yumuşak ve erken tepki veren bir fren için?

beydeba08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar.

yeni araçların frenlerine dikat etmişseniz frene basınca hemen yavaşlama durma noktasına gelmektedir araç.

ancak benim astra f 97 model aracımın freni oldukça sert olduğundan hem pedala fazlaca kuvvet uygulamak durumunda kalıyorum, hem de diğer araçlar kadar erken tepki vermeyip durmayacakmışım hissine kapılmama neden oluyor.

aracımın ön fren disklerini şu linktekiyle değiştirsem aracın frenleri yumuşar mı acaba?
http://www.opelgm.com/index.php?do=catalog/product&pid=19

ya da farklı neler yapmam gerek.

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
çok komple bir konu.sadece diskle olacak şey değil.
fren merkezi ve ana sistemle ilgili aslında.
ama daha iyi disk ve balatalar, yenilenmiş fren yağı, çelik fren hortumları bu durumu iyileştirebilir.

beydeba08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fren yağının ömrü nedir acaba.2.5 yıldır değişmedi öncesini bilmiyorum.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
fren çok teferruatlı bir kou arkadaşında dediği gibi sadece diskle bitmez.frenlerinde hava olabilir.fren merkezinde sorun olabilir.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim F kasaların frenleri biraz zayıf. Genel olarak senin anlattığın gibi. duramayacakmış hissi verir ama durur :)
Ben geçenlerde arka kampanaları açtırdım tinerle yıkattım ayar yaptırdım ve taktım frenler biraz daha iyi oldu. muhtemelen sendede aynı sorun vardır bir baktır.

asil23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra a nın frenlerinden memnun değilim.belki benim araçta srun var ama yüksek hızda sert fren yaptıgımda pedala sert davrandıgımda sanki birşeyler parçalanacak gibi hissediyorum.
fren disklerinin boyutları da bence ufak. 256mm.. astra g 280 mm

caliman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben vectra a ile 150 160 la giderken freni koydugumda sanki fren şişiyor bonfile gibi etkisiz oluyor gibi bir imaj var.

bunun sebebi kaliper olabilir calibralarımda da benzer sorun vardı kaliperin içindeki pistonların segmanları eskiyo veya karıncalanıyor bu da hidroliğin itilememesini saglıyor sonucta frenler kötü tutuyor bu arabalarda böyle diyene de inanmayın fren yagını her sene değiştirin suyu emer çünkü

beydeba08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arka kampanaları temizlettim güzelce temizledi takı usta sağolsun.ancak o durmayacak hissi garip bir duygu.korku verici.diskleri ve fren hidroliğini dğiştireceğim ay başından sonra.şimdilik elimden gelen bu:)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
simdi fren pedali sert ama fren yumusk hissi veriyorsa balatalardan,kampana veya disklerden veya fren pistonlarindan kaynaklanan sorun olabilir buda fren pistonlarinin sikismasindandir bakmak lazim,birde yeni frende yapar yani tam aynalara alismamasindan..
diger hatada sudur fren pedali mesafesi kisadir ama sert tutma yoktur burda fren güclendiricisi bozuktur(booster)