1.4 TURBO LPG UYUMU

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş
Ynt: 1.4 TURBO LPG UYUMU

Çok önemli bir hatırlatmada bulunayım lpg montajı yaptırmış arkadaşlara. Lpg ile çalışan sağlıklı bir motorda arıza ışığı yanmaz. Arıza ışığını yakan, lambda (oksijen) sensörünün motordan çıkan egzost gazındaki oksijene göre sağlıklı yanmanın olmadığını tespit etmesidir. Bu durumun nedeni düzgün ayarlanmayan lpg ecusudur. Fakir veya zengin karışımla çalışan motorda ciddi sorunlar çıkar. Kesinlikle arıza ışığı normaldir yanan diyen usta bozuntularına itibar etmeden işinin ehli bir ustaya ayar yaptırınız.

ilkmat40

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

uçaktamircisi link' Alıntı:
Ben kendi görüşümü belirtmek istiyorum . şahsen %99 ihtimalle en yakın zamanda taktırmayı dusunuyorm . Hatta arastırmalarım sırasında o kadar çok ustayla görüştümki bir bir arıyorlar ne zman geliyorsun parçaları sipariş verelimmi diye :) yorumların birinde arkadaslardan birisi bahsetmiş zaten yılda 15000 km yol yapıyorsanız takın diye. aracım daha 1 haftalık olmasına ragmn 500km yol yapmısım . zevkten degil çogunluk ıhtıyactan . senede 15000 km yapılacagı varsayılırsa benzin ve lpg tuketimi arasında ki ortalama tasarruf en kötü ihtimal 20 kuruş olarak dusunulurse (ki tasarrufun daha fazla olacagı düşüncesindeyim )  3000-4000 lira gibi bir tasarruf cepte kalıcaktır. arkadasımız yine bahsetmiş ve demişki en az 2 yıl binilecekse ; dedigi gibi ortalama 3 yıl binecegini düşünüyorsan ki aracını seviyorsan bu araç tasarruflu haliyle sevilmeyecek gibi değil ; 3 yılda yapacagın kar ortalama olarak 10 000 lira civarındadır . göz ardı edilecek bir rakam degil diye düşünüyorum.  general_Not_talking general_Not_talking şu durumda yapılacak şey aracımıza ve motorumuza en uyumlu ve en uygun kiti arastırmakta fayda var, tabii seninde gözün benm gbi durmadan ibreye ve ortalamaya kayıyor ve bu yuzden aracın tadını çıkaramıyorsan hiç durma.   bravoo  

sevgili opel i kınıyorum ki ülkemize almanyadaki gibi lpg opsiyonlu satıs sunmuyor .Almanya opelden gelen ve forumdada paylasılan bir maile göre  Orada lpg li satısa sunulan araçlarla ülkemizdeki araçlar arasında tek fark çelik subaplar ve yataklar. Servis le yaptıgım görüşmeler sonucu edindigim bir bilgiye görede su an araçlarımzda mevcut olan hafif alasımlı subaplar ortalama 130 ila 150 bin km civarında bitecegi. lpg ile kullanımda motorumuzda zarar verdigimiz tek sey subapların bitmesini 50 ila 70 bin km civarına düşürüyoruz. . tekrar aynı yere geliyorum , aracı uzun süre kullanıcagını düşünüyorsan subap yakma problemiyle benzin de kullanırken de karsılasacaksın zaten . kaçınılmaz son bizleri bekliyor olacak . sonucunda çelik subaplarla degişim saglanacak ve subaplarla birdaha problem yasanmamak üzere yola devam edilecek ( tabi birazda şans işi denilebilir )  032questn  

Adamlar kendi topraklarına sattıgı araçlara lpg yi yadırgamazken bizim 5 liralık lt fiyatı olan sevgili ülkemizin sartlarında hiç ama hiç düşünmememiz bile gerekiyor aslında . Aynı performans daha az yakıt masrafı . neden elimizin tersiyle itiyoruz .

Eger subap probleminden daha farklı bir arızayla karsı karsıya kalma durumumuz var ise buyrun lutfen paylasın sevgili arkadaslar .
Ama yalnızca subap riskinden dolayı kacılıyorsa bu işten çok saçma . ; uzun yıllar binecegin bir araç ise zaten kaçınılmaz bir son bu . yakıttan tasarruf etmek varken , tüm dunyada kendine belli bir yer edinmiş bütün firmaların kullandıgı LPG ülkemizde HOR görülüyor anlamıs degilim .  

Birde Arıza ısıgı yaktıgı söylenmiş . Dogrudur karsılastıgım 1.4 t 140 hp motora sahip olan ve aracında BRC (yada ATİKER ikisinden biri tam hatırlayamıyorum ) marka kit bulunan bir arkadasım da ne yaptıysa arıza ısıgını söndüremediklerini söyledi . Ama bu problem de Landirenzo firması tarafından uygulanan ekstra bir işlem sonucunda çözülmüş durumda .

Baska Problem oldugunu düşünmüyorum . Umarımda yoktur . Varsa da tarafınızdan bilgilendirilmek mutluluk verir ama olmasınn çünkü kesin olarak karar vermiş bulunmaktayım lpg takacagım  011zaa 011zaa 011zaa

Teşekkür ederim açıklaman için..ANKARA  ևORUM SAMSUN CİVARINDA LANDİRENZO LPG TAKAN çok iyi usta tavsiyesi istiyorum..var mı bilginiz arkadaşlar..çorumda özençler brc bölge bayini duydum ama büyük ihtimal brc takmam.Landirenzo takan taktıran varsa  bilgilerini paylaşsın lütfen..

ilkmat40

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Çok önemli bir hatırlatmada bulunayım lpg montajı yaptırmış arkadaşlara. Lpg ile çalışan sağlıklı bir motorda arıza ışığı yanmaz. Arıza ışığını yakan, lambda (oksijen) sensörünün motordan çıkan egzost gazındaki oksijene göre sağlıklı yanmanın olmadığını tespit etmesidir. Bu durumun nedeni düzgün ayarlanmayan lpg ecusudur. Fakir veya zengin karışımla çalışan motorda ciddi sorunlar çıkar. Kesinlikle arıza ışığı normaldir yanan diyen usta bozuntularına itibar etmeden işinin ehli bir ustaya ayar yaptırınız.
Teşekkürler..söylediklerinizi dikkate alacağım..

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

madmax50 link' Alıntı:

Katılıyorum. Şükürler olsun benimki hiç arıza lambası yakmadı :)

uçaktamircisi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
ևok önemli bir hatırlatmada bulunayım lpg montajı yaptırmış arkadaşlara. Lpg ile çalışan sağlıklı bir motorda arıza ışığı yanmaz. Arıza ışığını yakan, lambda (oksijen) sensörünün motordan çıkan egzost gazındaki oksijene göre sağlıklı yanmanın olmadığını tespit etmesidir. Bu durumun nedeni düzgün ayarlanmayan lpg ecusudur. Fakir veya zengin karışımla çalışan motorda ciddi sorunlar çıkar. Kesinlikle arıza ışığı normaldir yanan diyen usta bozuntularına itibar etmeden işinin ehli bir ustaya ayar yaptırınız.

Landirenzoyla görüştügümde bana bir parcadan bahsettiler . bu parçayı kullanmaları gerektigini söylediler arıza ısıgı yanmaması için .sistemin bir devreyi tamamlaması gerektiğini ve bu parçayla bunu yaparak arıza ısıgının lpg yuzunden yanmasını önlediklerini söyledi. ilk basta arızayı gidermekten çok arıza  ısıgını baskıladıklarını dusundm ve bunu kendilerine belirttim . fakat görüştügüm usta ısrarla baskılama gibi bi durum olmadıgını bir çözüm oldugunu anlatmaya çalıstı . ve bu parca içinde 200 lira gibi ekstra ücret istedi .baskılamaktan çok bi çözüm olduguna dair ikna olmadıgım için montaj yaptırmadım ama bunu ögrendigim iyi oldu Tesekkurler .

uçaktamircisi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaslar bileniniz varsa İstanbuldan Landirenzo montajı için Usta tavsiye etmenizi istiyorum . farklı farklı bayilerde landirenzo için farklı farklı montaj ücretleriyle karsılasıyorum . biri 1800 lira montaj diyor digeri 2200 lira. tabi yaglama sistemi 250 tl sigorta katılım bedeli 177 tl gibi ekstra ücretler .
Ve Yaglama sistemi gereklimidir? bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa yorumlarınızı bekliyorum.

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

uçaktamircisi link' Alıntı:
Landirenzoyla görüştügümde bana bir parcadan bahsettiler . bu parçayı kullanmaları gerektigini söylediler arıza ısıgı yanmaması için .sistemin bir devreyi tamamlaması gerektiğini ve bu parçayla bunu yaparak arıza ısıgının lpg yuzunden yanmasını önlediklerini söyledi. ilk basta arızayı gidermekten çok arıza  ısıgını baskıladıklarını dusundm ve bunu kendilerine belirttim . fakat görüştügüm usta ısrarla baskılama gibi bi durum olmadıgını bir çözüm oldugunu anlatmaya çalıstı . ve bu parca içinde 200 lira gibi ekstra ücret istedi .baskılamaktan çok bi çözüm olduguna dair ikna olmadıgım için montaj yaptırmadım ama bunu ögrendigim iyi oldu Tesekkurler .

O parça olayı farklı. Bazı araçlarda yakıt basınç sensörü mevcut bagajda sağ bölmede. Sensörü kandırmak için takılmak zorunda.

uçaktamircisi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
O parça olayı farklı. Bazı araçlarda yakıt basınç sensörü mevcut bagajda sağ bölmede. Sensörü kandırmak için takılmak zorunda.

Heh işte aynende bu sensörden bahsetti :) desenize bosuna adamın günahını aldık iki dakkada .  ;D

ouzhn06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

ilkmat40 link' Alıntı:
Teşekkür ederim açıklaman için..ANKARA  ևORUM SAMSUN CİVARINDA LANDİRENZO LPG TAKAN çok iyi usta tavsiyesi istiyorum..var mı bilginiz arkadaşlar..çorumda özençler brc bölge bayini duydum ama büyük ihtimal brc takmam.Landirenzo takan taktıran varsa  bilgilerini paylaşsın lütfen..
pm gonderdim ankara için. :)