(( acil yardim )) yağ lambasi yandi !!

DEMİREL71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar selamm
dün sabah işe gelirken göstergedeki yağ lambasının yandığını gördüm, işe gelince yağa baktım eksik ama yağ var, yaklaşık 12 bin km oluyor değişeli, neyse park ettim akşam eve giderken baktım bi daha yanmadı.. ama benimde içime kurt düştü, acaba neden böle oldu, hararet falan herşey normal arabada, bakım zamanıda geldi gerçi yağını filtresini falan değişcam yakında ondan olabilirmi acaba yada neden olabilir, fikri olanların yardımını bekliyorum, nedir bu durum sizce???
teşekkürlerrr..

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç sallanınca veya rampadaysan müşür yağın azaldığını ikaz etmiştir.

muratezcan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ filitresi önceki değişimde orijinal mi kullanıldı ? Yağda eksilme yoksa bir ihtimal filitreden olabilir.

baymustang

Organizasyon Sorumlusu
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gitmedin mi daha yahu abi kaşınıyon valla yaaaa

recep76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
recep76.blogspot.com
Geçmiş olsun Halim bey

Aynı sorun yakın arkadaşımın başına geldi çok masraf çıkardı.

Bu listedeki parçalar Yenibosna'daki özel opel servisinde değişti

1-Yağ pompası
2-Yağ müşürü
3-Yağ değişdi

Fakat aracın yağ lambası sönmedi. Değiştirdiğimiz parçalara ödediğimiz parayamı yanalım harcadağımız zamana mı?
Herkez bişiler söyledi;
-Motor ölmüştür
-Yağ eksiktir
-Motor yağ kaçırıyordur. Hatta her yerinden. Fakat nedense biz yağ kaçan yer bulamadık.

Uzun lafın kısası cebimizden güzel paralar çıktı.

Bağcılar-Güngören Sanayi sitesindeki Er-Dinç Opel'i duyduk ve gittik.

Usta'ya sadece aracın yağ lambasının yandığını Gaz verince yağ lambası söndüğünü söyledik.

Usta direk sorunun ne olduğunu söyledi. Sonra araca baktı ve yağ filitresini söktü.

Ve yağ filitresinin orjinal olmadığını yan sanayi olduğundan yağ basınç kaybı nedeniyle yağ lambasının yandığını söyledi.

Bizde inanmadık. Güldük :D

Sonra orjinal yağ filitresi taktı ve yağ lambası söndü.

Sonra usta bize güldü :D

Biraz uzun bir yazı oldu fakat orjinal parça olduğunu söyleyip yan sanayi parça takan veya internet sitesinde satan kişilere güvemeyin.

Yağ olarakta Dizel aracımın için tam sentetik 0-40 veya 5-30 gibi yağları tercih ediniz.

DEMİREL71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun Halim bey

Aynı sorun yakın arkadaşımın başına geldi çok masraf çıkardı.

Bu listedeki parçalar Yenibosna'daki özel opel servisinde değişti

1-Yağ pompası
2-Yağ müşürü
3-Yağ değişdi

Fakat aracın yağ lambası sönmedi. Değiştirdiğimiz parçalara ödediğimiz parayamı yanalım harcadağımız zamana mı?
Herkez bişiler söyledi;
-Motor ölmüştür
-Yağ eksiktir
-Motor yağ kaçırıyordur. Hatta her yerinden. Fakat nedense biz yağ kaçan yer bulamadık.

Uzun lafın kısası cebimizden güzel paralar çıktı.

Bağcılar-Güngören Sanayi sitesindeki Er-Dinç Opel'i duyduk ve gittik.

Usta'ya sadece aracın yağ lambasının yandığını Gaz verince yağ lambası söndüğünü söyledik.

Usta direk sorunun ne olduğunu söyledi. Sonra araca baktı ve yağ filitresini söktü.

Ve yağ filitresinin orjinal olmadığını yan sanayi olduğundan yağ basınç kaybı nedeniyle yağ lambasının yandığını söyledi.

Bizde inanmadık. Güldük :D

Sonra orjinal yağ filitresi taktı ve yağ lambası söndü.

Sonra usta bize güldü :D

Biraz uzun bir yazı oldu fakat orjinal parça olduğunu söyleyip yan sanayi parça takan veya internet sitesinde satan kişilere güvemeyin.

Yağ olarakta Dizel aracımın için tam sentetik 0-40 veya 5-30 gibi yağları tercih ediniz.

Recep kardeşim anlattıkların mantıklı geliyor, gerçi bu erdinç opel servisi birçok konuda iddialı yanıtlar veriyor, siteden takip ediyorum, arkadaşların sorunlarına net ve kesin cevaplar veriyor, kendileriyle gidip bi tanışmayı istiyorum gerçekten.
yağ lambası nedense şu an yanmıyor, şaştım kaldım ama neden yandığınıda merak ediyorum, bir çok cevap var müşir, eksiltme falan diye, senin yorumun diğere
lerinden farklı gibi, filtreden olur acaba diorum, en son yağ ve filtreleri mayıs ayında değişmiştik, yaklaşık 12 bin km oluyor, takılanların ne olduğunu bilmiyorum ama orjinal demişti takan usta, ben en iyisi gidip hemen yağ ve filtreleri değiştireyim sökülenlere bir bakayım ne marka eskileri ona göre büyük ihtimalle senin dediğin gibi çıkacak sonuç sanırım.
ama çoğu usta yağda 10-40 öneriyo sen 5-30 demişsin bi yanlışlık olmasın, arabada artısı veya eksisi ne olur bu yağın, bendeki şu an 10-40 gm , 5-30 yaparsak artısı eksisi ne olur acaba...

recep76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
recep76.blogspot.com
Halim bey

10-40 Gm yarı sentetik benzinli araçlar için kullanılan yağdır. Dizel araç için opel tam sentetik yağ önerir. Ve genelde mobil 1 0-40 yağ kullanılır.

Rakam değerleri şunu ifade eder yanlışım varsa bilen düzeltisin lütfen.

baştaki 0 5 10 gibi rakamlar yağın soğuk havalardaki yağmalama oranı
Diğer rakam 30 40 gibi rakamlar yüksek sıcaktaki yağlama oranı.

Yani 0-40 alırsanız kışın sorunsuz yağlama yazında sıcakta yüksek ısılardaki aracımız dizel yüksek basınç altında daha iyi yağlama yapılır.

0 rakamıın gerçeten düşük sıcaklık yani -20larında altında çalışması için tasarlanmış.

Fakat siz 10-40Gm yarı sentetik yağ kullanırsanız. Soğuk havalarda yarı sentetik yağ ile dizel aracınız traktör gibi ses çıkarır. İnanın o sesten kurtulmak için 2kez tam sentetik yağ ile 10K yoldan sonra aracınız ses azalmaya baslar. Benim bildiğim budur.

DEMİREL71

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok sağol recep,
epey bilgilendim bu yağ konusunda, yaw ustalar peki bunları bilmiyomu acaba gelen herkeze kafadan 10 40 yağı çakıyolar, alla allaaa yaaa....

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
recep beyin dediği gibi araçlarımızda tam sentetik 0w-30,0w-40,5w-30,5w-40 aralığında yağ kullanmak gerekiyor..bunlar servis kitabında da belirtilimş zaten..

baymustang

Organizasyon Sorumlusu
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:))) recep usta harbi söyle beee payın var mı erdinçten :)