2017 Opel Astra 1.6 Edition Plus - Sedan

hakef

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yeni aldığım 2017 model Opel Astra 1.6 Edition Plus - Sedan aracıma lpg taktırmak istiyorum. en verimli ve arıza yaşatmayacak olan lpg tavsiyeniz nedir? yorumlar için şimdiden teşekkürler

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Markadan ziyaade ustalık iyi olmalı.sonunda da afr ayarı muhakkak yaptırın

Sony Z5 cihazımdan gönderildi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Subapları kontrol ettirmeden LPG işini önermem.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Konuda bahsi geçen aynı motorlu Astra Classic aracıma 12000 kmdeyken yetkili serviste Landirenzo marka tüpünü taktırmıştım. Aracım şimdi 99000 kmde halen subap değiştirmedim, bakımlarının tamamını kilometresinden önce yetkili servisinde yaptırdım ekstra olarak sadece geçen sene enjektörlerden biri bozulduğu için enjektör takımıyla regülatörü değiştirdim.. Bundan sonraki bakımda da içime sinsin diye ekstradan bobinini orijinaliyle değiştiririm sonra yola yine aynı şekilde devam.. Şu dönemde tüpün tasarrufu subap değişimine kadar hepsinin parasını amorti ediyor... Önemli olan kesinlikle iyi bir ustanın montaj yapması

Ragojin

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yeni aldığım 2017 model Opel Astra 1.6 Edition Plus - Sedan aracıma lpg taktırmak istiyorum. en verimli ve arıza yaşatmayacak olan lpg tavsiyeniz nedir? yorumlar için şimdiden teşekkürler

Merhaba, aynı araçtan bende de mevcut. Ben tam olarak yaptığımı anlatayım kararı ona göre verirsiniz.

1. 3000 km benzinde kullandım (benzin haritası oluşması ve tüm devirleri benzinde öğrenmesi için)
2. Gittim Atiker Grand taktırdım, AFR yaptırdım.
Aracım şuan 25.000 'de ve 22.000 km'dir lpg de kullanıyorum.
Herhangi bir arıza ışığı, tekleme ve sarsıntılı çalışma gibi bir durum yaşamadım.

Bu aracın ruhunu öğrenirsen zevk alabileceğin bir araç. Ben hiçbir yerde yazmayan sadece bu araca özel deneyimlerimi paylaşayım:

a. "Aracım rampalarda yığılıyor" sorusunu sormaya başlarsan, aracı yanlış kullanıyorsun. Bu aracın rampa vitesi 3 ve 4'tür. 4400-4500 devir arası vites değiştirirsen çoğu aracın peşinden gidersin. (Bu sürüş tarzı için lpg de doğru karışım mutlaka olmalı)
b. Bu söyleyeceğim başka bir yerde yoktur: Bu aracı uzun yol ekonomik verisi benzinde 5.5 lt lpgde 6.8 litre. 22.000 km'dir tüm varyasyonları denedim başka daha altını göremedim. Bu verileri ancak 105-106 km cruise control ile elde edebilirsin. Başka bir hıza sabitlersen bu veriler çok değişkenlik gösteriyor. Örneğin; 110 km CC ile 4000 km = benzinde 6.2 , lpgde 7.7. 90km'ye sabitlersen çok tüketiyor ve araç çok boğuluyor rampalarda. 90 km verisi benzinde 6.1 lpgde 7.65 lt.

Son 2 uzun yol tecrübemde her yerde bu 105 km CC olayını yapmaya çalıştım. 32 lt LPG ile 470 km yol yapılıyor. 3.14₺ lpg litre fiyatı ve yaklaşık 21 krş yapar.

Tüm bu anlattıklarım kulaktan dolma değil, bizzat yaşadığım tecrübedir. Bunların hepsi ancak ve ancak doğru lpg montajı, doğru kalibrasyon (AFR) ve yakıtı verimli LPG istasyonlarından alınarak elde edilebilir. LPG'si en iyi olan istasyonlar sırasıyla;

1- Habaş (her yerde yok ama daha iyisi de yok.)
2- Aygaz (Performans/katettiği yol orantısı ile çok iyi fakat pahalı. tercih etmiyorum)
3- PoGaz (Önceden çok kötüydü ama naptılarsa iyi olmuş, tercih etmekten çekinmem)
4- Shell (yakıtı tam bir piyango, hangi istasyonda ne ile karşılaşacağınız belli olmuyor)
5- BP (performans çok kötü, uzun mesafe için ideal)
6- Milangaz (uzun yolda litre fiyatı ucuz olduğu için genel tercihimdir. hiç problem yaşamadım)
7- Ipragaz (zorda kalırsam alırım)