1.3 Ecoflexin performansı ve ASTRA J değerlendirmesi

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com
Degerli arkadaslar,

Dun gece saat 12.00 gibi duramadım ve aracımı opelsizasla forumu için sınırlarımı da zorlayarak test etme kararı aldım. ֖zellikle hızlanma, yol sesi, rüzgar sesi, viraja sert giriş, fren sistemi ve direksiyonun sertleşmesi konularında gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. yeni araç alacak arkadaşlar için önemli bilgi olduğunu düşünüyorum:

ARKADAşLAR L֜TFEN SİZ DE BENİM GİBİ LİMİTLERİNİZİ ZORLAMAYIN

Test Tarihi: 25 Mart 2011
Test Yeri: Haramidere- Beylikdüzü-B.ևekmece-Mimarsinan yol hattı....
Testin yoğunlaştığı mevki: Beylikdüzünden Büyükcekmeceye inen E-5'in virajlı kısmı ( T֜YAP- TV KULESİ- MEzarlık önün)
Aracın KM'si: 770 km SPORT paket
Yakıt Durumu: 1/4 depo
Ses  ve Klima Sistemi: Kapalı
Yolcu: Yok

֖zetle:
1: Fren Sistemi: Fren sistemi çok ani frenlemelerde müthiş tepki veriyor… özellikle arka tekerlerde de diskin olması ve araçlarımızdaki farklı güvenlik önlemleri hemen devreye giriyor.

2: Surus Anında Manevra: Yol üzerinde bulunan çukurlara düşmemek için sert manevralarla (boş yolda) aracı yokladım. Bir şeritten diğer şeride araç savrulmadan geçebiliyor.. araçta flexride olmamasına rağmen agresif bir sürüş hissi veriyor… tepkime süper, direksiyon kontrolü harika.

3. Hızlanma: aracı duz yol’da 1700-3000 devir arasındaki hızlanması çok tatmin edici…. B.çekmeceden- TV kulesine çıkan yolda (ki çok uzun, virajlı ve dik bir yokuştur) 60 km hızdan yokusun başlamasıyla birlikte 160 km hıza ulaştım..(korktum ve yavasladım)….

4. Yol Sesi: lastikler Bridgestone… kesinlikle yol sesi yok… farklı asfalt koşullarında aracın içine ses gelmiyor….

5. Ruzgar Sesi: sadece sol ön konsolun kelebek camı kısmında hafif bir ses geliyor ama ruzgarlıydı hava. Onun dışında kapılardan kesinlikle ses gelmiyor… kalörifer peteklerinden de ruzgar sesi gelmiyor.. sanırım 2011’lerde bu durum iyileştirilmiş

6- Viraja sert giriş: TV kulesinden mezarlığın altına sarkan virajlı yolda hızlanarak virajlara fazla fren yapmadan girdim. Araç kesinlikle şerit değiştirmiyor (kendi sınırlarımı zorladım) ancak sert bir virajda kontrolü kaybediyordum….. o sırada ESP Plus devreye girmedi… gostergede herhangi bir uyarı işareti yanmadı..(belki girmiştir ama çok korktum- ama opelsizasla için değer). Bunun dışında araç virajlara girişlerde çok güvenilir. Aracın içinde insan hiç sağa sola eğilmez mi, hiç G etkisini hissetmez mi?

7-Direksiyonun sertleşmesi: Corsa’mda ilk zamanlar direksiyon, hızlanmayla birlikte, çok çabuk sertleşiyordu… daha sonraları ya ben alıştım ya da direksiyon kutusu arızasına bağlı olarak bu ozellik kayboldu bilmiyorum… ama benim astranın direksiyonu bekledigim kadar sertleşmiyor… sanki biraz hızlanırken yeteri kadar sertleşmiyormuş gibi geliyor bana.

8- Yakıt Tüketimi: aracı agresif kullandığım için yakıt tüketimini ölçemedim.. amacım da yakıt tuketimini degerlendirmek degildi. Ancak özellikle kalkışlarda ve rampalarda fazla yakıyor gibi geldi… onun dışında aracımın 850 km’de ortalama yakıt tuketimi 5,8 ( %70 şİ, %30 şD)

sevgiler

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.3 Ecoflexin performansı

teşekkürler sn trk_187 bu güzel test için ve yorumlarınız için
dizel 1.3 kullanıcısı olarak bahsettiğiniz konuların tamamına katılıyorum

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

bu arada aracın en onemli kusuru bence saga ve sola donuslerde gorus açısının yuksek derecede kısıtlanıyor alması. simdi resimleri ekliyorum...

