1.6 Ecotec Motor Yükselen Hararet ve Düşen Performans

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
neye göre 107 üst değer :confused: , Z16XEP lerde fan 113 de açıyor, yani verilen araçlar için bu değerler normal. Z16XER ve A16XER de ise 108-109 larda devreye giriyor.

Termostat bir küçük ile değiştirilebilir ama ben 8 yıldır bir kez olsun zararını görmedim , sıkışık trafikte 113 te açıyor, seyir halinde de 103 - 105 arasında dalgalanıyor.

üst değer dememin sebebi bildiğim kadarıyla termostat 92-107 arası çalışıyor. bu yüzden üst değer dedim. bir sebep daha söyleyeyim sıcak havada arabayı stop ettiğinizde kontağı açıp tekrar baktığınızda motor çalışmıyorken bir kaç dakika içerisinde sıcaklık en az 5 derece yükseliyor ve bu bana göre hiç hoş bir şey değil.sıcaklık yükseldikçe devirdaim yapılmadığı için motor içindeki su 115 derecelere varabiliyor ve basıncıda haliyle yükseliyor... bu basınç yükselmeside zamanla hortumlarda kaçağa ve patlamaya sebep olabiliyor.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
...sıcaklık yükseldikçe devirdaim yapılmadığı için motor içindeki su 115 derecelere varabiliyor ve basıncıda haliyle yükseliyor... bu basınç yükselmeside zamanla hortumlarda kaçağa ve patlamaya sebep olabiliyor.

Genleşme kabı zaten bu işe yarıyor, sistemdeki fazla basıncı tahliye eder.