100 puanlık bir soru

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında benim takıdığım nokta araba senin üzerine ise sorun yok ama iki kişinin üzerine ise ve sigorta sizin üzerinize değil ise yanınızda bulundurma zorunluluğu

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Her trafik ekip aracında internet imkanı olmayabilir, internet imkanı olmayan görevliler bu sorgulamayı nerede yapacaklar? Veya Allah korusun bir kazaya karıştınız, 100 de 100 haklısınız, kaza tespit tutanağı tutacaksınız, karşı taraf "sigorta poliçesini taşımıyorum, aracımın sigortası var, inanmazsan internetten araştır" derse nasıl bir tavır takınırsınız? Sonuçta herkes akıllı telefon taşımıyor ki ;)

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Her trafik ekip aracında internet imkanı olmayabilir, internet imkanı olmayan görevliler bu sorgulamayı nerede yapacaklar? Veya Allah korusun bir kazaya karıştınız, 100 de 100 haklısınız, kaza tespit tutanağı tutacaksınız, karşı taraf "sigorta poliçesini taşımıyorum, aracımın sigortası var, inanmazsan internetten araştır" derse nasıl bir tavır takınırsınız? Sonuçta herkes akıllı telefon taşımıyor ki ;)

Savaş abi sorunu kökten çözüm trafik sigortası poliçesini torpidoya koydum ☺

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Özgür, bu konu kafama takıldı. Malum, bir emekli olarak eskisi kadar yoğun bir şekilde araç kullanmıyorum, o nedenle arabanın evrakları genelde evde duruyor. Çeşitli yorumlar yapılınca kafam karıştı, internette bir araştırma yaptım, çıkan sonuç; 2013 yılında çıkan yasaya göre sigorta poliçesini araçta taşımak artık şart değilmiş. Bizler tedbiri seven, başımıza bir iş geldiğinde karşımızdakine kolayca güvenen bir karaktere sahip değiliz. O nedenle yukarıda bahsettiğim gibi, bir kaza anında karşı taraf bana belgelerini gösteremezse içime şüphe düşer :(.

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Özgür, bu konu kafama takıldı. Malum, bir emekli olarak eskisi kadar yoğun bir şekilde araç kullanmıyorum, o nedenle arabanın evrakları genelde evde duruyor. Çeşitli yorumlar yapılınca kafam karıştı, internette bir araştırma yaptım, çıkan sonuç; 2013 yılında çıkan yasaya göre sigorta poliçesini araçta taşımak artık şart değilmiş. Bizler tedbiri seven, başımıza bir iş geldiğinde karşımızdakine kolayca güvenen bir karaktere sahip değiliz. O nedenle yukarıda bahsettiğim gibi, bir kaza anında karşı taraf bana belgelerini gösteremezse içime şüphe düşer :(.

Haklısın Savaş abi ben kaza ihtimalini hiç düşünmedim
Bende sigorta poliçesini taşımak zorunda değilim diye biliyordum ama polisin söylediğinden anladığım kadarıyla araç eşimle benim adıma ve poliçede eşimin adına olduğuiçin yanımda bulundurmam gerekiyormuş
Poliçe benim adıma olsa taşımama gerek yokmuş
Polisin bana söylediği sistemde bakınca eşimin adına poliçe gözüktüğünü söylediği bende o zaman sorun yok zaten araba ikimizin adına dedim olmaz dedi sizin adınıza olmadığı için yanınızda bulunması gerekiyor dedi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Poliçe sürücü adına yapılmıyor, araca yapılıyor diye biliyorum. Şöyle ki; Belediye otobüslerinin, şoför çalıştıran taksi/dolmuşların, her çeşit (özel/resmi) makam araçlarının, askeri araçların trafik sigortası nasıl yapılıyor ki? Benim bildiğim (tabi gene yasayla oynamamışlarsa) zorunlu trafik sigortasında önemli olan araçtır, zira sigorta araç adına yapılıyor ve zorunlu olduğu için çok fazla bir şartı da yok, yani tıpkı deprem sigortasında olduğu gibi yaptırmak şart, onu kimin kullandığının önemi yok (sigortayı mal sahibi yaptırır ama evde kiracı oturabilir). Denetimlerde dikkat ettiğim kadarıyla araç ayrı sürücü ayrı ayrı sorgulanıyor. Aracın plakası üzerinden bir sorgulama yapılıyor, sürücünün (araç sahibinin değil) ehliyeti üzerinden ayrı bir sorgulama yapılıyor.
Sanırım o anda polis arkadaşın kafası biraz karışıktı.

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen önce benim ehliyetimi sorguladı sonra da ruhsatı isteyip aracı sorguladı sonra araç yeni mi diye sordu bende hayır dedim trafik sigortası gözükmüyor dedi bende imkansız olduğunu söyledim sonra eşimin adını verdi bende eşim dedim araç ikimizin üzerine dedim sonra poliçeyi istedi bende yanımda olnadığını söyledim bu seferlik bırakıyorum ama yanında bulundurman gerekiyor dedi bana da bu çok saçma geldi sanki araç kullanan herkes kendi arabasını kullanıyor ya da yanında poliçe taşıyor en basitinden kiralık araba da sadece ruhsatı veriyorlar