2011 Astra J Gündüz Far Hatası Hk.

mmercetin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese iyi akşamlar,
Eski Astra H GTC kullancısı iken bazı nedenleren dolayı aracımı satmıştım, işlerimden dolayı bir süredir foruma giremiyordum. Akrabamın 2011 Astra J 1.4 Sport aracını aldım. Bildiğiniz gibi aracın farları halojen ampül, orjinal gündüz farları led olan far buldum. Aracıma taktırdım, soketler falan tam uydu. Ancak araç sağ ve sol gündüz far arızası veriyor. Bilgisayara bağlatıp sildik ancak hata vermeye devam ediyor. Opel yetkili servisi ile görüştüm bilgisayara bağlayarak halojen gündüz ampülünü led ile değiştirip değiştiremeyeceğimizi sordum. Servis uyumsuz olduğu için hata vereceğini ancak bir sıkıntı çıkarmayacağını iletti. Bu konuda bilgi ve tecrübelerinize istinaden bu hatayı silmenin bir yolu var mı? Ayrıca servisin dediği gibi böyle hata vererek kullansam bir sorun olur mu? Sonuçta elektrik aksamı ile ilgili olduğundan çekincelerim var. Forumda araştırdım ama ilgili konu bulamadım, bundan dolayı yeni konu açtım.

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hatayı silebilirsiniz. Role ile. İyi bir elektrikçi şart ;) Ankara’da iseniz reklam olmasın oktay Toker. Ne eder eder o sistemi orijinal yapar :)

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

mmercetin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hatayı silebilirsiniz. Role ile. İyi bir elektrikçi şart ;) Ankara’da iseniz reklam olmasın oktay Toker. Ne eder eder o sistemi orijinal yapar :)

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çok teşekkür ederim, ama İstanbul da yaşıyorum. Anladığım kadarıyla hata vermesinin bir zararı yok. Anadolu yakasında arkadaşların bildiği bir elektrikçi varsa beni yönlendireceklerdir diye umuyorum.

mmercetin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese iyi akşamlar,
Dün ilginç bir durum oldu. Gece aracı kullanırken hiç uyarı vermedi. Tahmin ediyorum sadece gündüzleri bu uyarıyı verecek. Bir süre daha bu şekilde kullanıp araştırmaya devam edeceğim.

badwet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın body control modulü patlak veya arızalı lamba kontrolu yapar, led lambaları halojen ampulden daha az akım çektiği için patlak ampul olarak görüyor ve arıza veriyor olabilir.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
araya direnç atıp çözülebilir

mmercetin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın body control modulü patlak veya arızalı lamba kontrolu yapar, led lambaları halojen ampulden daha az akım çektiği için patlak ampul olarak görüyor ve arıza veriyor olabilir.

Bende bu yüzden arıza verdiğini düşünüyordum. Ama hava kararınca kısalar yanınca uyarı vermemesi değişik geldi. Belki kısalar yanınca gücü düşürüp daha sönük yanıyor (teknik açıklamasını bilmiyorum :) ), o zaman akım düşük olduğundan uyarı vermiyor olabilir.

mmercetin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araya direnç atıp çözülebilir
Açıkçası o şekilde yapmak istemiyorum. Farı aldığım kişi daha önce de takanlar olduğunu ve hata almadıklarını söylediği için bu işe giriştim. Bilgisayara bağlayıp (halojenleri, led olarak tanımlama gibi) sorunu çözemezsek iade edip, eski farlarımı taktırmayı düşünüyorum.

yasin90

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sarı harici hata verir, çift duylu olduğu için akşam vermemesi doğal.

Kısacası beyaz istiyorsanız araya direnç şart, bu size özel bir sorun değil tüm astra j lerde böyle

tyasaxsonet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Flamanlı ampüllerle led ampüllerin dc. elektrik devresinde ohm kanunu olan I=V/R'ye istinaden elektrik devresinde gösterdiği direnç (Omaj) değerinin farklılığı yüzünden sensörler bunu patlak ampül teli olarak da algılayabilirler, diğer üyelerimizin de özellikle belirtebildiği gibi. Buna bir çare olarak led lamba devresine paralel (Şönt) direnç (Rezistör) kullanırsanız (Flamanlı dvredeki omaja yaklaştıracak) bir sıkıntı kalmayacaktır. Ancak bu paalel direncin de I=V/R'ye göre üzerindeki watt gücü değerinde sürekli güç harcayıp, bu dengelenme için gereksiz elektrik akımı çekeceği de unutulmamalıdır. Orijinal haliyle kullanmak isteseniz yine klasik (Flamanlı, halojen, vb.) yani daha düşük omajı bu dc. devresinde gösteren ampülleri kullanırsanız uyarı gösemezsiniz, veya ledli olarak bu gösterge uyarısıyla kullanmanız da ciddi bir sıkıntıyı (Sizin gereksiz bir uyarıyı almanız dışında) veya yeni arızayı oluşturamaz. Aslında kendim de bu tadilatı arabanın garanti süresi hemen bittiğinde düşünmekteydim, bunu net olarak öğrenmem çok da iyi oldu, 2013 model ('214 şubat'ta satın alınan) Renault Yeni Symbol için. Kolay gelsin.