Yokuşta Kalkış Desteği İkazı

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yokuşta Kalkış Desteği İkazı

astraowner link' Alıntı:
hiç bir işaret görünmüyor yazı bütün ekranda çıkıyor silecek suyu seviyesi az uyarısı gibi

Silecek deposunu hep tamamladığım için bu uyarı bende var mı yok mu bilemedim henüz.

ekoli06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
hiç bir işaret görünmüyor yazı bütün ekranda çıkıyor silecek suyu seviyesi az uyarısı gibi

O zaman bende kesin uyarı çıkmıyor.

serocan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benim araçta dizel abenim araçta bu yazı çıkmıyor. sistem devre iken zaten fren sertleşiyor

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sistem aktif olduğunda fren sertleşiyor demişsiniz.Bunu hissetmeniz için fren pedalını sabit kuvvetle basmayıp daha da büyük bir kuvvet ile basıyor olmanız lazım.Sistem devreye girsin diye mi daha fazla basıyorsunuz.
Ben bugün bir eğimde denedim, frene aracı sabit tutacak kadar basmama rağmen sistem devreye girdi.Hatta sistem devreye girdiğinde arkada hafif bir ses duydum.
Daha sonra pedala basma ile ilgisi olabilir mi diye pedala basma kuvvetimi değiştirdim, arada pedal da bir tıkırtı hissettim ama ilişkiyi tam çözemedim.

saint2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Mesajı toparlayayım isterseniz....

1) Uyarı, Kilometre ve devir göstergesinin de bulunduğu,  başka uyarıların da çıktığı kırmızı ekranda görünüyor ve "yokuşta kalkış desteği aktif" şeklinde uyarı veriyor.
2) Uyarı, siz fren yapıp durduğunuz zaman ortaya çıkıp herhalde 3-4 saniye kadar görünüyor. Kısaca aracı yokuşta kaldıracağız zaman bu durumdan haberiniz oluyor.
3) Ben kısaca freni bırakmama olarak tarif ettiğim durumun gene 3 saniye kadar sürdüğünü belirteyim.
4) Yukarıda yazdıklarım aracımda olmaktadır. 2011 1.4 T Cosmo araca sahibim.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Sistem aktif olduğunda fren sertleşiyor demişsiniz.Bunu hissetmeniz için fren pedalını sabit kuvvetle basmayıp daha da büyük bir kuvvet ile basıyor olmanız lazım.Sistem devreye girsin diye mi daha fazla basıyorsunuz.
Ben bugün bir eğimde denedim, frene aracı sabit tutacak kadar basmama rağmen sistem devreye girdi.Hatta sistem devreye girdiğinde arkada hafif bir ses duydum.
Daha sonra pedala basma ile ilgisi olabilir mi diye pedala basma kuvvetimi değiştirdim, arada pedal da bir tıkırtı hissettim ama ilişkiyi tam çözemedim.

pedal sertleşmesi diye pedalın direnç gösterdiği noktanın (balata diske otomatik olarak yapıştırıldığı için) yukarı çıkmasından bahsediliyor sanırım. Aynı tıkırtı bende de var tık tık tık diye

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar bugün yaptığım kazayı -biber gazının etkisiyle net olarak hatırlayamıyorum- yokuş kalkış sistemiyle el frenini karıştırdığımdan yapmış olabilirim; bir kez daha y.k. sistemi devredeyken ayağımı frenden çekmiş, araç hareket etmeyince o anki dalgınlıkla el frenini çekili sanıp boş bulunmuştum, frene basma gereği duymamıştım ancak yokuşta kalkış sistemi devreden çıkıp araç bir süre sonra eğimde hareket edincede paniklemiştim.

Keşke aracımda sistemin devrede olduğu hem sesli hem görsel olarak uyarıya sahip olsaymış, düşününce akla gelmeyen bir detay ama sizlerin de bu yanılgıya düşmeleri olası.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dün serviste iken tanıştığım elektrik ustası ile hill holder ikazı meselesini konuştum.Opel de genel olarak prosedürün şöyle işlediğini söyledi.Belli şasi numarası aralığındaki araçlarda bu görülebilir, sonrasında görülmeyebilir.Eğer olması gereken seride görünmüyorsa, bir sonraki yazılım güncellemesi içine dahil edebilirler.Fakat kullanıcıdan gelen isteğe göre hiç yazılım güncellemesi yapıldığını görmemiş.Örnek olarak da astra H larde emniyet kemeri ikazı için sesli uyarı olmadığını, bunu da hiç yazılım ile düzeltmediklerini söyledi.

Bence de sistem devrede olup olmadığını bilmek çok önemli, sistem bana yardım maksadı ile bile olsa benim kontrollerime karışıyorsa bunu en iyisi sesli bir şekilde bana bildirmeli.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Önceden hill holder uyarısı olmasa ne olur ki diyordum ancak bu sistemi dediğim gibi farketmediğiniz anlarda aracın el freniyle durduğunu sanıp ayağınızı frenden çekebiliyorsunuz, dünkü biber gazı şokunda da muhtemelen benzer hatayı yaptım ve araç içinden çıktıktan bir süre sonra hareket edip arkadaki araca çarptı..

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Bence de sistem devrede olup olmadığını bilmek çok önemli, sistem bana yardım maksadı ile bile olsa benim kontrollerime karışıyorsa bunu en iyisi sesli bir şekilde bana bildirmeli.

Katılıyorum. Bazı araçlarda olup bazı araçlarda olmaması bu özelliğin sonradan bir nedenden kaldırıldığını gösteriyor. Ben buna anlam veremiyorum. Başka bir anlamadığım nokta ise eğer bu özellik gerçekten yazılımdan sonradan kaldırıldıysa o zaman aracında şu anda bu özellik olan fakat yazılım güncellemesi yapan arkadaşların da bu özelliği kaybetmesi gerekir. Veya tersine bu özellik sonradan eklendiyse bu özellik aracında olmayan arkadaşlar yazılım güncellemesi yaptığında bu özelliği kullanabilmeleri gerekir. Opel'in ne biçim bir yazılım yönetim sistemi var ben anlamış değilim.