97 Corsa GLS beyaz duman atması

fasarihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu duman meselesi hakkaten nedir yahu? anlamaıyorum yine var..Bu korkuyorum da kötü işaret olan duman olmasın inşallah..Bugün çalıştırdığımda gaz yememe gibi sorun ile de karşılaştım..Acaba korktuğum başıma mı geliyor yoksa? (Motor mu gitmeye başladı yoksa)
Conta ile alakalı yorumlara baktığımda aracımda pek de öyle görünmüyor belirtileri..1) Yağda bariz eksilme yok (ya da kaç km de kaç eksilirse barizdir onu da bildiğim yok )
2)Yağ çubuğunu çekince duman gelmesi filan yok
3)Yağ çubuğunu çekince beyaz yoğurdumsu olur filan demişler o da yok..
4)Hararette yükselme yok.100ü geçince fan devreye giriyor ve düşüyor hararet..
5)Duman bazen olup bazen olmuyor..
6) Ama motorun ilk çalışmasında bazen gaz yememe olduğu olabiliyor..

Son düzenleme:

fasarihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dostlar bilen yok mudur yahu..Nedir bu duman muhabbeti.Bulunduğum ilçede opelci dedikleri ustaya götürdüğümde eleman normal korkma bişey yok dedi.Ancak onun yanında olmayan duman özellikle yokuş yukarı bariz belli oluyor.Bir de yağ çubuğunu çektiğimde dışarı doğru damla damla yağ attırıyor (Ama hararet yok)

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi silindir kapak contası bozulduğu zaman illaki yağa su , suya yağ karıştırması ve hararette yükselme tekleme gibi problemler verecek diye bişey yok.Contada hafif bir kaçak varsa yada kapak çatlaksa (kılcal olarak) genelde hortumlar taş gibi olur eğerki silindire su sızdırırsa beyaz duman atar.Su sızdırması fazlalaşırsa tekleme artar.Kompresyon suya giriyosa su biraz kahverengi olur.Su kabında yükselme yapar.Eğerki su sisteminde bi problem yoksa vede herşey normalse takmayın.Motor kompresyonunu ölçtürün iyiyse değerler kafaya takılacak bi problem yok

fasarihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi silindir kapak contası bozulduğu zaman illaki yağa su , suya yağ karıştırması ve hararette yükselme tekleme gibi problemler verecek diye bişey yok.Contada hafif bir kaçak varsa yada kapak çatlaksa (kılcal olarak) genelde hortumlar taş gibi olur eğerki silindire su sızdırırsa beyaz duman atar.Su sızdırması fazlalaşırsa tekleme artar.Kompresyon suya giriyosa su biraz kahverengi olur.Su kabında yükselme yapar.Eğerki su sisteminde bi problem yoksa vede herşey normalse takmayın.Motor kompresyonunu ölçtürün iyiyse değerler kafaya takılacak bi problem yok

bugün özellikle kontrol ettim..Araç soğuk iken ilk çalıştırdığımda su hazne kapağını açık bıraktım arabayı çalıştırdım.Hiç bir değişiklik yok.Su kıpırdamadı bile..Yokuş yukarı iken özellikle berbat duman var yokuş aşağı pek görmedim açıkcası..

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yokuş yukarı atan duman maviyse araba yağ yakıyordur genelde zorlandığında mavi atar