98 astra beyaz duman problemi..

Erdemastra98

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar arabamı yeni aldım daha 2 gün oldu ama bilgisizlik mi yoksa aracın yeni oluşundan olan cahillik mi bilemedim aracımda sorun meydana geldi ve şuan nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum... geçen gün aracı almaya gittik araca baktık aracın çalışmasında filan problem yok güzel çalışıyor gidişi fena değil araç benzinli lpg takılmamış 160bin kmde kasası diri döşemeleri temiz fiyatta anlaştık ve satın aldık sadece orda hararet 100 civarında geziyordu aldığımız kişiye sorduk bu araçların bu şekil olduğunu söyledi ve opeli olan bi arkadaşımıda aradım onunkininde bu şekil oldugunu öğrenince gönlüm rahat bi şekilde 300 kilometre uzaktaki evime doğru yola koyuldum daha önceki aracım 99 1,3 accent oldugu için bu arac bana çok seri geldi ama yaşadığım yere gelince yoldayken ışıklarda aracın hararetinin kırmızaya kadar geldiğini farkettim sonra uzun yolda düşüyordu önemsemedim ertesi gün 30 kilometrelik kısa bir yolculuk yaptım durdum durduğumda aracın eksozundan beyaz duman çıkmaya başladığını gördüm ustama gittim hararet yapmaya başladığını ve elekrikçiye gidip gösermemi söyledi o şekil yaptım ve 101-110 derecede çalışan müşürün bozulduğunu söyledi değiştirdik yalnız orda test sırasında aracın harareti 100 e gelince artık eksozdan su atmaya ve duman yoğunlaşıp arac hafif teklemeye başladığını farkettik ama araçta ne yağına su karıştı nede suyu azalıp köpürdü o yüzden kararsızım acaba araçta ne olabilir ?

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Hocam, öncelikle hayırlı olsun aracınız. Evet, F kasa bu civarlardaki sıcaklıklarda çalışır. Şehir içinde hemen 100'ü görür. Az geçere , fan açar, geri düşer 98'lere falan. Sonra tekrar çıkar, iner falan. Uzun yolda rahat trafikte hava sıcaklığına bağlı olarak değişir.

Aracımız model ve kasa olarak aynı. 7 seneyi geçti. İlk seneler çok korktum o hararetten. Hele de köyde çalıştığım için dolu arabayla 20/25 km rampa çıkarken o hararet 98/100 ve neredeyse kırmızı çizgiye yaklaşırdı, hiç düşmezdi ama hiç de sıkıntı olmadı. En son bu sene yayla yolunda, yazın sıcağında kullandım. Hala daha bazen korkutsa da artık sadece kontrol amaçlı gözlüyorum o ibreyi.

Sizin araçta tekleme ve beyaz duman atması biraz düşündürdü beni. Siz yine su seviyesini falan sürekli kontrol edin. Ayrıca yağa su, suya yağ karışıp karışmadığını gözlemleyin.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Hayırlı olsun,
20 yaşında bir aracın 160.000 de bulmak imkansıza yakın. Senede 8000km yapar. Hayırlı olsun.
Hararet normal. Beyaz duman, motor soğukken ve sıcakken fark etmiyor anlaşılan. İzmir de havalar da iyidir.
Yağ ve suyu gözlemleyin, çok rahatsız olursanız motora girersiniz.
Tekleme için de önce elektriğe bakmak gerek.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Emre Hocam haklı,gerçekten yaşlı arabada düşük km bulmak zorlaştı.Ben de 7 sene önce 149 binde almıştım. Şu an 204 binde. Aracın geçmişi de çok önemli. Mesela benim araç titiz kullanılmıştı ama yine de benim aldığım sahibi çok bilgili değildi araba konusunda.149 bine kadar tüp takılmamıştı. Adam, üç ay önce tüp taktırmıştı ben aldığımda tüple daha 500 km ancak yapmıştı. Çok şükür nazar değmesin motor ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım. Ben de çok titiz kullandım elimden geldiğince.
Bakımı ihmal edilmemiş bir motorda yormadan da kullanılmışsa sıkıntı olmuyor uzun kmler.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İzmir gibi yoğun nemli olan bölgelerde, bu mevsimde özellikle de sabahları egzostan buhar gelmesi normaldir (dikkat ederseniz, bu günlerde körfezin iki yakası yoğun nemden dolayı birbirini zor görüyor). Ezgoztan her zaman, yoğun bir şekilde beyaz/açık grimsi bir duman ile fazla miktarda su damlası geliyorsa soğutma sistemi, mavimsi duman geliyorsa motorun yağ yakmaya başladığını, siyah duman geliyorsa bu da yakıt sistemindeki arızayı/ayarsızlığı gösterir.

icemaker

Kayıtlı Kullanıcı
48-Muğla
Siteyi ziyaret et
Bu arabanin saglam olanlarinda hararet gostergesi tam 92 de durur normal şartlarda hiçbir şekilde 92 yi geçmez. Klimalı kullanımda çok sıcak havalarda 100 ü görebilir. 105-100 aralığında çalışan arabaların ise fan rezistansı yanmıştır ikinci devre bu yüzden çalışmamaktadır (3 devir vardır) 1. Ve 3. Devir calismaktadir bu yüzdende ısı 95-90 aralığı olan ikinci devreyi atlayarak 105-100 devresi üzerinde çalışmaya başlar. Fan rezistansına dikkat edin yanmış veya temazsızlık yapıyorsa onu giderin

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Valla benim arabanınkinin hiç 92'de sabit durduğunu görmedim :) uzun yolda yazın hava sıcaklığına bağlı olarak 95 /97 arası sabitliyor. Ama uzun yolda da rampaya falan sarsam hemen 100 ve üzerini bulur, fan açar. Şehir içi kullanımda zaten (yazın özellikle) 92 hayal bir rakam.
Ancak fanın tek devre olduğunu söylüyorlar benim araçta. Hatta teyit için birden fazla opel servisine bile sordum. Ayrıca birkaç tane elektrikçiye de göstermiştim. Hepsi tek devre demişti.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Hatta iki gün öncesinde evin önüne geldiğimde göstergeyi çekmiştim ama fotoğrafları siteye yüklerken hata verdiği için atamıyorum maalesef... Fan çalıştığı derece ve fanın kapanmasından sonraki dereceleri gösteren fotoğraflardı.