Yol bilgisayarı ve gerçek tüketim farkı.

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Aracımda yol bilgisayarında görülen harcanan yakıt miktarı ile aldığım yakıt arasında 10% luk bir fark oluyor. 30 litre harcandı görünüyor ama ben 33-34 litre yakıt alıyorum. Bu fark neden kaynaklanıyor, önemli olmasada düzeltmenin yolu varmı?

Herkese teşekkürler.

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlk defa yol bilgisayarının yanlış okuduğunu duydum.hatanız olmasın_?

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha dün doldurdum yakıtı. 33.6 litre yakıt almışım ancak 30 litre lik harcama yaptığım yazıyordu.

Aslında şu soruma yanıt bulursam muhtemelen cevabıda bulacağım, Corsa araçların yol bilgisayarında yakılan litreyi, ortalama litre hesabına göremi hesaplıyor yoksa o anki kullanımıma göremi. Çünkü yol bilgisayarım 3.8 litre ortalama yakıt harcaması gösterirken ben biraz sert kullanım yapmıştım. 6.5 -7 litrenin altında olmaması gerekiyordu ancak uzun kilometreler boyunca ortalama yakıtımı hiç sıfırlamadığımdan 3.8 lik harcamamam 3.9 a çıktı.

Şimdi bu hesaba göre bakacak olursak bilgisayar ortalama yakıt tüketimini baz alıyor ki daha fazla yakıt gösteriyor depoda.

erdem/astra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opel servisi yol bilgisayarı değerlerine güvenmeyin diyor. bunu bana opel odak servisi dedi. doğruyu göstermez yakıtta dedi

loopus_0618

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
harcanan yakıt benim aracımda ortalama tüketime göre degil gaza basmanıza göre degişiyor.abanttan ankaraya dönerken cankurtaran dan inerken 5.vites gaza basmadan baya bi gidiliyo orayı bilen bilir ordan inerken hiç artmadı tüketim ama çok bastıgın zaman daha çabuk artıyo

bimmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yol bilgisayarı ortalama bir bilgi verir. kesin değildir.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarı aslında yanılmıyor verdiği bilgiler matematiksel olduğu için şaşmaz.
Ancak aracın ölçüm yaptığı sırada içindeki yakıt ile sonradan aldığınız yakıt miktarı aynı olmadığı için aslında siz yanılmış oluyosunuz.
Şöyle özetleyim, herhangi bir pompadan yakıtı doldurup tabanca atıp pompayı çıkarttırdığınızda araçta 49 litre yakıt olduğunu düşünelim.
Araç bu 49 litreye göre harcan ve ortalama tüketim hesanına girer.
20 litre harcamışım diyorsa doğrudur. Sonra depoyu doldurduğunuz pompacı tabanca atınca doldurmaya devam ederse araca 22 litre yakıt doldurabilir.
Burdaki %10 luk farkın açıklaması budur işte:)