Yetkılı servisler neden gereksız yere bukadar pahalı ?

muratsahh

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla savaş abi sende haklısın :) dun ıkı rot bası degıstırdım orjınal gm nın tanesı 60 tl den 120 tl 50 ısclık 170 verdım cıktım sımdı netten bakıyorum orjınal rot bası tanesı en fazla 40 tl ben verdım 60 :) ıscılık sozde 50 ama 90 a geldı :) ustamda cok duzgun bırı ısını ehlı .. cumartesı gene ordayım bu konuya bı acıklık getırıcem :) ama cevabı abı muhtemeln yan sanayı olucak ....

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla savaş abi sende haklısın :) dun ıkı rot bası degıstırdım orjınal gm nın tanesı 60 tl den 120 tl 50 ısclık 170 verdım cıktım sımdı netten bakıyorum orjınal rot bası tanesı en fazla 40 tl ben verdım 60 :) ıscılık sozde 50 ama 90 a geldı :) ustamda cok duzgun bırı ısını ehlı .. cumartesı gene ordayım bu konuya bı acıklık getırıcem :) ama cevabı abı muhtemeln yan sanayı olucak ....

yetkili olsun özel olsun parçayı servisten almak hata zira adam hertürlü ondan da para kazanacaktır ...
parça tedariğini yapabileceğiniz bür sürü başka kanal var ...en kolayı internek üzerinden mesela ...
http://www.opelparcalari.com/ ben bu siteyi kullanıyorum genelde bi de otostart var alışveriş yaptığım bi sıkıntı ile karşılaşmadım ....
değiştireceğiniz parça neyse onu dışardan alın işçilik konusunda anlaşın onu ödeyin...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Zaten burada asıl eleştiri konusu olan merdiven altı tabir edilen, her marka aracın herşeyini yaparım (aslında yapamayan) diye ortalığa çıkan çok bilmişlerdir.

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
hangisi

40 yildir araba sahibi biri olarak dusuncelerim;
Yetkili servislerin pahali olmalari daha kaliteli hizmet verdikleri icin degildir. Sadece maliyetleri yuksek oldugu ve daha fazla kar etmek istedikleri icindir.

Yetkili servislerde kalifiye usta bulma sansi pek azdir. Iyi ustalar yuksek ucret alirlar, servisler de onlari tercih etmez.

Iyi ustalar genellikle kendi tamir atelyelerini acarlar..

Garanti sureleri icinde servislere tahammul edilebilir ama sonrasinda uzak durmakda yarar vardir.

Gelismis ulkelerde servislerin bir calisma prensibi vardir, sikayetleriniz ciddiye alinir. Fazla para alirlar ama hakkinizi teslim ederler. Bizde ise muhatab bile bulamazsiniz tum garantiler lafda kalir. Fazla odediginiz ile kalirsiniz.

Sanayilerde cok akilli ve tecrubeli ustalar vardir. Dogru yeri bulur ve arabanizda olup bitenleri yakindan izlerseniz coluk cocugu aracinizin yanina sokmaz orasini burasini kurcalamasina izin vermez ve gerekli y. parcalari eskilerini gorerek kendiniz alirsaniz sorun yasamaz ve en iyi hizmeti en ucuza alirsiniz..

Bazi servislerde sizden eski diye soktukleri yeni parcalari baskalarina tekrar sattilari da olmustur, olabilmektedir.

Bazi servisler isi ciddiye alabildigi gibi bazilari dingonun ahiri gibidir.
Aracinizin yanina yaklasamadiginiz gibi ne olup bittigini de goremezsiniz..

Tabii 5 parmagin besi de bir degildir sozunu aklimizdan cikarmadan her iki kesimde de istisnalarin olabilecegini hatirimizda tutalim..

muratsahh

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sururi abi tecrubelerını aktardıgın ıcın tesekkur ederız.

fluminense

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yetkili servisin verdiği garanti sebebiyle fiyatının özel servisin iki katı olmasını tartışıyoruz sizin yazdığınızı anlayamadım hem evet bu para yetkili servise verilir diyorsunuz hem de ben trigeri özel serviste değiştirdim diyorsunuz. yani özel servisten garanti alarak ekstra bir ödeme ile mi değiştirdiniz trigeri?

izmir'de özel servise gidiyorum çok memnunum teşekkürler bir sorun yaşarsam sizinkini değerlendiririm.
ben izmirde yetkili servisten fiyat aldım,çok para istediler..sonra dost tavsiyesi üzerine ata sanayide özel bir servise gittim,gel zaman git zaman adamlarla ahbap olduk..çok da iyi insanlar,işlerini de iyi yapıyorlar..ama yapılan işe garanti yok,alınan parçanın montaj kitapçığına da parçaları kendisi aldı yazıyorlar..tamam samimiyiz ama,bi nevi garantiye alıyorlar kendilerini..ekstra bi ödeme yaparak özelde parça garantisi yaptırıldığını duymadım hiç..
sanırım yanlış anladınız,ben 2 yıldır Denizlide yaşıyorum,aynı işlem için burdan fiyat aldığımda çok fark olmadığını görerek üzüldüğümü söyledim..neyse demek istediğim buradaki yetkili servis genel olarak değerlendirilenlerin içerisine katılmamalı..güler yüz,iyi işçilik vs ne ararsanız mevcut..

