Acil yardım - Stop etme problemi

oxion

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç 2001 corsa c 1.4 Benzinli

Problem: Araç seyir esnasında boşa aldığınızda stop ediyor ,silkelenme yok ışıklar yanıyor. şehir içinde bir problem olmadı! genelde uzun düzlüklerde.

Acil yardım bekleniyor!

Boğaz kelebeği ve EGR temizlendi sorun çözülemedi!

Bilgisayara bağlandı, hata yok, vermiyor!

her seferinde karşılaşmıyorum fakat 3-4 gün ara ile 1 kez başıma geliyor.

Hafif meyilli bir yol hızınız 60-70 yavaşlamak için frene basıyorsunuz. hızınız düşüyor 30-40 aracı boşa alıp durmak için frene basıyorsunuz, daha zaten debriyajdan ayagınızı çekmeden hooop stop ediyor. sonra vites atıp aracı vurduruyorsunuz tekrar çalışıyor.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rolanti..yi temizlet ve baktir calisiyormu..yoksa degistir..

oxion

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüm fikir belirten opel kullanıcılarına tşk.

Fakat bu ve benzeri problemi yaşamış kullanıcılardan yaşadıkları tecrübeleri ve yapılan işlemleri paylaşmalarını rica ediyorum.

Temizleme işlemi, iyi güzel fakat çoğu zaman işe yaramadığınıda unutmamak gerekir.

Motor çalışma ve stop sorunu yaşatabilecek tüm parçaları özellikleri ile belirtmenizi rica ediyorum

Tşk.

Rolanti problemi olmadığını belirtmem gerekiyor, araç 3 vites de 2500 devirde iken boşa alıyorsunuz ve hoop stooop ediyor. her zaman aynı şekilde değil tabiki!

birde bir detay dikkatimi çekti, 2 defa aynı yerde başıma gelince paylaşmak istedim.
Lütfen dikkat
araba biraz rampa çıkıyor 2. ve 3. vitesler de yol kötü, araç sallanıyor, sonra düzlüğe geliyor ve hafif meyilden aşağı iniyorsunuz, tam bu sırada bilerek denemek için boşa alıyorum, 2 defadır aynı şekilde stop etti acaba depo şamandırası ile ilgili bişey olabilir mi? sallantıda benzin veya tüp çalkalanıyor ve araç kontrol edemiyor! ne dersiniz?

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sicak motorun stop etmesi problemi rolatiden olur bu temizleir ama bozuksa oda yarar etmez icindeki silindir calsmasi lazim,arti kelebk modülü ayari bozuk olabilir o da yapar yani kapali durumu 0,1mm bozuk olsa...arti yalinis hava emmesi vakum hortumlarinda kacirmasi yapar...havadebimetre yapar...
ben arizalar ile ilgili cetvel hazirladim..herkeze bilgi olsun diye.. ama bu sayfaya ekleyince alt alta siraliyor olmadi yoksa her türlü ariza ile ilgili cetvel sorun care olarak hazirladim ..denedim ofisden buraya yükleyince olmadi..

Son düzenleme:

oxion

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki bu arızalardan herhangi birinde arac hata verirmi? (bilgisayarda hata yok)

Ayrıca arada sırada yapması nasıl açıklanabilir? Parça bozuk olsa sürekli yapmaz mı?

bilgiler için tşk.

hazırlamış olduğunuz bilgileri okumak isterim

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki bu arızalardan herhangi birinde arac hata verirmi? (bilgisayarda hata yok)

Ayrıca arada sırada yapması nasıl açıklanabilir? Parça bozuk olsa sürekli yapmaz mı?

genelde rölanti düzgün çalışıyor ve arasıra stop etme varsa büyük ihtimal egr valfi bazen yerine tam oturmuyor ve açık kalıyordur..

çok sık tekrarlamıyorsa bence hiç kurcalamayın,arıza kodu da vermez..

oxion

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorunun ne olduğunu çözümlemek için net kanıtlara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ustalar bu konuda deneme yanılma yöntemi deniyorlar gibi gözlemliyorum.

Egr de olsa diyorlar araç titreme sallama v.b gibi davranışlar sergiler derler, ve daha kötü olsa hata da verebilir diyorlar.

Temizleme gibi çözümlere çok sıcak bakmıyorum. çünkü bende işe yaramadılar. Hangi parçadan olduğunu anlayabilseler ve söyleyebilseler parçayı değiştiririz, bende rahatlarım.

araç 2001 model bazı parçalarının eskimiş olması veya oksit yapması ihtimali olabilir. Ama hangisi?

benzin veya lpg deposunun sallanması ile ilgili birşey aklınıza geliyor mu?

tayfa35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunun benzerini ben de yaşadım.Uzun yolda giderken araç vitesteyken ayağım gazdan çektiğimde araç yığılıyor boşa alınca da stop ediyordu.EGR valfini temizlettim bir süre idare etti.Ancak 2-3 hafta önce bergama da ışıklarda aynı sorunu yaptı en son egr valfini yenisi ile değiştirdim.Şu anda herhangi bir sorun görünmüyor.Bu arada herhangi bir hata vermediği halde bunlar oluyordu.