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

işte resimler
img2011032600074.jpg

img2011032600066.jpg

ilk resim sola dönerken çekilmiştir.

S

salihcaglayan

Bilgi Girilmemiş

trk_187 link' Alıntı:
5. Ruzgar Sesi: sadece sol ön konsolun kelebek camı kısmında hafif bir ses geliyor ama ruzgarlıydı hava. Onun dışında kapılardan kesinlikle ses gelmiyor… kalörifer peteklerinden de ruzgar sesi gelmiyor.. sanırım 2011’lerde bu durum iyileştirilmiş

6- Viraja sert giriş: TV kulesinden mezarlığın altına sarkan virajlı yolda hızlanarak virajlara fazla fren yapmadan girdim. Araç kesinlikle şerit değiştirmiyor (kendi sınırlarımı zorladım) ancak sert bir virajda kontrolü kaybediyordum….. o sırada ESP Plus devreye girmedi… gostergede herhangi bir uyarı işareti yanmadı..(belki girmiştir ama çok korktum- ama opelsizasla için değer). Bunun dışında araç virajlara girişlerde çok güvenilir. Aracın içinde insan hiç sağa sola eğilmez mi, hiç G etkisini hissetmez mi?

7-Direksiyonun sertleşmesi: Corsa’mda ilk zamanlar direksiyon, hızlanmayla birlikte, çok çabuk sertleşiyordu… daha sonraları ya ben alıştım ya da direksiyon kutusu arızasına bağlı olarak bu ozellik kayboldu bilmiyorum… ama benim astranın direksiyonu bekledigim kadar sertleşmiyor… sanki biraz hızlanırken yeteri kadar sertleşmiyormuş gibi geliyor bana.

Güzel paylaşım teşekkürler.
Bir kaç şeyde ben eklemek isterim müsadenizle.
Viraja sert girişi bende çok denedim çok iyi. Geçenlerde bakayım şöyle abartı bir hızda şerit değiştirme  deneyim dedim hızım 170 idi en şağdan sola o hızla ani bir geçiş yaptım. Sonuç mükemmel araçta önden kayma , denge kaybı hiçbir sıkıntılı durum yok.
Yol tutuşuyla ilgili ikinci bir testim daha olmuştu ana yoldan köprü üstüne çıkılan ara yolda 100-110-120 km hız yaptım direksiyon yaklaşık 90derece cevrilmiş durumdaydı en son 120 de önden bıraktı araç demekki okadar zorlamamak gerekiyormuş :D ;)
Rüzgar sesi sizin şansınıza öyle gelmiş yada daha kulağınıza ilişmiyor aracın heyecanından, benim araçta 2011 ,yüksek hızda saçlarım oynuyacak gibi hissediyorum aracın içinde. :D
Direksiyonun performansı gayet iyi bence.
Son olarak baktığımıza zaman bunlar genel astra j değerlendirmesi sanki :D ;) Ecoflexle bir alakası yok bir iki madde dışında. :)

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com
Ynt: 1.3 Ecoflexin performansı ve ASTRA J değerlendirmesi

bu arada kesinlikle 160 km hızda araçta ruzgar sesi yok. sadece sol on konsolde hafif bir ses geliyordu. ses sistemi de açık degildi... kesinlikle rahatsız edici bir ses degil....(not: aracın kalörifer ızgaraları kapalı- dışarıdan hava girişi kapalı....)

S

salihcaglayan

Bilgi Girilmemiş

Benim arabada 120 km yi geçtikten sonra bariz rüzgar sesi başlıyor. 160-200 arasın rüzgar sesinden motorun sesi duyulmuyor.

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

AllahAllah, o zaman çok şanslıyım.... gerçekten ses yok....

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende de aynı durum aşırı bir rüzgar sesi yok beni rahatsız etmiyor
anca biraz eğilim kulağımı yanaştırınca duyuyorum