yeni boya koruma yapılan araç için ne yapılabilir.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hüseyin abicim aracı her yıkamada kesinlikle çizmeden yıkamaya çalışmak gerekli.. Aynı zamanda mümkünse MF eldiven ve çift kova yöntemi kullanılmalı.. Sana boya korumayı ve wax'ı çözmeyecek bir şampuan tavsiye ederim Meg'in sarı şampuanı güzel diyor arkadaşlar..
Ayrıca her yıkamanın ardından da mutlaka Ultimate Quick Detailer ile temizliği yap.. Biraz daha vakit geçin 1 ay kadar sonra belki wax'ını yenileriz belkide sen sıvı bir wax ile devam edersin..
İbo, Cengiz in link verdiği şampuanımı kast ediyosun sarı derken?
Birde şu çift kova olayını şampuanla nası yapacaz eccük anlatsana ;)
şampuanı köpürtünce 1 kova durulama suyu yetmiyor :D

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İbo, Cengiz in link verdiği şampuanımı kast ediyosun sarı derken?
Birde şu çift kova olayını şampuanla nası yapacaz eccük anlatsana ;)
şampuanı köpürtünce 1 kova durulama suyu yetmiyor :D

Bu aslında detailing işinin ana hattını oluşturan "yıkama" aşamasının en önemli konusu.. Sonuç olarak sıfır bir verniğe sahip olan araç ne kadar geç bir süre içerisinde harelenirse bizim için o kadar iyi..

Aracı çizmeden yıkamanın benim bildiğim yollarından bir tanesi "Çift Kova Yöntemi" peki adı "Yöntemi-Methodu" kadar cafcaflı olan bu olayın aslı astarı nedir??

Basit bir mantığı var arkadaşlar ama inanılmaz faydalı bir yöntem..

Aracımızda en çok çizik genellikle bilinçsizce yıkadığımız zaman oluşur.

Peki bu nasıl olur?

Araba yüzeyine yapışmış toz ve çamur parçacıkları yıkama esnasında süngerinize veya yıkama eldiveninize bulaşır.

Tek bir kova içerisine daldırılan bu eldivenden dökülen partiküller her yıkama esnasında eldiven yardımı ile tekrar araç yüzeyine ulaşır ve yıkama esnasında dairesel çiziklerin kaçınılmaz olmasına neden olur.

Yani aynı kovadaki sudan tekrar yıkama eldiveni ya da süngere bulaşan toz ve çamur zerrecikleri kısa zamanda bol çizikli mat bir boyanız olmasına neden olur.

Eğer siz yıkama esnasında iki adet kova kullanırsanız bu kovalardan birine şampuanlı suyunuzu diğerine ise duru su koyarak ve aracın üzerinden aldığınız kirli sünger veya eldiveni herdefasında duru suda durularsanız partiküller duru suyun dibinde kalır ve aracı yıkadığınız şampuanlı suyunuz hep temiz kalır..

Yani sünger veya eldiveni temiz suda durula sonra yine temiz bir şampuanlı su ile aracı yıka sonra yine kirli sünger veya eldiveni duru suda durula gibi gibi.. silsile olayı yani.. :)

Aynı zamanda yıkamalarınızı sünger yerine mikrofiber yıkama eldivenleri ile yapmalısınız. Sünger içerisine hapsolan zerreler aslında gidiyor gibi görünsede bir katman altta birikirler ve siz bastırdığınızda boyanızda çizikler meydana getiriler..

Bu konuda sıvacı süngeri kullananlar da varmış ben hiç denemedim.. Deneyimi olanlar paylaşırsa sevinirim..

En güvenli method ise Grid Guard'lı kovalar kullanmak böylece dibe biriken kirlere eldiveni sürme şansınız kalmaz

oda şöyle bişi

grit_guard1.jpg

iyi yardırdık alpaçionanana abi :rakir:

Son düzenleme:

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İbo şu durumda 2 değil 3 kovaya ihtiyacımız var demektir :D
Birine şampuanlı su, diğerine süngeri yada eldiveni durulama suyu, 3. ye ise aracı durulama suyu koymamız gerekecek :D
Yada şundan alcaz bitane;
http://www.gelalalim.com/urun_detay.asp?id=2299

içine şampuanı cilayı doldurup köpüğü sıkacaz, ondan sonra kalanını 2 kova ile halledecez :)

Ben sıvacı süngeri kullanıyorum, suyun içine daldırıncada şöyle sağa sola sallayı derinlemesine duruluyorum. Kovanın dibinde gerçekten kum tanecikleri oluyor. Dibinde 5 cm su kaldımı süngeri daldırmam kovayı dökerim.
Ama kova ile yıkama yapan arkadaşlara tavsiyem, benim gibi her hafta araç yıkayan/yıkatan birisi değilseniz ;) aracınız çok kirlenecektir. bu yüzden önce bir benzinlikte tazyikli su tutturup kabasını akıtıp diğer kirleride yumuşattıktan sonra kovayla yıkayın.

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ortalama 1 sene olacak boya koruma yaptıralı. aynen dedikleri gibi şampuan ve mf eldivenle yıkattım aracı. ama gene hareler çıkmaya başladı. sanırım gene boya koruma zamanı geldi...

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ortalama 1 sene olacak boya koruma yaptıralı. aynen dedikleri gibi şampuan ve mf eldivenle yıkattım aracı. ama gene hareler çıkmaya başladı. sanırım gene boya koruma zamanı geldi...

hareler kaçınılmaz son abi.. :cool:

cedoo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
siyah renk harbi başa bela. arkadaşımda beyaz mercedes var, beraber yıkatıyoz arabaları , benim araç 3 gün demeden oluyo leşşş.... adamın beyaz arabası 10 gün dursa tertemiz...

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bundan sonra araç alırken siyahın asaletine değil , kullanışlılığına bakarak araç alacağuz :)

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
koyu yesil aracım var, vardı daha doğrusu, biz harelenmeden gectik yıka cilala 10 dakika sonra sanki 1 hafta yıkanmamıs,aşırı toz toprak sorunumuz var yollarımız ,mahallelerimiz pis ne yaparsak yapalım aracımız temiz durmaz harelenme en son şikayet olmalı bence

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
koyu yesil aracım var, vardı daha doğrusu, biz harelenmeden gectik yıka cilala 10 dakika sonra sanki 1 hafta yıkanmamıs,aşırı toz toprak sorunumuz var yollarımız ,mahallelerimiz pis ne yaparsak yapalım aracımız temiz durmaz harelenme en son şikayet olmalı bence

abicim eğer aracında iyi bir koruma varsa tozlanma sorun değil.. bir detailer ve iyi bir mf bez ile tozu çizmeden alan arkadaşlar var..

araç harelernirse boya matlaşır parlamaz.. bizim derdimizde parlamak dimi :rakir: