ABS sğuktan etkilenir mi?

muraltun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şirkette bir vectra var. Kullanan arkadağ soğuktan dolayı abs ikaz işığının yandığını ve frenlerin kilitlendiği gibi birşey söyledi. Biraz gittikten sonra düzelmiş. Ben elfreninden kaynaklanabilir diye düşündüm ama ısrar etti abs diye. Daha öncede olmuş birisi öyle birşeyler anlatmış.

Şimdi; abs soğuktan etkilenir mi? Etkilenirse frenlerde sıkma yapabilir mi?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

ibrahim_67

Kayıtlı Kullanıcı
81-Düzce
Siteyi ziyaret et
geçen benimde yandı arıza lambası fakat söndü karda fazla pati çekmesinden olabilirmi bilmiyorum ama bugün tech 1 le bi baktıracam gidebilirsem

RAINMAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de sabahları çalıştırdıgım zaman abs lambası yanıyor hatta benzin ibresi bile titreme yapıp sonra normale dönüyor. Fren pedalıda aynı şekilde sertleşmiş oluyor araba çalıştıgında açılıyor. Ama bu sadece motor sogukken yapıyor.

ibrahim_67

Kayıtlı Kullanıcı
81-Düzce
Siteyi ziyaret et
el freninden abs lambası yanarmı gerçi dörtdisk fren her lastikte abs sensörü falan varda elfreni bırakmadığından lastik kitliyor abs ışığını yakıyor demek istiyon galba tezcan demi

KaptaN55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.google-tc.com
el freninden abs lambası yanarmı gerçi dörtdisk fren her lastikte abs sensörü falan varda elfreni bırakmadığından lastik kitliyor abs ışığını yakıyor demek istiyon galba tezcan demi

evet...mesela ben bi kez arabayı bıraktım yarım saatliğine el alışkanlığı el frenini çekmişim...geldim çalıştırdım gidicem yok güp die bi ses çıkıo...3 teker dönüo ama bir tanesi kitlenmiş...donmuş yani...ve abs ışığınıda yakmış...el freni teliyle ileri geri oynadıktan sonra düzeldi ve ışıkta söndü....tekerlerin birinde bile kitlenme arıza olsa abs ışığı yanıyor

ibrahim_67

Kayıtlı Kullanıcı
81-Düzce
Siteyi ziyaret et
ozaman mümkün mertebe elfrenini çekmicez soğuk havalarda

muraltun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim cevaplar için. Arkadaş el frenini sonuna kadar çekip parketmiş zaten. Dik yokuşta kaçıyormuş araç. Sonuç aslında baştan da belli olduğu gibi soğuk havada çekilen el freninin donması.

blackwhite_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekerlerin soğukken kilitlenmesine bişey diyemicem ama araç sabah ilk çalıştığında abs ışığının üç beş saniye açık kalıp sonra sönmesi normal akü den kaynaklınıyo ısınınca akü tam şarz olunca ışık hemen sönüyo diğer marşlarda yani.