78/1-A Emniyet Kemeri Kullanmamak

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Son günlerde özellikle KGYS (MOBESE) kameraları ve Elektronik Denetleme Sistemi (EDS-TEDES) kameralarıyla yani otomasyon sistemler ile biliyorsunuz Emniyet kemeri kullanmamaktan ceza yazıyorlar. 78/1-A maddesi "Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ve kullanmamak." olarak açıklanıyor. 2019 yılı için emniyet kemeri cezası 134 TL olarak uygulanıyor. Millet olarak alışmamız diye düşünüyorum. Yorumlarınız nelerdir ?

• Beğen
Tepkiler: Murat ve Mtunc

Mtunc

VIP Üye
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Bakkala gitsem takıyorum. Alışkanlık lazım birazda. Takmayanlat düşünsün. :) Ayrıca kemer takmamak ne kadar kötü sonuçlar doğuruyor beklenmedik anda bir kaç video izleyerek görülür. Takmayanda takar. 😉

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Telefondan gorusurken eds 258 lira ceza yazdi bana. seyir halinde telefonla gorusmek ceza nedeni, teknoloji cok gelisti artik

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Telefondan gorusurken eds 258 lira ceza yazdi bana. seyir halinde telefonla gorusmek ceza nedeni, teknoloji cok gelisti artik

Geçmiş olsun. Bir bluetooth kulaklık ya da araç kiti edinmek lazım. Ceza bir tarafa, telefon gerçekten çok dikkat dağıtıyor.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada aklıma geldi, emniyet kemeriyle bağlantılı aslında. Ön koltuğa oturup bebek ya da küçük çocuğu kucağa alanlar. Çok üzülüyorum bu durumu görünce. Allah korusun kaza anında ne olur o çocuk? Bu konuda da ciddi ceza yazılması şart. Ne acı ki çocuğunun hayatını önemsemeyenler, cezadan korkacaktır..

• Beğen
Tepkiler: Hasip

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bazı araçlarda emniyet kemeri ve hava yastığı bağlantılı. Hangi araçlar olduğundan emin değilim ama araba, sürücü veya yolcunun varlığını emniyet kemerinin takılı olup olmamasından tespit edip kaza anında ona göre ilgili yastığı patlatıyor. Yani hangi koltukta kemer takılı ise o koltuğun yastığı patlıyor. Sebebi ise hava yastığının çok pahalı olması ve araçta kimse yokken kaza olursa yastığın gereksiz patlamasının önüne geçmek. Benim şahsen bunu deneyimlemem için kemersiz ve kemerli 2 kaza yapıp aaa doğruymuş yada yanlışmış demem gerekir ki, Allah böyle bir şeyi düşmanımın bile başına vermesin ve böyle bir deneyim de varsın eksik kalsın. Kontağı çevirip ışıkların sönmesini beklerken kemeri takmış oluyorum zaten ve yanımdaki yolcu kemer takma konusunda inatçı ise yukarıda yazdığım olayı anlatıp kararı kendisinin vermesini sağlıyorum. Bu olayı anlattıktan sonra 120 130 kiloluk göbekli yarım dünya adamlar bile kemer takar oldu. Kısaca olay doğrudur yada yanlıştır bilemem ama sonuçta kemeri taktırıyor mu ben ona bakıyorum 😃

goktasoktay

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bazı araçlarda emniyet kemeri ve hava yastığı bağlantılı. Hangi araçlar olduğundan emin değilim ama araba, sürücü veya yolcunun varlığını emniyet kemerinin takılı olup olmamasından tespit edip kaza anında ona göre ilgili yastığı patlatıyor. Yani hangi koltukta kemer takılı ise o koltuğun yastığı patlıyor. Sebebi ise hava yastığının çok pahalı olması ve araçta kimse yokken kaza olursa yastığın gereksiz patlamasının önüne geçmek. Benim şahsen bunu deneyimlemem için kemersiz ve kemerli 2 kaza yapıp aaa doğruymuş yada yanlışmış demem gerekir ki, Allah böyle bir şeyi düşmanımın bile başına vermesin ve böyle bir deneyim de varsın eksik kalsın. Kontağı çevirip ışıkların sönmesini beklerken kemeri takmış oluyorum zaten ve yanımdaki yolcu kemer takma konusunda inatçı ise yukarıda yazdığım olayı anlatıp kararı kendisinin vermesini sağlıyorum. Bu olayı anlattıktan sonra 120 130 kiloluk göbekli yarım dünya adamlar bile kemer takar oldu. Kısaca olay doğrudur yada yanlıştır bilemem ama sonuçta kemeri taktırıyor mu ben ona bakıyorum [emoji2]

Bunu ben de duymuştum. Yeni nesil araçlarda muhtemelen uygulanan bir özellik. Hatta servistekiler söylemişti yanlış hatırlamıyorsam.

• Beğen
Tepkiler: Nobran

Mtunc

VIP Üye
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Bizim astra j lerde var diye biliyorum. Kaynak kendim. Detaylı bilen varsa söylesin hava yastığı muhabbetini arkadaşlar.