2.Vitesteki bu durum normal mi?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Ynt: 2.Vitesteki bu durum normal mi?

faruk4143 link' Alıntı:
Bahsettiğiniz olayı okuyunca sanki ben yazıyor gibi oldum. Aynı durumu yaşıyorum bende. Sadece 2de değil 3,4,5te de yapıyor gibi bende. Hızlanırken gaza birden yüklenince araba gitmiyor sanki. Ben de gaza birden yüklenmiyorum. Yedire yedire basıyorum, o zaman bir sorun olmuyor, gayet güzel hızlanıyor. Anladım ki devirsiz kullanırken yapıyor bunu. Malesef araçlarımızı biraz devirli kullanmak gerekiyor. Bundan önce Aurisim vardı. Gaza sonuna kadar bassam da belli bir ivmeyle kafasına göre hızlanıyordu. Ama Astrada sonuna kadar basınca araba çekişten düşüyor sanki. Gaza yavaş yavaş şiddet vermek lazım. Bir arkadaşta klimanın etkisinden bahsetmiş. Ona sonuna kadar katılıyorum. Klima acayip etkiliyor arabayı. Resmen zar zor hızlanıyor araba, bağırttırmazsan. Işıklardan hareket ederken klimayı kapatıyorum, sabit gideceğim hıza gelince açıyorum bende.
Klimayı biliyorum evet,klima açıkken ben de aynı farkı hissediyorum. Ancak dediğiniz gibi ben de artık gazı bu yöntemle kullanacağım.

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn kaanrevan, 1. vitesten 2. vitese 2000 devirde geçtiğinizde bu durumun olması normal diye düşünüyorum. Çünkü araç 2. vitese geçtiğinde 1500 devirin altına düşüyordur ve araçlarımız turbo olmadığı için yüksek devirlerde kullanılmalıdır.

locke1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: 2.Vitesteki bu durum normal mi?

Herkese merhaba

Son 40 bin km dir yaşadığım olay.  Nihayet birileri daha fark etti :)
Bu arabanın sanırım zayıf yanı. Düşük devirde bu sorunu yaşıyor.  Sakin kullanırken açıkçası düşük devirde gitmeyi seviyorum bende. Sessiz ve konforlu oluyor.
Yine düşük devirde güç uretememesini de normal karşılıyorum. Ama "teklemese" bari.
ևok sinir bozucu. Bende yerine göre 2800-3000 devirlerde bile hafif yapıyor.
Hele Klima açık iken daha belirgin oluyor.
Bundan önce ki hiç bir aracında böyle bir şey yaşamadım.
Bir de Turbo var iken kitaba bakılırsa 1750 dd güya full tork vermesi gerekiyor. Geçtim 2000 hatta 2500 dd de bile hissettiriyor tekleme :(

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: 2.Vitesteki bu durum normal mi?

locke link' Alıntı:
Herkese merhaba

Son 40 bin km dir yaşadığım olay.  Nihayet birileri daha fark etti :)
Bu arabanın sanırım zayıf yanı. Düşük devirde bu sorunu yaşıyor.  Sakin kullanırken açıkçası düşük devirde gitmeyi seviyorum bende. Sessiz ve konforlu oluyor.
Yine düşük devirde güç uretememesini de normal karşılıyorum. Ama "teklemese" bari.
ևok sinir bozucu. Bende yerine göre 2800-3000 devirlerde bile hafif yapıyor.
Hele Klima açık iken daha belirgin oluyor.
Bundan önce ki hiç bir aracında böyle bir şey yaşamadım.
Bir de Turbo var iken kitaba bakılırsa 1750 dd güya full tork vermesi gerekiyor. Geçtim 2000 hatta 2500 dd de bile hissettiriyor tekleme :(

