Yüksek Rolanti Hızı

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen hafta İstanbul'dan Antalya tarafına geçtik. Öğle saatlerinde Antalya'ya girince aracın termometresi dışarıda 48 dereceleri gösteriyordu. Bu arada durduğum ışıklarda fark ettim ki rolanti hızı aracın 1000 d/d üzerinde. Temizlik mi acaba dedim ama değil o gün ve sonraki günler sıcaklık 40 derece üstüyken hep bu şekilde çalıştı. Klima performansını artırmak için diye düşündüm ama değil. Klimayı kapatınca da aynı şekildeydi. Daha ilginci araç ilk çalıştığında motor işletme sıcaklığına gelmeden rolantisini yükseltmiyordu. Araç resmen jiklesi çekili Reno 9 gibi geziyordu.

Bir arıza olmadığını düşünüyorum ama aracın neden böyle yaptığını da merak ettim. 40 derece üstünde buna şahit olan veya nedenini bilen var mıdır?

YunusÇelebi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: YÜKSEK ROLANTİ HIZI

Bende bir kaç sefer ailemizde olan Honda Civic kullanırken öyle sorun yaşadım hemen dikkatimi çekti stop edip tekrar çalıştırdığımda düzelmişti. Sanki araca boştayken gaz pedalına basıyormuşsun gibi bir durum. Bilen biri çıkar umarım.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yüksek Rolanti Hızı

ben de 2 yıldır dizel kullanıyorum ve çok uzun yol yaparım ama bahsettiğiniz problem
ile karşılaşmadım ama benzer problem yaşayan vardı forumda diye hatırlıyorum

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ecoflexler tüketim ekonomisi adına düşürlmüş rölanti düzeyine sahipler, yüksek hava sıcaklığı dizel motorda güç kaybına neden olacağından işletim sistemi rölantiyi yükseltiyor olabilir çok sıcak havalarda.

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben sorun diye bakmamıştım olaya ama sorun olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sürekli Adana, Antalya, Muğla gibi sıcak güney illerimizde yaşayan arkadaşlar böyle bir şey yaşadılar mı acaba en çok onu merak ediyorum. Keşke videoya çekseydim servisi de inandırmak zorunda kalmazdım o zaman.

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracınız dizel ve 2012. Servisten bilgi aldıgım kadarıyla dizel araçlarda klima problemi ( rolantide ve klima açıkken arac sallantı yapıyor) nedeniyle 2012 model dizel araçların bazılarında rolanti ayarı yüksek yapılmaya başlanmış. Belki bu olabilir gibime geliyor

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dinojasie link' Alıntı:
Aracınız dizel ve 2012. Servisten bilgi aldıgım kadarıyla dizel araçlarda klima problemi ( rolantide ve klima açıkken arac sallantı yapıyor) nedeniyle 2012 model dizel araçların bazılarında rolanti ayarı yüksek yapılmaya başlanmış. Belki bu olabilir gibime geliyor

Normalde rolantide bir sorun yoktu yüksek sıcaklıkta bu durum oldu ayrıca o sallanma olayı yani devrin yukarı aşağı 10-20 sn dalgalanması olayı bir kaç kez oldu aldığımdan beri (15-20 gün)
.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Burock3427 link' Alıntı:
Ben sorun diye bakmamıştım olaya ama sorun olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sürekli Adana, Antalya, Muğla gibi sıcak güney illerimizde yaşayan arkadaşlar böyle bir şey yaşadılar mı acaba en çok onu merak ediyorum. Keşke videoya çekseydim servisi de inandırmak zorunda kalmazdım o zaman.

Araç sadece çok sıcaklarda yapıyorsa ve kullanım kalitesini düşüren bir durum değilse neden sorun olarak algılansın ki..

Bazı araçlarda klimayı / güç çeken aksesuarları açınca rölanti devrinin yükselmesi gibi araç tarafından yapılan bir işlemdir bence.

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracınıza son zamanlarda serviste güncellenme yapıldımı

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dinojasie link' Alıntı: