1.4 T Astra J p0299 hatasi

grkt

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Herkese tekrar merhabalar,

Tüm süreci tamamlamış bulunmaktayım. Bana buradan yardımcı olan herkese çok teşekkürker öncelikle. P0299 hatası alan tüm araçlarda olduğu gibi turbonun içerisinde ufak bir çatlağımız mevcut. Diğer kullanıcıların paylaşımında belirttiği gibi genellikle de hep aynı yerden çatlama problemi yaşanıyor. Görselde de görebilirsiniz.
20210326_162628fc2c75bc0551bc25.jpg

Gelelim bu işin maliyetine. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki güvenebileceğiniz bir ustanız varsa çok şanslısınız. İnternet üzerinden tüm komple turbo siparişi verebilirsiniz. Geçen hafta yaşanan kur atağından dolayı 200-250TL daha fiyatlar yukarıya çıktı. 3900 gibi bir fiyata parçayı alsanız, sanayide 500-750TL arasında bu iş için işçilik ücreti veriyorsunuz. Yani 4500-5000TL gibi bir fiyata bu işi bitirebilirsiniz. Tabii bu dediğim normal şartlar altında. Benim araçta Turbo da yağ kaçağı da bulunmasından dolayı aşağıdaki parçalarda değişiklikler yapıldı.
-Turbo soğutucu giriş çıkış rekor
-Turbo yağ borusu
-Oring
-Soğutucu geri dönüş borusu
-Turbo soğutma su borusu
-Turbo geri dönüş borusu
-Üst kapak contası kalın

Turbonun tamamının dışında bu parçalarda 2.000TL ye yakın tuttu. Bu arada benim çok güvenebileceğim bir usta olmamasından dolayı aracı mecburi olarak yetkili servise götürmek durumunda kaldım. Toplam 7.500TL vererek bu işlemi bitirmiş oldum. Şu anda güzelcene soğuk suyumu içiyorum :) Zor bir dönemde bu işin başıma gelmesi oldukça üzüntü verici. Araç ortalama 1 hafta boyunca serviste kaldı. Parça tedarikleri vs... Anlayacağınız çok sıkıntılı bir süreç.

Geçirdiğim bu deneyimi sizinle de paylaşmak istedim.

Not: Araçlarınızı zamanında bakımını yaptırmaya, özellikle Motul veya Liqui Moly yağ kullanımına özen gösteriniz. Bir önemli husus daha var. Aracı düşük devir kullanırken, aniden çok fazla sıkıştırmaya çalışmayınız. Yani düşük devirden aniden yüksek devire çekmeye çalışmak araç için oldukça sıkıntılı bir durum. Aracı çalıştırdığınızda hemen yola koyulmayınız, bir 30 saniye çalıştıktan sonra haraket ediniz. Aracı şehir içinde kullandıktan sonra, park ettikten sonra 45 saniye rolantide, şehirler arası kullanım gerçekleştirdiğinizde 1.5-2 dakika rolantide motoru çalıştırmayı özen gösteriniz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: omeroz ve Mtunc

Furkanbulus

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Şuanda aynı konudan muzdaribim 2012 1.4t sport astra
bi kaç defa sıkıştırınca lütfen servise götürün uyarısı verdi P0299 arızası yani
usta görür görmes manifoldda çatlak vardır değişicek dedi manifold değiştikten sonra sorun devam ettimi ?

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
bi kaç defa sıkıştırınca lütfen servise götürün uyarısı verdi P0299 arızası yani
usta görür görmes manifoldda çatlak vardır değişicek dedi manifold değiştikten sonra sorun devam ettimi ?
Değişir se düzelir sadece manifoldu bulup yenileyin komple yenilemeyin

• Beğen
Tepkiler: Furkanbulus

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Dogrudur manifoldu degistirerek sorunu cozebilirsiniz

Furkanbulus

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Dogrudur manifoldu degistirerek sorunu cozebilirsiniz
manifoldu değiştirdim düzeldi sıkıntı kalmadı 3600 e maloldu

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
2 yil once komple turba 2750 liraydi 1000 tlye degistirmistim manifoldu iscilik dahil

Furkanbulus

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
2 yil once komple turba 2750 liraydi 1000 tlye degistirmistim manifoldu iscilik dahil

şuan komple 10-12 civarı ama normaldir abi 2 sene önce arabanın fiyatıda 3 te biri kadardı

• Beğen
Tepkiler: Zafer715

alperklc

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Üstad ben 2013 1.4t cosmo sedan sahibiyim 4 yıldır bu sorunla uğraşıyorum. İlk arıza kodunu aldığımda turbocuya yönlendirdiler. manifold çatlak dedi. orjinal dersen turbo ile değişmesi gerekiyor yoksa manifold yan sanayi ürün olarak değişicek dedi. turbo maliyetli olduğu için manifold değişsin dedim. 1000 tl artı işçilik sorunu hallettik.bir sene sonra tekrar aynı arızayı aldım. başka bir turbo ustasına götürdüm. takılan manifold kelebeğimi ne deniyor bilmiyorum o tam basmadığı için kaçırıyormuş. tekrar yeni yan sanayi manifold takıldı.1500 tl işçilikle. sorun bitti dedim 1 sene geçti yine yaz ayına gelip klima ile motoru sıkıştırınca aynı arızayı verdi. Tekrar aynı ustaya götürdüm söktü baktı bu sefer turboda bi kapak varmış onun ayarı bozulmuş. turbo revize işlem derken 2000 tl daha. şimdi tekrar aynı arızayı verdi. kafayı bozdum turbosuyla manifolduyla bir hepsini değiştirecem. Arabamdan soğudum mu kesinlikle hayır. Gücü ile performansı ile bugüne kadar beni tatmin etmiş bir araba sonuçta bu kadar ağır bir kasayı seri kalksın isteyip sıkıştırırsan bir yerlerden patlak verecek. yani uzun lafın kısası manifoltuda değiştirsen turboyu revizede etsen yorumlarda bir ustamın dediği gibi ya arabayı sakin kullanacaksın yada bu arıza bedeline her sene açık olacaksın. manifold sıcaktan çatlıyor orjinali baya gitti ama değim gibi ben çok araştırdım sonradan takılan manifoldlar orjinal değil ve orjinali gibi olmuyor en iyi ihtimal 2 sene sonra tekrar çatlama yapar diyorlar ve hiç bir usta garanti vermiyor (1 ay bile).
Buda benim başımdan geçen bir olaydı.herkese hayırlı günler.

• Beğen
Tepkiler: Furkanbulus