0 KM araçta Boya Koruma, Motor Koruma vb. ile ilgili düşünceleriniz?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Aracı nasipse temmuzun ilk haftası teslim alacağım. Ancak hiç aklımda yokken sonax ı aradım ve kafam iyice karıştı.

Aslında boya koruma neden yapılır nedir çok da ilgilenmiyorum. Olmasa da olur diyordum hala diyorum. Ancak Sonax taki arkadaş bana 0 KM araçta eskiden MUM olurdu şimdi WAX var eğer onları tam temizlemezlerse ki temizlemiyorlarmış :D güneşte bu madde aracın verniğini de alıyormuş. Bu tabiki tam anlamıyla doğru olmayabilir. Müşteri çekmek için elbette birşeyler söylüyorlar ancak doğruluk payının olduğu kısımlarda olabilir. 290 lira fiyat verdi. Ve saydı motor koruma boya koruma döşeme koruma. Bunlar nedir? Yeni araç için nasıl bir uygulama yapılır ki bunlara? Bilginiz varmı?

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 0 KM araçta Boya Koruma, Motor Koruma vb. ile ilgili düşünceleriniz?

benim önerim sadece boya koruma için fiyat alın. Diger korumaların çok anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Boya koruma önemli gerçekten

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Boya koruma yapılması gereken öncelikli araçlar sıfır araçlardır zaten :)
çünkü fabrikadan çıkmış yeni araç dış etmenlere; yağ, kir, çamur, güneş, kuş pisliği gibi boyaya
zarar verecek maddelere maruz kalır ki bunların önüne geçmek için boya koruma denilen işlem uygulanır
Boya koruma boyanın üzerinde milimetrik bir katman oluşturarak boyayı adeta bu dış etmenlere karşı bir siper vazifesi görür
Tabi boya korumayı da gerçekten bu işi düzgün yaptıranlara uygulatmakta fayda var..
Döşeme koruma ise görünürde hiçbir şey yok gibi görünsede toz, kir ya da döşemeye herhangi bir şey döküldüğünde
silinmesini yüzeye işlemesini engelliyor ve iyi yapıldıysa koruma oranı çok yüksek
Döşeme korumasız daha çok toz ve kir tutar döşemeler. Motor korumayı tavsiye etmiyorum daha çok toz topluyo ve yağlı yağlı oluyor
motor korumadan ziyade her aracı yıkattığınızda nemli bir bez ile motorun görünen kısımlarını silerek koruma ve temizlik elde edebilirsiniz
kısacası önemsiz görünse de yeni araca boya koruma mutlaka şart..

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Nasıl yani?

Araç üzerinde wax (cila) ile geliyorsa Sonax'a götürmenin mantığı yok zaten. Araçlarımız mum kaplı geliyor ve satın alındıktan sonra, mum bayi tarafından temizleniyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu koruyucu kalın katmanı çıkartırken aracın fırça ile yıkanmaması. Mum çıkartan petrol bazlı ürünlerle çıkartılabilir. Bayi ile görüşürseniz bunu uygularlar. Ama üzerine gidilmezse malesef fırçayı basarlar, sonra da size boya koruma hediyesi verirler.

Boya Koruma dediğimiz olay aracın dış etkenlere karşı Wax yada Sealant (doğal cila - sentetik cila) ile korunması olayıdır. 0 Km. haresiz ve çiziksiz araca uygulanacak olan sadece ciladır, makinalık bir işi yoktur. Şayet üzerinde hare yoksa...

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

thejazz link' Alıntı:
Nasıl yani?

Araç üzerinde wax (cila) ile geliyorsa Sonax'a götürmenin mantığı yok zaten. Araçlarımız mum kaplı geliyor ve satın alındıktan sonra, mum bayi tarafından temizleniyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu koruyucu kalın katmanı çıkartırken aracın fırça ile yıkanmaması. Mum çıkartan petrol bazlı ürünlerle çıkartılabilir. Bayi ile görüşürseniz bunu uygularlar. Ama üzerine gidilmezse malesef fırçayı basarlar, sonra da size boya koruma hediyesi verirler.

Boya Koruma dediğimiz olay aracın dış etkenlere karşı Wax yada Sealant (doğal cila - sentetik cila) ile korunması olayıdır. 0 Km. haresiz ve çiziksiz araca uygulanacak olan sadece ciladır, makinalık bir işi yoktur. Şayet üzerinde hare yoksa...

+ 140
:)

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

O zaman buradan şu çıkıyor. Boya koruma mutlaka yaptırılmalıdır.

Ayrıca aracın üzerinde mum var dediniz. Bu konuda net bilgi varmı? Yani tüm bayiler gelen sıfır km araçlardaki mum tabakasını temizliyormu? Eğer öyle ise dediğiniz gibi ise bayiye bundan haberdar olduğumuzu ve dikkatli bir şekilde uygulanmasını isteyebiliriz diye düşünüyorum. doğru mu anladım?

Tüm cevaplar için de teşekkürler arkadaşlar...

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kaanrevan link' Alıntı:
O zaman buradan şu çıkıyor. Boya koruma mutlaka yaptırılmalıdır.

Ayrıca aracın üzerinde mum var dediniz. Bu konuda net bilgi varmı? Yani tüm bayiler gelen sıfır km araçlardaki mum tabakasını temizliyormu? Eğer öyle ise dediğiniz gibi ise bayiye bundan haberdar olduğumuzu ve dikkatli bir şekilde uygulanmasını isteyebiliriz diye düşünüyorum. doğru mu anladım?

Tüm cevaplar için de teşekkürler arkadaşlar...
Evet tüm araçlarda mum oluyor, çizilme tozlanma vs. yi önlemek amaçlı
bu arada hocam bugün Çorlu'da edition gördüm bir tane siyah araç :)

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

Araçlarını 0 km olarak bayiden alan arkadaşlar, sizler nerede yaptırdınız Boya korumayı? Serviste mi ? Yoksa hemen ilk 500 km de başka bir Sonax Ziebart vb. gibi bakım merkezlerinde mi? Fiyat bilgisini de paylaşırsanız çok sevinirim. En azından belirleyici olabilir. Teşekkürler.

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben kendim yapıyorum. Satın aldığımda da ısrarla aracın üzerindeki mumun solüsyonla çıkarılmasını rica ettim. 0 Km. araca yapılması gereken de güzelce yıkayıp temizledikten sonra zeminin cilaya  uygun(herhangi bir aşındırıcı kullanmadan) hale getirilip (Pre-Wax cleaner, isopropil alkol gibi) cila uygulanmasıdır. Nano, Wax ya da Sealant olsun, işlem aynı. Kendiniz ilgilenebiliyorsanız bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Detay merkezinde yaptıracaksanız Sonax, Meguiar's, Ziebart, Swisswax alternatifler.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

Valla ben kendim yapabileceğimi sanmıyorum. El becerisi ve sabır isteyen bir durum sonuçda öyle değil mi? Pek sabırlı değilim açıkcası. Bir de bilmediğim bir işi yaparken kesin yanlış yaparım birşeyleri ve herşey berbat olur. Moralim bozulur terler akmaya başlar vucudumdan. :D Yaşadım çünkü önceden biliyorum. Ben bulaşmıyım hiç...  Belki ilerde...