5w 30 & 10w 40

glock

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Aracım Vectra C 1.6 LPG, daha önceki bakımlarda hep 5W 30 yağ konulmuş ancak 7 aydır LPG ile kullanıyorum ve 11000 km önceki yağ değişiminden bu güne yaklaşık 700-800 ml civarı yağ ekledim.Forumdan takip ettiğim kadarıyla çok fazla bir yağ tüketimi olmamış ancak benim sorum şu;
10W 40 yağ koydursam bu bakımda, motorun LPGden dolayı daha sıcak çalıışmasından dolayı iyi olurmu?

Yiğit18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg li araçlar diğerlerine göre biraz daha fazla yağ tüketirler, ama kütahyanın soğuğunu bilirim bu bakımdan ben daha ince olan 5-30 u koymanızı öneriyorum.

izmirli_kaptan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
0 - 40 mobil 1 ,benim aracimdada lpg var biraz ince geliyor yaklasik 5000 kmde bir 700ml ekliyorum.ancak emin olun calismasi bile farkli hele gm in yaglarindan uzak durun derim.1lt den fazla eksiltmisti lpg ye gecince.

asil23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yahu lpg de motora ne oluyor da daha fazla yAĞ tüketiyor açıklayacak biri var mı?Kimisi daha yüksek sıcaklıkta çalısıyor diyor ama benzinde de lpgde de termostatta görünen sıcaklık aynı

volkansan

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
5 30 dan şaşmayın derim. bir kere astra h aracıma sırf araç LPG'li diye 10w 40 koydurmuştum. resmen traktöre dönmüştü araba. şuan 5w30 castrol edge kullanıyorum. çok memnunum.

deniz_serdar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yahu lpg de motora ne oluyor da daha fazla yAĞ tüketiyor açıklayacak biri var mı?Kimisi daha yüksek sıcaklıkta çalısıyor diyor ama benzinde de lpgde de termostatta görünen sıcaklık aynı

motor yanma odasında durumlar aynı değil ama :D motorun heryeri 90 derecede kalmıyor

glock

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bakımı Bosch servis Dora otomotivde yaptırdım , yağ olarak 5w 30 koydurdum yine, bosch platin LPG bujilerinden bulamadık.Ayrıca z rotlar ve ön ve arka viraj denge kol lastikleri değişti.Frenlere ve alt takımlara bakıldı. 300 TL tuttu,ayrıntılar aşağıda;

Mobil 5W 30 tam sentetik yağ 4 lt
Opel GM yağ filtresi
Bosch benzin filtresi
Bosch hava filtresi
Bosch karbonlu polen filtresi
GM çift tırnak buji 4 adet
Lemförder Z rot 2 adet
GM viraj denge kol lastiği 4 adet

vectra38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5W-30 la 10W-40 ı karşılaştırmak iyi sonuç vermez.Çünkü biri tam sentetik diğeri yarı sentetik yağdır.Ben 0W-40 mobil 1 kullanıyorum.Benim araç da Orhan abinin Astrası gibi eksiltme yapıyor.10W-40 ı hiç bir yetkili servis koymuyor bizim araçlara.