1.3 cdti corsayı ilk aldığımda hatırlıyorum biryere giderken iş yerindeki arkadaşlardan 5 kişi arkaya 2 kişi öne toplam 8 kişi rampa çıkıyorduk. Ve ben daha acemiyim hatırlıyorum. Araba nasıl bir araba ise 2500 devirde 2 den 3 e aldığımda banamısın demeden hafif dik rampayı çıkıyordu. şimdi ben yaklaşık 15 gün sonra yola çıkacağım memlekete ve memleket şuan yaşadığım yer ile tam zıt bir yer. Devamlı in çık in çık rampa. Hatta arabalarda ona göre seçilir alınır orada. Opelin yeni modelleri pek yoktur, nedenini de bilmem. Bakalım orda ne yapacağım. Devrin 6000 binlerini falan görmem gerekecek bazı rampalarda. Ama bugün bakımdan sonra motoru açtığımda A16XER kodu bana nedense güven veriyor artık 4000 den aşağıda vites değiştirmiyorum. Ama bazen dediğiniz gibi ruh haliyle mi orantılı bilmiyorum ayağım gaza gitmiyor. O zaman da hemen araba tekliyor. Ancak bayanlarda problem olmuyor. Eşim alıyor arabayı 3500 devirde 4000 devirde bağırta bağırta gidiyor. Allahtan o varki araba biraz kendine geliyor. Dizellerdeki gibi kurum atıyor.:)

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kaanrevan link' Alıntı:
1.3 cdti corsayı ilk aldığımda hatırlıyorum biryere giderken iş yerindeki arkadaşlardan 5 kişi arkaya 2 kişi öne toplam 8 kişi rampa çıkıyorduk. Ve ben daha acemiyim hatırlıyorum. Araba nasıl bir araba ise 2500 devirde 2 den 3 e aldığımda banamısın demeden hafif dik rampayı çıkıyordu. Şimdi ben yaklaşık 15 gün sonra yola çıkacağım memlekete ve memleket şuan yaşadığım yer ile tam zıt bir yer. Devamlı in çık in çık rampa. Hatta arabalarda ona göre seçilir alınır orada. Opelin yeni modelleri pek yoktur, nedenini de bilmem. Bakalım orda ne yapacağım. Devrin 6000 binlerini falan görmem gerekecek bazı rampalarda. Ama bugün bakımdan sonra motoru açtığımda A16XER kodu bana nedense güven veriyor artık 4000 den aşağıda vites değiştirmiyorum. Ama bazen dediğiniz gibi ruh haliyle mi orantılı bilmiyorum ayağım gaza gitmiyor. O zaman da hemen araba tekliyor. Ancak bayanlarda problem olmuyor. Eşim alıyor arabayı 3500 devirde 4000 devirde bağırta bağırta gidiyor. Allahtan o varki araba biraz kendine geliyor. Dizellerdeki gibi kurum atıyor.:)

1.3 dizel motor yokuşta sizin benzinli motorumuzdan daha performanslıdır. Onunla kıyaslamayın bence.

O simdi asker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu kesiklikler 1.4Turboda da var eminim  walll

locke1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Ynt: 2.Vitesteki bu durum normal mi?

O simdi asker link' Alıntı:
Bu kesiklikler 1.4Turboda da var eminim  walll

Bende 1.4 t var zaten ve Servislerin başının etini yedim.  :)
Ancak sanırım durumu kabul etmek Zorunda kalacağım.

Ilk 2-3 vites belki sorun değil kalkış açısından.
Ancak 4 ve üzeri hizlanmalarda da yapıyor ve çok sinir bozucu :(

TeQuiLaS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Opel'in 1.6 115 HP'lik motoru düşük deviri sevmiyor. İlk başlarda çok garipsiyordum. Rampa yukarı çıkarken 1'den 2'ye 2500 rpm civarında çıktığımda 2. vitesteki devir doğal olarak 2000 rpm'in altına düşüyor ve tabiri caizse sanki arkadan biri arabayı çekiyormuş gibi araç askıda kalıyordu. Tüketim falan önemli değil diyip gaza abansan da gaz yemiyor. Gerçekten çok can sıkıcı bir durum.

Aradan biraz zaman geçince insan altındaki arabayı tanıyor. Sınırları, limitleri öğrenip ona göre kullanıyor. Şimdi dik yokuş çıkarken aracı 1. viteste 4000 rpm civarına çıkartıp öyle vites yükseltiyorum. Aynı şeyler gerektiğinde 2-3 ve 3-4 geçişleri için de geçerli. Düz ve aşağı eğimli yolda ise motoru ve yakıtı verimli kullanmaya özen gösteriyorum.

niko22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1,6 115 hp lik motor max torku 4000d/dk veriyor 3000 devirde de max torkun %90 ına ulaşıyor bu da aracımızı rampada veya sollamalarda 3000 devirin altına düşmeyecek şekilde sürmemiz demek.