1.4 lt 140 hp çekiş sorunu

toso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar, son günlerde iki kez başıma geldi bu sorun.
Aracımda hareket halinde ve 1. vitesteyken aniden gaza yüklendiğimde sanki debriyaj balatasında sorun varmış gibi motor deli gibi bağırıyor ama hızlanma olmuyor. Usturuplu gaza basınca  bir sorun yok, diğer viteslerde gaz pedalını kökleyince de sorun yok.
Geçen gün dik bir yokuşta araba sollarken oldu, gazdan ayağımı çekip tekrar yavaşça basıncı artırdım, solladığım adam da pis pis sırıttı  " bu ne len böyle, gitmiyo mu araban" gibilerinden  31agryyy . İyice kıl oldum...
Elektronik kalkış tork kontrolü (EDC) ile ilgili bir durum mu yoksa başka bir sorun mu var motorda bilmiyorum. Eğer EDC sistemi buna sebep oluyorsa çok tehlikeli bi durum. İhtiyacın olduğunda kullanamayacaksan bu gücü, ne anlamı var yahu...
Bu durumla karşılaşan var mı acaba???

Ekleme: Bu olay olurken gösterge panelinde herhangi bir uyarı ışığı da çıkmıyor...

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.4 lt 140 hp çekiş sorunu

anlattıgınız durum bana EDC den kaynaklanıyor gibi geldi. debriyaj baskı balatadan kaynaklansa genel anlamda çekişten düşer araç. benim de başıma ara sıra geliyor. ancak ilk viteste gaza fazla yüklenmeden hemen ikinci vitese atıyorum. zaten arac 2. viteste de yeterince cabuk hızlanıyor

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1. viteste gaza ne zaman fazla yüklensem sonuç aynı; araç turbonunda etkisiyle patinaj çekiyor ve yol tutuş sistemlerinin ikazları yanıyor, bu her zaman böyle oluyor ve aksi şekilde motorun devirlenip hızın artmaması aktarmada kaçak olduğunu yani balataların sıyırdığını gösteriyor.

Aynı sorun olduğunda aracın patinaj çekip çekmediğine emin olun.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
1. viteste gaza ne zaman fazla yüklensem sonuç aynı; araç turbonunda etkisiyle patinaj çekiyor ve yol tutuş sistemlerinin ikazları yanıyor, bu her zaman böyle oluyor ve aksi şekilde motorun devirlenip hızın artmaması aktarmada kaçak olduğunu yani balataların sıyırdığını gösteriyor.

hiç başıma gelmedi desem ama kaldırırken bahsediyorsanız o ayrı ama 1. viteste devir kaç olursa olsun  dip gaz yapsam bile araç iyi bir şekilde hızlanmasına karşın patinaja düşmüyor bugün eğimli bir yolda 3000 devir civarı kalktım araç feci patinaja düştü  ama ne ekranda bir ışık ne bir patinaj kesme hiç biri olmadı kalkması için gaz kesip debriyaj salmam gerekti (eğim fazlaydı) bu çekiş kontrol nasıl çalışıyor bir çözsem

comodor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

büyük ihtimal baskı balatada sorun var motor devrinde sorun yok hızlanmıyorsa motordaki gücü şanzımana aktaramıyor bununda tek sebebi baskı balatanın son demlerini yaşadığını gösteriyor

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
[quote author=Tolga KARACA link=topic=2281.msg46914#msg46914 date=1316204983]

hiç başıma gelmedi desem ama kaldırırken bahsediyorsanız o ayrı ama 1. viteste devir kaç olursa olsun  dip gaz yapsam bile araç iyi bir şekilde hızlanmasına karşın patinaja düşmüyor bugün eğimli bir yolda 3000 devir civarı kalktım araç feci patinaja düştü  ama ne ekranda bir ışık ne bir patinaj kesme hiç biri olmadı kalkması için gaz kesip debriyaj salmam gerekti (eğim fazlaydı) bu çekiş kontrol nasıl çalışıyor bir çözsem
[/quote]

