2005 Design Edition 1.9 CDTI ve Sorular

Evo34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
otomobiltestgaraji.blogspot.com.tr
Merhaba,
2005 model, 1.9 CDTI Active Select aracımla ilgili birkaç sorum olacak. Değerli yardımlarınız için şimdiden Teşekkür ederim :D

1. Aracımı çalıştırırken ve kontağı kapatırken aşağıdaki sarı işaret birkaç saniyeliğine de olsa çıkıyor. Bunun anlamı nedir tam olarak? (Özel servis anlamadı)
IMAG22878432e.jpg

2. Kontağı açtığımda yuvarlak içine aldığım işaret sebebiyle aracımda ESP olduğunu düşünüyorum fakat bunun TCS olma ihtimalinden şüpheleniyorum. Manuel modda ani kalkışlarımda bu ışık yanıp sönerken, henüz ani bir manevrada devreye sokabilmiş değilim.
IMAG2286.jpg

3. Yağmur sensörünün varlığından emin olamıyorum. Yağmurlu havada ilk hareketi benim vermem gerekiyor. Sonrasında yağmur şiddetine vb. bağlı olarak hızı ve şiddetini otomatik ayarlıyor.(fasıla ayarından bahsetmiyorum). İlk hareketi benim verdirmem normal mi ? 2005 yılında yağmur sensörü opsiyon listesinde olabilir mi?

4. Direksiyonda soyulmalar mevcut, kaplatmayı düşünüyorum fakat eriyen direksiyon tuş takımına nasıl bir çözüm bulabiliriz uygun maliyetli ?

5. Merkezi Bilgi ekranı kaç inç'tir ve üretici firması hakkında bilgi gerekli ?

6. Klima ayar(büyük) butonuna oldukça sert basıldığında ayarlara girilebiliyor. Normal midir ? Yine aynı butondaki hassasiyet çift yönlü çalışması için mi düşünülmüş ?

7. Hız limiti uyarı sesini nasıl aktive edebiliyoruz ?

8. Araçta alarm sistemi mevcutmudur ?

9. Merkezi Bilgi ekranında ses seviyesinin şiddetini gösteren bir ibare bulunmuyor, açılabiliyormu böyle bir gösterge ayarlardan vb. ?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1. o yağdanlık bakım zamanını belirtir. bakımdan sonra bakım km ayarlanmadıysa yanar o hatta km ekranında inSP falanda yazar.
2. aracınızda esp var. 1.9 cdti'da standart diye biliyorum. arkadan salmadığı için kolay kolay yakamazsınız o işareti :)
3. yağmur sensörü aracınızda var devreye alınması için bir defa yukarıya - - işaretine getirmeniz lazım. her araçta durum böyle.
4. tuş takımından ikinci el temiz bulursanız alacaksınız tek çare o.
5. ekranın boyutunda bir bilgim yok hiç merak etmedim açıkcası :D
6. klima ayar düğmesi için klima kontrol ünitesini sökün tuşa balata spreyi sıkın düzelmesi lazım.
7 . hız uyarısının oldugundan bile şüpeliyim :D
8. araçta alarm varsa içeride lambanın orda sensör vardır iki tane.
9. ses seviye ibaresi yok sonsuz tur tuş var seviyeyi kulağa göre ayarlıyorsunuz :D

Evo34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Fatih Teşekkür ederim, birçok soruma cevap vermişsin.

HTC Incredible S cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2 bucuk sene c1'e 1 senedir c2 kasasına biniyorum ustaya götürmeden kendim halleder oldum sorunlarını :D

toGah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.togah.com
ekran vectra CID die google da aratırsanız renkli ekranları bulursunuz

Evo34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Evet, ESP'nin varlığını ani manevralarda yanıp sönmesinden ve aracı toparlamasından anlamış bulunuyorum :)
Yalnız dikkatimi çeken ESP'nin yeni araçlardaki gibi sert bir şekilde değilde, daha yumuşak bir şekilde müdahale etmesi...

Bu arada yakıt tüketimim uzun yol sayılır, 37km/h ortalaması ile 6,2lt olarak görünüyor. Bana değer güzel geldi...
C180 ile 100km hızda bastığımızda 190lara kadar geldiğimizde bariz şekilde önde oluyorum :)
IMAG2330f8476.jpg

toGah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.togah.com
ben cok c180 bıraktım arkamda :) onlara dikkat et 1.6 olanı var 1.8 olanı var.

yakıt 6,5 max genelde

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
3.20 D F30 yada E90 geçebilen varmı :) C180 1.6 156 beygir benim arabamın bile 1-2 boy önünde gidebiliyor.

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
2005 model, 1.9 CDTI Active Select aracımla ilgili birkaç sorum olacak. Değerli yardımlarınız için şimdiden Teşekkür ederim :D

1. Aracımı çalıştırırken ve kontağı kapatırken aşağıdaki sarı işaret birkaç saniyeliğine de olsa çıkıyor. Bunun anlamı nedir tam olarak? (Özel servis anlamadı)
IMAG22878432e.jpg

Bu; yağ değişim/yağ filtresi, yağ seviye/kalite sensörü değişimi gerekibilir anlamındadır. Uygun olmayan motor yağı da kullanılıyor olabilir. Kitapçığa baktım da az önce böyle bir gösterge yer almıyor..

2. Kontağı açtığımda yuvarlak içine aldığım işaret sebebiyle aracımda ESP olduğunu düşünüyorum fakat bunun TCS olma ihtimalinden şüpheleniyorum. Manuel modda ani kalkışlarımda bu ışık yanıp sönerken, henüz ani bir manevrada devreye sokabilmiş değilim.
IMAG2286.jpg

Fatih in de söylediği gibi ESP sistemini gösterir o.. Zaten TC olayını da ilk defa vectra b de gördük.. Bunun ilerisi de ESP hatta sizin araçta da olma ihtimali yüksek ki ESP+ var..Standart ESP den farklı olarak 2 değil 4 tekerleğe kadar aracın fren sistemine destek verir.

3. Yağmur sensörünün varlığından emin olamıyorum. Yağmurlu havada ilk hareketi benim vermem gerekiyor. Sonrasında yağmur şiddetine vb. bağlı olarak hızı ve şiddetini otomatik ayarlıyor.(fasıla ayarından bahsetmiyorum). İlk hareketi benim verdirmem normal mi ? 2005 yılında yağmur sensörü opsiyon listesinde olabilir mi?

Yağmur sensörü comfort vectralarda bile standarttı. Sizin aracınızda da var.. Dışarıdan ordataki dikiz aynanızın arkasına bakarsanız orada yağmur sensörü alıcısını görürsünüz..2003-2004 vectra c lerde baklava deseni gibidir o ama 05 ve üstü vectra c lerde daha küçük ve dikdörtgen şeklinde.

4. Direksiyonda soyulmalar mevcut, kaplatmayı düşünüyorum fakat eriyen direksiyon tuş takımına nasıl bir çözüm bulabiliriz uygun maliyetli ?

Direksiyon tuşlarını astra h ve 2005 model üstü vectra c parçlarıyla değiştirebilirsiniz.. Switch düğmeleri gibi tanesine 80-90 tl fiyat biçebilirler..

5. Merkezi Bilgi ekranı kaç inç'tir ve üretici firması hakkında bilgi gerekli ?

İnç olarak 4.5 olduğunu okumuştum bir yerlerde ama tam da hatırlamıyorum açıkçası...Ekran genelde siemens olur fakat açıp arkasına bakmanız gerek :D [/I]

6. Klima ayar(büyük) butonuna oldukça sert basıldığında ayarlara girilebiliyor. Normal midir ? Yine aynı butondaki hassasiyet çift yönlü çalışması için mi düşünülmüş ?

Açıkçası benim klima ayar butonu da sert ve bunun bir kusur değil doğru düşünülmüş olduğunu düşünüyorum..Yani çift yönlü klima tekerlekleri hassasiyetinde olması yanlışlıkla bile olsa yol bilgisayarı ekranından çıkılmasına sebep olacak ve trafik ya da sürüş ile ilgili bilgileri okurken dikkat dağıtmamak için dirençli yapılmış olabilir.

7. Hız limiti uyarı sesini nasıl aktif edebiliyoruz?

Bundan haberim yok varsa bile..

8. Araçta alarm sistemi mevcutmudur ?

Aracınızda (orjinal) alarmın olduğunu en kestirme radyonun sizin oturuş pozisyonunuza göre sağ tarafında kalan switchlerin üstten 1 altındaki üzerinde konumlandırılmış araçtan uzaklaşan adam figürlü bir düğme görüyorsanız anlaşılır..Yoksa yoktur zaten...Ancak sonradan takılabilir ve 400-500 tl masrafı oluyor..

9. Merkezi Bilgi ekranında ses seviyesinin şiddetini gösteren bir ibare bulunmuyor, açılabiliyormu böyle bir gösterge ayarlardan vb. ?

Sizin aracınızın modeline bağlı olarak bnm araçtan farklı ping ekran ve radyo kullanılıyor..Fakat olmalı diye biliyorum..