayıpsız kullanım için değişmeli,ben yarın fiyat ve marka için servisi arayacağım burada paylaşırım.

ASTRA0724

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kesinlikle değişmelidir bunda hem fikiriz.

ze623

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dün gece nette derin araştırmalar sonucu farklı araçlarda dahil 60 bin km de yağ değişimlerinden sonra sarsıntı ve titreme problemlerinin hemen hemen tamamen bittiği kanısına vardım.ayrıca nette izlediğim bazı videolardada çıkan yağların grimsi bir renge dönüştüğünü gördüm.diğer forum sitelerinde otomatik şanzuman ustaları gereken bilgileri vermiş.her ne kadar opel servislerinde yağ için ömürlük deselerde sonuçta özelliği mantıken düşününce illaki bitecektir.şimdi sorun ben bunu servise nasıl yaptırırım yada değişimden nasıl emin olcam?değişimi gerçekten doğru yapmak gerekiyor ve yanlış sonuçlarda şanzumana büyük zarar verebilirmiş.hiçbirşey yapmayıp değiştik deseler sorun yine hallolmamış olacak.acaba başında durma şansım olacak mı?

melihksn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

güzel konu olmus sanzıman yağı önemli bilgilendirme için teşekkürler...