Yeni astracılara tavsiyeler

Opelim4141

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaslar. Forumda da opelde de yeniyim. Geçen ay 2015 sedan business 1.6cdti 136hp 47bin km de aldım. Şükür memnunum. Önceden hiç dizel ve opel sahibi olmadım. Birkaç sorum olacak nacizane deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
1- sabah ilk çalıştırmada normalden bi tık daha gürültülü ses gelmesi normal mi ? ( motor soğukken. Marş basınca ilk bikaç saniye sürüyo)
2- aracı galeriden aldım . Özel servis Bakım kağıdına göre 46bin km girmiş; gelecek km 56 bin yazmışlar . (Dizellerde rutin 15 bin bakımı var diye biliyordum) bu duruma ne diyorsunuz?
3- Kocaeli de tavsiye edebileceğiniz opel ustası var mı?( inşallah ihtiyaç duymamda)
4- malum araç iri olduğu için geri görüş sıkıntılı. Park sensörü tavsiyenizi almak isterim? Montaj yeri için tampon mu yoksa tampon altında siyah plastik bi bölüm var orası mı kullanışlı olur?
5- araçla bir kere basma imkanı buldum o da 160-170 civarında direksiyonda titreme başladı. 136hp lik kullanıcılarda da aynı durum oluyor mu( otoban değildi) .
6- hız sabitleyiciyi uygun yol, vites ve devirde 60 ile giderken bile kullandığım oluyo faydası /zararı olur mu?
7- çok soru sordum hakkınızı helal eder misiniz? :) saygılar...

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaslar. Forumda da opelde de yeniyim. Geçen ay 2015 sedan business 1.6cdti 136hp 47bin km de aldım. Şükür memnunum. Önceden hiç dizel ve opel sahibi olmadım. Birkaç sorum olacak nacizane deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
1- sabah ilk çalıştırmada normalden bi tık daha gürültülü ses gelmesi normal mi ? ( motor soğukken. Marş basınca ilk bikaç saniye sürüyo)
2- aracı galeriden aldım . Özel servis Bakım kağıdına göre 46bin km girmiş; gelecek km 56 bin yazmışlar . (Dizellerde rutin 15 bin bakımı var diye biliyordum) bu duruma ne diyorsunuz?
3- Kocaeli de tavsiye edebileceğiniz opel ustası var mı?( inşallah ihtiyaç duymamda)
4- malum araç iri olduğu için geri görüş sıkıntılı. Park sensörü tavsiyenizi almak isterim? Montaj yeri için tampon mu yoksa tampon altında siyah plastik bi bölüm var orası mı kullanışlı olur?
5- araçla bir kere basma imkanı buldum o da 160-170 civarında direksiyonda titreme başladı. 136hp lik kullanıcılarda da aynı durum oluyor mu( otoban değildi) .
6- hız sabitleyiciyi uygun yol, vites ve devirde 60 ile giderken bile kullandığım oluyo faydası /zararı olur mu?

1-Bunu bir video ile paylaşırsanız daha iyi değerlendiririz.
2-Dizellerde 1 yıl yada 15 bin dir bakımı. Araç yazılımlı olabilir mi?
3-Bilgim yok.
4-Hem park sensörü hemde geri görüş kamerası güzel olur Bende Necvox marka var ve mennunum.Tampon altı siyah bölüm uygun.
5-Normalde olmaması lazım ön takımı , balans ayarını ve lastikleri kontrol edin etttirin.
6-Hayır bir zararı olmaz 35-40 km hızlarda bile olur.
7-Ondan yana sorun yok, foruma hoşgeldiniz.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Aleykümselam. Foruma da Opel'e de hoşgeldiniz. Güzel bir araca sahipsiniz, motoru da bir o kadar güzel.

1- b16dth üniteler için bahsedilen kronik sesten bahsediyor olmalısınız, video ile daha anlaşılır olacaktır.
2- doğrudan bu aracı kullananlar daha iyi bilir ama 1yıl/15 bin olarak tavsiye edilen süre yerine azami 1yıl/10binde bakım yapmanızı öneririm. Yağ bir motor için herşeydir ve daha sık değişimi zarar değil fayda getirir, çok sık değişimi ise israfa sebep olur. Türkiye'nin yol-trafik şartları da göz önüne alındığında ve bu konuda tecrübe sahibi arkadaşlarımızın da tavsiyesiyle periyodik bakım aralığının azami 10 bin km olması taraftarıyım. Tartışılabilir, tercih sizin.
3- Ben genel olarak Facebook'ta yer alan Opel Servis Team TR ustalarına gidiyorum. %100 değil elbette ama genel olarak memnunum. Kocaeli'de Türk Opel-Mehmet Usta var. Servisine hiç gitmedim ama farklı bir mecrada karşılaşma ve tanışma fırsatım oldu. Almanya'da zannederim Opel servisinde yetişip Kocaeli'de kendi yerini açmış. Teknik kapasitelerini bilmiyorum. Tecrübe ederseniz bizi de bilgilendirirsiniz.
4- Fikrim yok.
5- Titreme olmaması lazım. Lastiklerinizi ve ön düzen ayarlarınızı kontrol ettirebilirsiniz. Rot-balans ayarı ve lastik rotasyonu gerekiyor olabilir.
6- Hız sabitleyiciyi dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
7- Bu kadar soru kurtarmaz. Biraz daha ;)

Ayrıca Genel Sohbet > Teknik Konular altındaki sabit konuları incelemenizi salık veririm.

Saygılar.

Opelim4141

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eyvallah üstad. Teşekkürler

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocalarımız yanıt vermişler ben aramıza hoşgeldiniz diyorum. Tek bir konuda öneride bulunabilirim Yağ değişimi konusunda 15 bin km azami koşullardır ancak uzun yıllar sağlıklı binmek için (bence) 10 bin kilometrede değiştirmekte fayda var :)

• Beğen
Tepkiler: tuleybihayat

neco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astra j ler (HB sedan farketmez) yere sağlam basan araçlardır, 160 da titreme yapması arıza olduğuna işaret eder, rot balans yaptırın mutlaka. ben aracımla 220 'i gördüm, direksiyonu tutmama bile gerek yoktu en ufak sarsıntı veya çekme olmadı.

Opelim4141

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaslar. Aracın 160-170 km hızda titreme sorunu neticesinde degerli tavsiyenize uyarak balans ayarı için lastikçiye gittiğimde, sadece balasta değil ön çelik jantlarında yamuk olduğunu öğrendim( aracı 2.el almıştım eksperde oraya bakmadı)
Düzeltme + balansa 120 lira bayıldık . Yüksek hızda test etme fırsatım olmadı ama 120-140 aralığında oluşan hafif titreme son buldu.
İlgilenip yol yordam gösteren koca yürekli insanlara teşekkür ederim.
Saygılar...