Son düzenleme:

ogen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer yetkili servise gitmek istemiyorssanız. Sanayi sitelerindeki ustaları çok iyi bilmeniz gerekiyor. Öncelikle şunu bilin sanayi sitelerindeki tek bir tamirhane herşeyden anlamaz
Örneğin elektirik işinizmi var o işin ustasına götürmelisiniz.
Veya klimayla ilgili sorununuzmu var ustasına götürmelisiniz.
Fren ise frenciye, rotbalans ise lastikçiye, kaporta ise kaportacıya böyle uzar gider yani sanayiden en iyi biçimde faydalanmak istiyorsanız öncelikle sonunuzun kaynağını bilmelisiniz bunun içinde kullandığınız aracı çok iyi bilmelisiniz.

Eğer araçtan anlamam diyorsanız doğru Yetkili servise.

Diyelimki sorunu biliyorsunuz fakat nereye götüreceğinizden emin değilsiniz.
Sorununuzla ilgili malzeme satan birkaç yere gidin ve onlara usta sorun onlar size yardımcı olacaktır.
Bundan sonra giderek tecrübeniz artacaktır ve hangi sorunda nereye gideceğinizi öğreneceksiniz.

Hatta araba markanız değişse bile gideceğiniz yerler değişmeyecektir.
8 senedir Ümraniye oto sanayiye gidiyorum baya bir tecrübem oldu. Fakat yeri geldimi yetkili serviside kullanıyorum. Sanayinin yapamayacağı şeylerde var.

axlR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar daha 3 aylık opelciyim.3 arabam oldu biri vw transporter. ve hala mevcut.yetkili servisede girdim özel servisede. corsamı aldıktan sonra bi bakım yaptırmadım.yaptırmak için 6-7 özel servis buna ek olarak yetkili servis gezdim.ayrıca izmir karabağlar sanayiiye çok yakın bir yerde ikamet ediyorum.savaş beye hak vermemek mümkün değil.bende ahım şahım para kazanan biri değilim ancak insan sevdiği bişeye değer veriyor. merdiven altı yerlerin durumu malum.yani eğer buna karşı çıkan varsa ya sanayiye gitmedi ya da bilmiyorum.evet ilk arabam kartal dı. o zaman çok gittim sanayiye.zatn lpg ayarına verdiğim parayı ben unuttum sayamadım artık.bi türlü ayar tutturamadık buna ek olarak da diğer yürüyen parçalardaki ayar sorunu..şimdi corsam var bayadır servis geziyorum.aslında bir çok özel servisin şu sanayi dükkanlarından farkı yok.sol ön taraftan stabil yollarda ses geliyordu.adam dedi dreksiyon pompası revize olcak.ne kadar dedim 300 dedi.bu adam özel servis. bu gün ilk defa bir yetkili servise gittim korka korka.ama arkadaşlar sizin anlattıklarınızdan eser yok.ustabaşı ile arabaya bindik adam tek tek söyledi sorunları.ve dedi ki 4 kalem yaptırman gerekn var ama dedi ilk önce 2 kalemi yaptır.sonra ötekileri neden erken değiştirttin diye küfür etme arkamdan dedi.bi kaç bişey yaptırdım artı o seside yaptırttım on bin bakım dahil 250 tl tuttu ve bomba ses direksiyon pompasından değil..bilenler bilir sanayide en az 5-6 saat sürer yapması.o süre zarfında artık zaman geçmez.burda geçtim bi kadın sanki restorandaymış gibi çay kahve ikramı internet falan...son olarak da fiyat aldım triger zincir+volant+baskı balata+on bin bakım+rotil+on bin bakım+işçilik 2000tl civarı.özel servis te 1800 lira vermişti.hiç değilse 2 yıl garanti için değmez mi?

axlR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bunları opel için yazdım.ayrıca izmirde VW nin özel servisleri daha ii çalsıyor gibi.transporterin devir daim pompası bozulmuştu ödemişin dağlık alanlarında yani merkezden 170 km falan uzakta bayramın 2.günü adamlara tek telefonda dükkan açtırıp 40 tl servis ücretiyle oraya getirttim.opel de yetkili servis sıcak duruyor bana.hiç değilse yarın mahkemeye gittinde elinde fatura oluyor.(özay gönlümden gelsin:fişinide al mustafa ali) :D