2005 astra h kasa aracın teklemesi sorunu

zekersin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aylarca çözüm bulamayıp sonunda kesin olarak bir usta tarafından halledilen baş belası bu arızayı ve başımdan geçenleri anlatıp bir nebze olsun aynı sorunu yaşayanları bilgilendirmek istiyorum. zira bu şikayete sahip bu ve diğer forumlarda onlarca başlık açılmakta ve insanlar yüzlerce lira para harcamakta.

eylül ayında kayseriden 2005 model h kasa elegance astrayı aldım. mersine getirdim aracı ve ertesi gün araç sadece 2000 devirde beni cama yapıştıracak şidette tekleme yapmaya başladı. sorun şu ki sadece 2000 devire gelirken tekliyordu. dolayısıyla şehir içinde sürekli devirli kullanmam gerekiyordu bu da aşırı yakıt tüketimine neden oluyordu. her şeyi geçtim 25.000 tl para verdiğiniz aracın ertesi gün 5000 tl lik arabalar gibi teklemesi insanın canını sıkıyordu. araştırmadığım internet sitesi gitmediğim yetkili ve özel servis kalmadı. en sonunda aracı çekiçlemek istedim. o kadar sinir krizi geçirmiştim düşünün. anahtarı bi gün fırlattım ve binmemeye yemin ettim.

internet sitelerinde sorunun hep egr valfinden kaynaklandığını söylüyorlardı. hatta benle aynı problemi (sadece 2000 devirde şiddetli teklemeyi) yaşayan arkadaş arızasını egr valfini değiştirerek, birkaçı da egr valfine conta attırıp iptal ettirerek giderdiğini yazıyordu. 350 - 500 tl arası bi fiyatla servis egr valfini değiştirebileceğini söyledi. sonradan öğrendim ki h kasalarda ve 2005 modellerde egr valfi böyle problem çıkaramazmış. eski tip egr değilmiş. burdan kazığı yemekten son anda kurtuldum.

daha sonra özel bi servise gittim. önce bujileri bana sormadan değiştirdi. 50 tl aldı bosch marka için. araç hala teklemeye devam etti. sonra ateşleme bobini arızalı dedi. 300 tl fiyat verdi bana. denemeden kabul etmeyeceğimi söyledim. bir tane bulup taktılar. allahtan aracı test ederken tekrar şidddetli olarak tekledi bir 300 tl'den daha kurtuldum. adam en son olarak aracın tek sorunun enjektörlerde pislik olduğunu, carbon clean yaptırmamı söyledi. sözde bunu yaptırdıktan sonra aracım düzelecekti. yaptırdım bi 60 tl verip. sonuç yine hüsran.

yetkili servise gittim. 1 saat öyle bekledim ne ilgilenen var ne soran var. sonra birisi sordu problem neydi diye, şaka gibi. durumu özetledim. motor kaputunu bile açmak için 50 tl istedi. sorunun silindir kapaklarından olabileceğini, kurum bağlamış olabileceğini en son ihtimal ise motorun komple rektefiye edilmesi gerekebileceğini söyledi. ilki için 200 tl, motor için 2000 tl fiyat önerdi.kabul etmedim ve ayrıldım ordan. içimden bildiğim tüm küfürleri de ediyordum aracı aldığım satıcıya. sonra günahını almışız orası ayrı.

başka bir özel servise daha gittim. artık hayatım özel servislerde geçiyordu resmen. son gittiğim kişi de aracın beyninin yanmış olabileceğini çıkma taktırırsak 750-800, yenisini alırsam da 1500 civarı tutacağını söyledi. bunun üstüne o kadar çok sinirlendim ki aracı 1 hafta boyunca hiç kullanmadım.

bir gün bir usta tavsiye ettiler. son çare gittik ama hiç umudum yoktu. test sürüşüne çıktık. çok ilgiliydi her türlü sorumu üşenmeden cevaplıyordu. gittiğim tüm servislerde yaşadıklarımı anlattım. teklemeyi o da hiseettikten sonra aracı nerden ve ne zaman aldığımı sordu. kayseri dedikten sonra da direk "hava basınç basınç sensörü" nden şüphelenip arıza yapıp yapmadığına bakmak üzere servise döndük. söktüler ve değişik sprey tarzı bir şeyle temizleyip kablolar arasındaki elektrimsel iletimi sağlayan tırnakların hararetten genleşebileceğini ihtimalinden dolayı tırnakları daralttılar. sensörü tekrar yerine yerleştirdikten sonra borcumu sordum. hiçbir ücret talep etmedi. işçilik bile almadı. tekleme yapana kadar bu şekilde idare etmemi eğer bir daha yaparsa sensörün değişmesi gerekebileceğini söyledi.