Bende kesin anlayamadım ama son nesil çekiş kontrol sistemlerinde sistemin eskiye göre daha esnek tepkiler verebildiği açıklanıyordu kimi modellerde, belki Astra da da benzer şekildedir; gereksiz anlardaki patinajda işe yarıyordur, biraz acımasız bir sürüş stilim olsa muhtemelen şimdiye sistemi anlamış olurdum.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yaşadığımız bir tecrübe üzerine söylüyorum eğer aracınız ilk kalkışlarda yüklendiğinizde deviri yükseltip hareket etmiyorsa, hareket ettikten sonra bu sıkıntı yoksa, sakin kalkış veya vites değişimlerinde kavrama noktanız normalse debriyaj balatanız yağlanmış olabilir. Tabi kesinlikle bundandır değil, sadece bir ihtimal.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim bildiği kadarıyla bu durumun EDC ile alakası yok. EDC araç vitesteyken (ve debriyaja da basmıyorken) araca gaz vermezseniz motorun stop etmesini engelleyen bir sistem. Bu sistem motorun çalışmaya devam etmesi için gereken minimum gaz miktarını hesaplayarak siz gaza basmasanız bile motora belirli bir miktarda gaz verir. Dolayısıyla siz gaza yüklendiğinizde bu sistemin devreye girmesi için hiçbir sebep yok. Zaten bu yüzden adı elektronik kalkış torku kontrol sistemi: Aracı kaldırırken gaza yeterince basmazsanız, araç kendisi motora yeterli miktarda gaz verir.

EDC diyen arkadaşlar TC ile karıştırmış olabilirler belki. TC de aracın patinaj yaptığını algılayıp motora giden gazı kesen bir sistem benim bildiğim kadarıyla. Ama siz motor bağırmasına rağmen araç gitmiyor demişsiniz, bana da sorun baskı balatada gibi geldi o yüzden.

toso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xylent link' Alıntı:
Benim bildiği kadarıyla bu durumun EDC ile alakası yok. EDC araç vitesteyken (ve debriyaja da basmıyorken) araca gaz vermezseniz motorun stop etmesini engelleyen bir sistem. Bu sistem motorun çalışmaya devam etmesi için gereken minimum gaz miktarını hesaplayarak siz gaza basmasanız bile motora belirli bir miktarda gaz verir. Dolayısıyla siz gaza yüklendiğinizde bu sistemin devreye girmesi için hiçbir sebep yok. Zaten bu yüzden adı elektronik kalkış torku kontrol sistemi: Aracı kaldırırken gaza yeterince basmazsanız, araç kendisi motora yeterli miktarda gaz verir.

EDC diyen arkadaşlar TC ile karıştırmış olabilirler belki. TC de aracın patinaj yaptığını algılayıp motora giden gazı kesen bir sistem benim bildiğim kadarıyla. Ama siz motor bağırmasına rağmen araç gitmiyor demişsiniz, bana da sorun baskı balatada gibi geldi o yüzden.

Evet, EDC ile ilgili verdiğiniz bilgiyi forumda birkaç yerde daha okumuştum. ancak bildiğim kadarıyla motorun stop etmesini engelleyen otomatik jigle. Çünkü, 98 model vectramda da ayağımı gazdan çekince stop etmezdi araç, az bir gazla hareket etmeye devam ederdi. O zamanlar sorduğumda otomatik jigleden kaynaklandığını söylemişlerdi. 98 vectrada da zaten ABS dışında herhangi bir güvenlik sistemi de yoktu :) Ancak bahsettiğim sorunun olduğu anlarda herhangi bir uyarı ışığının yanmaması da bu sistemlerden kaynaklanmadığını gösteriyor sanırım.

İşin garibi aracım 16000 km de şu an ve bunun ancak 2000-3000 km si şehir içidir. Zaten yokuşta kalkış destek sistemi var yokuşlarda zorlamadan kalkıyorum. Öyle sert de kullanmam arabayı ama...

Umarım baskı balata değildir, bildiğim kadarıyla kullanıcı kusuruna giriyor ve garantiden de değişmiyor.

toso

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Yaşadığımız bir tecrübe üzerine söylüyorum eğer aracınız ilk kalkışlarda yüklendiğinizde deviri yükseltip hareket etmiyorsa, hareket ettikten sonra bu sıkıntı yoksa, sakin kalkış veya vites değişimlerinde kavrama noktanız normalse debriyaj balatanız yağlanmış olabilir. Tabi kesinlikle bundandır değil, sadece bir ihtimal.

Sayın eketen, aynen bahsettiğiniz gibi semptomlar... Bu yağlanma olayı nedir, biraz daha bilgi verebilir misiniz acaba? Baskı Balata değişimi gerekmekte mi?