yokuşta park sorunu

ahtamara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Foruma ilk sorumu soruyorum umarım bana ve diğer arkadaşlara faydalı olur.

Aracım 2010 model Astra H 1.6 Essentia Konfor paket Easytronic 5900 km de. Araçta yokuş kalkış desteği var ama olmasaydı daha mı kontrollü olurdu bilemiyorum. Problem şu :

Diyelimki yokuş bir yolda park etmem gerekiyor. Geri veya ileri farketmiyor. Park edeceğim yerde önümde ve arkamda başka araçlar bulunmakta yani park edeceğim yere anca sığacağım. Aracımın yönü yokuş aşşağı diyelim. Park edeceğim yeri biraz geçip geri geri yokuş yukarı gelip park edeceğim yere gireceğim. Yokuş yukarı gelmeden önce durup frene basıyorum ve vitesi geriye alıyorum. Bu arada yokuş kalkış desteği devereye giriyor ve freni kilitliyor. Ben ayağımı frenden çekip gaza dokununca yokuş kalkış desteği devre dışı kalıyor. Buraya kadar herşey güzel. Ancak yokuş kalkış desteği devreden çıkmasına rağmen ve gaza dokunmama rağmen araç hareket etmiyor aksine öne doğru kaçırmaya başlıyor. Bu sefer gaza biraz daha yükleniyorum fakat o zamanda sanırım robot debriyajı bir anda kaldırıyor ve araç hızlı bir şekilde geri hareket ediyor. Yani burdaki sıkıntı robutun debriyajı benim işstediğim şekilde değilde kafasına göre kaldırması. Neyse, araç hızlı bir şekilde hareket edince arkadaki park halinde olan araca vurmamak için telaşa kapılıyorum ve frene basmak zorunda kalıyorum. Aynı şeyleri tekrarlayınca yine aynı problem ortaya çıkıyor. Yani yokuş yolda park etmek neredeyse imkansız. Kimi zaman düz yolda bile oluyor problem.

Bu durum yokuş yukarı kalkarken de aynı şekilde. Aracı biraz yukarı alacağım diyelim. Ayağımı frenden çekip gaza doukunca yokuş kalkış desteği devre dışı kalıyor ancak gaza basmama rağmen sistem debriyajı kaldırmadığı için araç geri kayıyor. Bu sefer gaza biraz daha yüklenince araç bir anda ileri hareket ediyor. Bu da öndeki araca dokundurma riski doğuruyor.

Araç manuel debriyajlı olsa ben yarım debriyaj yaparak ve debriyaj ile gaz hassasiyetini kendim ayarlayarak ileri geri kaçırmdan park ederim ama sistem benim yerime debriyaja basınca gaz ile debriyaj hassasiyeti birbirini tutmuyor. Hele yokuşta park ederken kan ter içinde kalıyorum.

Bu durum debriyaj kalibrasyonu ile çözülür mü? Veya başka bir çözümü olabilir mi? Bu problem 15 gün önce adlığım ve henüz yaşına girmemiş aracı satmama neden olacak gibi.

Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ne yazikki bu problem var ama dikkat ederseniz tamamen durup frene sert basar iseniz kakis desdegi devreye giriyor...ben bu durumlarda frene sert degil hafif basarak kullaniyorum veya cok dik ise frene yine hafif basip el frenini desdegini kullaniyorum geri gidislerde ve problem olmuyor yani alisma meselesi..

hasanustun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
frenden ayagınızı cektıkten sonra gaza hemen basmayın. yokus kalkıs destegı aracı bır sure tutsun.bu esnada gaza yavas bır sekılde basın.yokus kalkıs destegı olmasaydı ondekı yada arkadakı araca vurma ıhtımalınız daha cok olurdu.ben herhangı bır sorun yasamıyorum.belkı de Selim abının dedıgı gıbı alısma meselesı

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hmm ilginç bir detaymış, paylaşım için teşekkürler..

ahtamara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
frenden ayagınızı cektıkten sonra gaza hemen basmayın. yokus kalkıs destegı aracı bır sure tutsun.bu esnada gaza yavas bır sekılde basın.yokus kalkıs destegı olmasaydı ondekı yada arkadakı araca vurma ıhtımalınız daha cok olurdu.ben herhangı bır sorun yasamıyorum.belkı de Selim abının dedıgı gıbı alısma meselesı

Aslında şuan düşündümde problem yokuş kalkış desteğinden kaynaklanmıyor. Bu desteğin olması güzel birşey. Fakat, ben ilk kalkarken gaza bastığım halde, aracın deviri 2000 i bulmasına rağmen sistem sanırım debriyajı hala kaldırmamış olmasından kaynaklanıyor. Dolayısı ile debriyaj kalkmadığı için yokuşta öne veya arkaya kaçırmalar oluyor. Ben isterdim ki gaza hafif dokununca bile arabayı milim oynatabileyim ama yokuş yukarı aracı minimum 20-30 cm oynatabiliyorsunuz malesef.

Bütün easytronic kullanıcıları bu sorunu yaşıyor mu acaba merak ediyorum?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında şuan düşündümde problem yokuş kalkış desteğinden kaynaklanmıyor. Bu desteğin olması güzel birşey. Fakat, ben ilk kalkarken gaza bastığım halde, aracın deviri 2000 i bulmasına rağmen sistem sanırım debriyajı hala kaldırmamış olmasından kaynaklanıyor. Dolayısı ile debriyaj kalkmadığı için yokuşta öne veya arkaya kaçırmalar oluyor. Ben isterdim ki gaza hafif dokununca bile arabayı milim oynatabileyim ama yokuş yukarı aracı minimum 20-30 cm oynatabiliyorsunuz malesef.

Bütün easytronic kullanıcıları bu sorunu yaşıyor mu acaba merak ediyorum?
Senin dedigini zaten anladik :D
o takviye kilitlemesinden kurtulana kadar gaza yüklenmek zorunda kaliyorsun bu da park girisi zorluyor insani zaten bende onun icin o problemden kurtulmanin yolunu anlattim..yani destek takviyeyi kullanmamak icin frene cok degil araba kaymacak sekilde frene basarsan takviye girmiyor..problemde olmuyor

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu Opel EasyTronic araclarda manuel secenegi yok mu?
Manuel secenegi olmasi halinde Multitronic mi deniyor?

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu Opel EasyTronic araclarda manuel secenegi yok mu?
Manuel secenegi olmasi halinde Multitronic mi deniyor?
Tiptronic olarak geçiyor sistem.Farklı markalar farklı şekilde isimlendiriyor.