arcı çalıştırdım ve tam eylül 15ten beri bir kez dahi teklemedi. bu sorunu yaşayan arkadaşlar (sadece belli devirdeyken tekleme) ilk önce bu sensörü kontrol ettirirlerse hem maddi hem manevi olarak karda olabilirler. tabi ki herkesin sorunu bu şekilde giderilemeyebilir ama tutup motoru sökmeden önce silindir kapaklarını değiştirmeden önce bakmakta fayda var. ben şanslıydım ki böyle bir ustaya denk gelerek binlerce tl vermekten kurtuldum. sizin için de bu durum faydalı olursa ne mutlu bana.

Son düzenleme:

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Guzel paylasim birde sunu eklerseniz cok iyi olurdu, bu tekleme olurken aldiginiz motor ariza kodlari neydi,

Cunku belirli bir devirde yapiyor diyorsunuz ya bende tekleme vardi ama belirli bir devir degil dusuk devirde ayagimi gazdan cekmem gerekiyordu ve P0301 den baslayip silindir tekleme hatalari geliyordun tech2 ile. Sizin ariza kodlariniz neydi, boyle bir sensorde olusacak iletim hatasinda tech2; %90 o sensorle ilgili ariza ksydi girer beyne baktirdiniz mi hic. Cok onemli bir detay cunku bu teklemelerin sebebi haddinden fazla.

zekersin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@astraopc

işin ilginç yanı aracı kullanırken arıza lambası yanıyordu bi ara sönüyordu sona tekrar yanıyordu. tech cihazına bağladıklarında herhangi bir arıza kodu çıkmadığını söylediler hep. halbuki hep arıza ışığı yanıyordu. zaten götürdüğüm her servisin farklı farklı çözümler üretmesi de arıza kodu alamamalarındandı büyük bir ihtimal.

dediğim gibi araç sadece tam 2000 devirin üstüne gelirken çok şiddetli tekleme yapıyordu. kullanılamayacak düzeyde hatta. mecburen gaza yüklenmek zorunda kalıyordum. arıza ışığı yandıktan sonra da hemen stop ediyordu araç.

en sonunda bu şekilde çözüldü sorun. aracın sorununu gideren usta beyin olabilir ama en son ihtimal dedi. direk sensörü temizledikten sonra zaten anında teklemeyi kesti. ama arıza kodlarını ben bilmiyorum. ilk gittiklerim arıza gözükmüyor dediler ama ne hikmetse motoru açacaktı hepsi. ilginç bir deneyimdi açıkçası.

Son düzenleme:

Melih86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam hava basınç sensörü nün resmini çekebilirmisin

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 10:23 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 10:22 ----------

Tam olarak aracın neresinde belki kendim tamir edebilir im

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam hava basınç sensörü nün resmini çekebilirmisin

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 10:23 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 10:22 ----------

Tam olarak aracın neresinde belki kendim tamir edebilir im

0.64886500_1413822347.jpg

yeri motora göre değişir
parçada bu
mrBTEv8_maA00lEiS6HKI8g.jpg

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
0.64886500_1413822347.jpg

yeri motora göre değişir
parçada bu
mrBTEv8_maA00lEiS6HKI8g.jpg

abim bu sensörün 1.6 turbolarda ucu manifolda değilde dışarı bakacak şekilde takılmış olması normalmi? yani sanki dışardaki hava basıncını ölçüyor gibi geldi bana benim arabadaki yoksa benmi yanlış gördüm? bi tane daha var oda boğaz kelebeği öncesindeki hava borusunda turbonun basıncını ölçüyor. ama diğeri manifoldun arkasında ama ucu dışarı bakıyor sanki...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yener Senin motoru görmem lazım resim ucu dışarı derken ??? sistem olarak vakum mu bağlı?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yener Senin motoru görmem lazım resim ucu dışarı derken ??? sistem olarak vakum mu bağlı?

gördüğüm kadarıyla ucu aşağıya bakıyor ve ucuna hiçbirşey bağlı değil. bende o dış hava basıncını yani atmosfer basıncını ölçüyor diye düşünüyorum çünkü opcomla sensörlere bakarken öyle bir sensr bilgisi mevcut. mbar cinsinden gösteriyor.
ben ona bi ara bidaha bakayım dikkatlice neymiş merak ettim...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende :)